Jak se hledají nejlepší audioknihy

Mám čtyři děti: deset, devět, pět a jeden rok. Tři z nich mám doma a jsem jim tatínkem standardního typu. To pětileté jsem krátce po narození svěřil do péče Asociace vydavatelů audioknih a s radostí sleduji, jak se mu daří. Jmenuje se Audiokniha roku a za pár dní oslaví narozeniny.

Už jsem o ní psal loni, takže vás nebudu znovu unavovat historií a poodhalím raději pohled do zákulisí ankety. Stále jsem totiž, v roli předsedy poroty, přímým účastníkem celého procesu od přihlašování soutěžních audioknih a interpretů až do slavnostního vyhlášení a udržuji si i přehled o všech těch věcech kolem, které se vším nasazením zajišťuje právě Asociace vydavatelů audioknih (AVA). Pro posluchače a fanoušky audioknih by snad mohl být můj vhled zajímavý také proto, že aktuální ročník se od těch předchozích v několika ohledech výrazně odlišuje.

Vyhlášení dřív a samostatně

Především jsme se rozhodli (pokud budu mluvit o „nás“, pak tím myslím především AVA a tým, který zajišťuje bezproblémový chod ankety), že se pokusíme slavnostní vyhlášení výsledků posunout blíže k začátku roku a že ho tedy nebudeme svazovat s veletrhem Svět knihy, jako tomu bylo dosud. Chceme dát pátému ročníku důstojnější tvář, což samostatná akce určená zájemcům o audioknihy ze strany médií i posluchačů umožňuje. Ceny budou tedy předány za přítomnosti všech nominovaných tvůrců už 3. května v pražském Kině Atlas. Slavnostní vyhlášení bude moderovat herec Tomáš Hanák.

Přihlášky už loni

Tomuto vyvrcholení celého ročníku jsme pochopitelně museli přizpůsobit všechny předcházející kroky. Zejména tedy bylo třeba posunout termín přihlášek. Audioknihy do soutěže přihlašují sami vydavatelé a bylo tedy nutné oslovit je už v loňském roce a přimět je k tomu, aby vybrali a přihlásili své nejlepší tituly do jednotlivých soutěžních kategorií.

Po uzávěrce jsem se do celého procesu poprvé významněji vložil já sám. Jako předsedovi poroty mi totiž přináleží zkontrolovat, zda všechny přihlášené audioknihy splňují podmínky (např. že nejde o archivní nahrávky) a že jsou zařazeny do správných kategorií. Spolu s vydavateli jsem doladil nepřesnosti a připravil podklady ke všem 86 soutěžním titulům pro práci odborné poroty.

Jedeme na dvě kola

Složení poroty je napříč těmi pěti lety, co Audiokniha roku existuje, stále živé. Jsou v ní soustředěny osobnosti, které se mluveným slovem zabývají profesně nebo jen zájmově. Pro každého člena je ovšem práce porotce velmi náročná i přes to, že řadu přihlášených audioknih už samozřejmě zná. Vzhledem k rostoucímu počtu přihlašovaných audioknih a jejich často rozsáhlé stopáže, a samozřejmě i z důvodu vynucené dřívější uzávěrky hlasování, jsme se letos rozhodli rozložit je do dvou kol.

V prvním jsou porotci rozděleni do tří skupin, z nichž každá posuzuje audioknihy jen v určených kategoriích. Tím jsme dosáhli toho, že všichni porotci nemusejí poslouchat všechny přihlášené tituly – jejich kolegové je pro ně v jiných kategoriích „předžvýkají“. Do druhého kola se pak dostanou jen trojice audioknih či interpretů v každé kategorii, nad nimiž pak probíhá nové hlasování.

Mezi oběma koly byl několikadenní prostor opět pro mou práci. Pouze já jsem znal volby jednotlivých porotců a na mně bylo, abych rozhodnul v případě rovnosti hlasů. Naštěstí i letos (podobně jako v předchozích ročnících) byli porotci spíše jednotní a nebylo tedy třeba výrazněji zasahovat do jejich volby.

