Island – cestovatelské tipy, rady a doporučení

Zase další rok, další cíle, další sny. Máte i vy nějaké vysněné místo, které byste chtěli navštívit? Anebo už jste tam byli? Plníte si své cestovatelské sny, pokud je to možné? Jaká je, anebo byla vaše poslední cestovatelská výzva?

Pro mě byl tou výzvou Island. Země, jejíž návštěva byla mým dlouholetým snem. Nejvíce mě lákala příroda a polární záře (o elfech a trollech radši pomlčím :D). Věřte mi, že pokud si jako člověk budete cokoli přát, intenzivně na to myslet a dělat pro to všechno, celý vesmír se spojí, aby vám tento sen splnil – přesně tak se to stalo i v mém případě, v lednu 2020.

Ač je to s cestováním ještě komplikované, věřím, že zlepšující se situace nám dovolí opět vycestovat za novými dobrodružstvími. Pokud plánujete v budoucnosti navštívit tuto zemi, můžete se zatím inspirovat a připravit si cestovatelský itinerář na základě mých tipů, abyste nebyli před cestou ve velkém stresu a užili si to minimálně tak, jako jsem si to užila já. A jestli neplánujete Island navštívit, ale jako země vás zajímá, věřím, že se něco zajímavého dozvíte i vy.

Moje cesta

Jednoho listopadového dne jsem měla vyřizování na úřadech. A asi si dokážete představit, jak to tam chodí – dlouhé čekání a hodně lidí. Nejlepší způsob, jak přečkat dlouhé čekání při pohledu na mrzuté tváře lidí okolo, je pustit si audioknihu, anebo si procházet novinky na sociálních sítích.

Jak jsem tak scrollovala sem a tam, najednou na mě vyskočila reklama na letenky na Island. (Reklamy nesnáším, neotvírám, ale této jsem nemohla odolat… tedy mohla.. Ale víte jak, pokušení bylo silnější). Rozklikla jsem reklamu, v hlavě se mi rozsvítila kontrolka a na tváři jsem měla úsměv od ucha k uchu. Bylo to tam – černé na bílém – obousměrná letenka za pár eur na Island.

Proč neletět na Island mimo turistickou sezónu, v čase, kdy slunce ani pořádně nevyjde nad obzor (maximálně na 5 hodin denně)? Byla tu jedinečná možnost, po které jsem toužila už 24 let! Zvedla jsem mobil, obvolala partu kámošů a ještě v ten den jsem koupila 10 letenek. ANO, 10! Island láká víc lidí…

A tak jsem 22. 1. 2020 odletěla na 5 dní do země ohně a ledu, aniž bych tušila, co mě čeká. Stejně jako to spontánně začalo, chtěla jsem, aby to spontánně pokračovalo. A nemohla jsem se toho dobrodružství dočkat.

Fascinující, zajímavá a tajuplná krajina, jakou je Island, toho nabízí opravdu mnoho. Na jedné straně je to země sopek, horkých pramenů, černých pláží, nádherných vodopádů. Na druhé je to země silného větru, deště, ledovců a bouřlivého moře. Ale hlavně je to jedna ze zemí, kde se dá pozorovat polární záře. Co myslíte, dopřál nám Island tento zážitek? Přeci jen pravděpodobnost výskytu polární záře byla v době mého výletu nulová. Ale nenechala jsem se odradit nějakou předpovědí… a dobře jsem udělala.

pláž Reynisfjara

Místa, která si nesmíte nechat ujít

Pokud plánujete strávit na Islandu cca týden, nelze procestovat celý ostrov a naplno si ho vychutnat. Měli byste si určit, kterou část procestuje. Na první výpravu a seznámení se se samotnou zemí doporučuji nejznámější cestu – Zlatý okruh, na které si každý najde to svoje.

Národní parky

Národní park Þingvellir je jedním z klíčových míst islandské historie, vznikl tu nejstarší parlament v Evropě (Alþingi, r. 1920). Kromě toho se tu pomyslně potkává Evropa s Amerikou. Byly jste už někdy na dvou místech najednou? Opravdu se to dá a nemusíte mít ani Hermionin obraceč času. Island vám to umožní. Procházet se mezi dvěma litosférickými deskami – kde se natáčely části Hry o trůny, kde se tyto desky od sebe vzdalují přibližně o 2 cm ročně a kde každý den dochází k několika stovkám malých zemětřesení, která člověk necítí (a někdy ano) – rozhodně stojí za ten fascinující pocit.

Rozlohou největší národní na Islandu je Vatnajökull. V něm se nachází největší pevninský ledovec v Evropě, široký 150 km. Bez problému se k němu můžete dostat a procházet se na jeho začátku. Ačkoli se doporučuje přechod s průvodcem, zvládnete to i bez něho – stačí vám mačky. Průvodci na vás sice budou koukat, že co jste si dovolili jít na vlastní riziko na ledovec, ale pokud neplánujete horolezecký výstup, dělat akrobatické kousky a chodit po zakázaných částech, je 100€ za to, že vám během procházky bude dělat společnost průvodce, příliš drahá služba.

laguna řeky Jökulsárlón

Termální prameny

Jednou z nejznámějších atrakcí na Islandu jsou horké termální prameny, které musíte zkusit. Když ne dobrovolně, zima vás určitě donutí a nebudete litovat. Krásným a oblíbeným je Blue Lagoon – představte si horkou tyrkysovou vodu, bílé bahno a lávové balvany. Zní to lákavě, že? Ale pozor! Doporučuji tyto prameny navštívit jen jako pozorující turista. Proč? Zaprvé musíte mít rezervaci několik měsíců dopředu, zadruhé je to dost drahé (alespoň pro nás bylo). Nemusíte být smutní, mám pro vás připravené něco mnohem lepšího. 😉

A tím je Secret Lagoon (přírodní termální prameny). Stačí vám plavky, čepice na hlavě a zažijete skvělý oddych a relax. Opravdu doporučuji všemi deseti. Ať už se rozhodnete pro Blue Lagoon, Secret Lagoon, anebo pro jakýkoli jiný přírodní pramen, bude to zážitek na celý život a vaše tělo vám poděkuje.

Blue lagoon

Gejzíry

Víte, z jakého slova pochází označení gejzír a kde vzniklo? Přesně tak, na Islandu – Geysir, který dal jméno všem gejzírům světa. Hlavní Geysir dnes chrlí vodu jen výjimečně, a proto doporučuji navštívit Strokkur. Ostatní gejzíry jsou jen malými bublajícími jezírky. Okolo Strokkuru vždy najdete několik desítek lidí. Podobně jako pod Pražským orlojem před odbitím celé hodiny. Odměnou pro vás je vystříknutí sto stupňové vody do výšky 30 metrů v cca 7-8 minutových intervalech. Takže rozhodně se vyplatí počkat a zkouknout toto představení alespoň třikrát. Jeden z nejaktivnějších gejzírů na světě se stal inspirací a námětem pro Julese Vernea k napsání Cesty do středu země.

Strokkur

Vodopády

Všude, kam se podíváte, uvidíte vodopád. Ano, Island je zemí vodopádů a věřte, že je každý jiný a nedokážete si vybrat, který se vám líbil nejvíc.

Mohutný vodopád Gullfoss (Zlatý vodopád) padá v dvou kaskádách do dvou kilometrů dlouhého kaňonu vzniklého mezi čedičovými stěnami.

Vodopád Seljalandsfoss padá do plytkého jezírka. Tento vodopád je zajímavý tím, že se za ním nachází jeskyně, a tak můžete vidět vodopád z úplně jiné perspektivy.

Skógafoss, který dosahuje výšky 62 m. Voda se řítí z náhorní plošiny, kam vystoupíte po dlouhém a kluzkém schodišti. Na jeho konci je vyhlídková plošina na celý vodopád a jestli vám bude přát počasí, dohlédnete až na Atlantik.