Podrobný přehled výsledků prvního kola, tedy nominovaných audioknih a interpretů, mohl být oznámen už v polovině března.

Ve chvíli, kdy píšu tento text, už porotci odhlasovali i ve druhém kole. Přiřadili každé audioknize či interpretovi z trojice nominovaných body tak, aby bylo možno určit ty nejlepší. A současně vybrali ze všech nominovaných napříč kategoriemi audioknihu, která získá ocenění O2 Audiokniha roku 2017 – Absolutní vítěz.

A co obal, cena posluchačů a další?

Správně, nepsal jsem zde o dvou důležitých kategoriích Nejlepší obal a Cena posluchačů a to proto, že jdou mimo „mou“ odbornou porotu. Nejlepší audioknižní obal už podruhé vybírá specializovaný tým odborníků z obalové asociace Syba, která vyhlašuje mimo jiné i cenu Obal roku.

Cena posluchačů je pak veřejným hlasováním, které probíhá v dubnu na webových stránkách hlavního partnera Audiokniha roku, společnosti O2. Ten celou tuto kategorii technicky zajišťuje a dodává i ceny pro vylosované posluchače. V této kategorie může veřejnost, stejně jako v minulých ročnících, vybrat tu nejlepší ze všech 86 přihlášených audioknih. Rozhodně hlasujte i vy!

A vlastně ještě jedno ocenění je v rámci Audioknihy roku udělováno: Zvláštní cena Asociace vydavatelů audioknih. Tu za své zásluhy v oblasti audioknih získaly v minulých letech takové osobnosti, jako herečka Hana Maciuchová, herec a režisér Jan Jiráň, či herec Martin Stránský. I letos bude oceněn člověk, který pro literaturu obecně a pro audioknihy obzvlášť učinil mnohé – Zdeněk Svěrák.

A to je všechno?

Vůbec ne. Souběžně s celým procesem probíhá příprava tiskovin, které v knihkupectvích podpoří hlasování v Ceně posluchačů, jednání s partnery a médii, a v neposlední řadě také příprava slavnostního ceremoniálu – scénář, videospoty, přenosová technika atd. Týden po vyhlášení, 11. května na Světě knihy, pak proběhne ještě jakýsi dozvuk Audioknihy roku v pořadu, který přivítá jistě řadu oceněných.

Věřím, že se letos podaří Audioknihu roku, tento svátek audioknih, pojmout důstojně a přitom dostatečně atraktivně nejen pro lidi z oboru, ale pro všechny posluchače. A věřím také, že poroty, ty odborné i ta posluchačská, vyberou opravdu to nejlepší z loňské audioknižní produkce.

Sdílej článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější články

Business

Čtyřdenní pracovní týden v praxi – úspěch, nebo selhání?

V létě loňského roku jsme na zkoušku spustili čtyřdenní pracovní týden. A teď je čas podívat se na výsledky. Co jsme se při tomto experimentu naučili, kde jsme narazili… a fungujeme v tomto režimu dále?

Pokračuj >
Osobní rozvoj

Vnitřní motivace: víte PROČ a jak se donutit k učení, i když to někdy bolí?

Pokud se chcete naučit něco nového, občas to může bolet. Abyste to brzy nevzdali a dopracovali se do zdárného cíle, potřebujete tajnou zbraň – vnitřní motivaci. Co to vůbec je a jak se k ní při učení dopracovat?

Pokračuj >
Příspěvky od hostů

Dva autoři, dvě knihy: Proč je dobré dýchat nosem a koupat se v ledové vodě? 

Byl to ten nejhorší námět na knihu, ze kterého však James Nestor udělal světový bestseller, aktuálně přeložený do 36 jazyků. Řeč je o audioknize Dech, kde americký novinář učí lidi správně dýchat. V jeho stopách se vydal i Čech Libor Mattuš, který pomáhal uvádět Nestorův bestseller na český trh a sám učí české čtenáře dechová cvičení i ledové koupele, a to mimo jiné ve své knize Chladová terapie. Začátkem září se znovu spojili a jeden vyzpovídal druhého.

Pokračuj >