Gullfoss

Pláže

Slyšeli jste o pláži, která je posetá diamanty? A je jedním z nejfotogeničtějších míst? Název Diamond beach získala díky obroušeným ledovým balvanům lesknoucím se na slunci jako kousky třpytících se diamantů. Na černou písečnou pláž je připlavila nejkratší islandská řeka Jökulsá (dlouhá 1 km). Zajímavá je i laguna ledovcové řeky Jökulsárlón s množstvím odlamujících se ledových ker z ledovcového splazu. Z břehu se dají pozorovat tuleni, kteří plavou nebo se opalují na slunci. 😀 Já jsem měla štěstí na ty plavající. Jsem zvědavá, jak dlouho Diamond beach vydrží v takové podobě, ve které jsem ji měla možnost vidět já. Proč? Odpověď je velmi jednoduchá, ale zároveň nahání strach – globální oteplování.

Doporučuji procházku i po další černé pláži Reynisfjara, odkud uvidíte “dračí zuby” (ostrá skaliska vyčnívající z moře) a současně útes tvořený vysokými mohutnými bazaltovými sloupy. Krásný je i výběžek pevniny Dyrhólaey – úzká skalnatá stěna s obrovským vnitřním obloukem. Při západu nebo východu slunce je pohled na ni božský.

Diamond beach

Reykjavík

Jedno z nejmenších hlavních měst na světě a zároveň nejsevernější a nejzápadnější hlavní město Evropy. Ale na Islandu je to velkoměsto. Stavba Perlan je architektonicky zajímavá budova, která se nachází na kopci. Má prosklenou kupoli, okolo které je vyhlídkový balkon. Z něho budete mít 360° výhled na celý Reykjavík a okolí. Balkon stojí na šesti obrovských geotermálních nádržích na geotermální energii, které zásobují celý Reykjavík. Uvnitř Perlanu se nachází člověkem vytvořená ledová jeskyně, ve které je uměle udržovaný skutečný islandský ledovec.

Dominantou města je katedrála Hallgrímskirkja, kterou uvidíte téměř z každé části města. Její tvar některým lidem připomíná raketu, ale navržená byla tak, aby připomínala vybuchující sopku. Výtahem se dá vyvézt do zvonice, ze které máte nádherný výhled na město.

Nevynechejte ani procházku okolo jezera Tjörni, na jehož břehu je radnice. Budova byla navrhnuta tak, aby přitahovala ptactvo. Ať přijdete v jakémkoli ročním období, vždy tu najdete spoustu kachen, labutí, hus. Na lidi jsou zvyklé a rády se nechají nakrmit – takže mějte něco chutného v kapse.

Hallgrímskirkja

7 užitečných tipů před cestou na Island

A teď je čas na pár tipů, které vám možná ušetří nervy, šokové situace i peněženku.

Tip 1: Co si (ne)zabalit

Velmi dobrá otázka pro ty, kteří si rádi zabalí i zbytečné módní výstřelky. Jelikož jsem byla na Islandu v lednu, měla jsem s sebou zimní oblečení. Nejdůležitější je obuv. Doporučuji turistické boty, které vám budou pevně držet kotník (nikdy nevíte, na jakou skálu polezete), která bude nepromokavá a přiměřeně zateplená (samozřejmě, pokud pojedete na Island během letního období a neplánujete turistické výšlapy, na procházky městem vám stačí i pohodlné tenisky). Doporučuji si přibalit žabky (které můžete využít v místě ubytování nebo jako obuv při vstupu do termálních pramenů). Kalhoty si vezměte hlavně pohodlné. Myslete na to, že budete dost sedět v autě/ turistikovat a rifle nejsou vhodnou volbou (jedině, pokud se plánujete držet ve městech, anebo vyrazit na drink nebo za zábavou). Jednak se cítíte stísněně a ani vás zahřejí. Proto doporučuji termo, merino legíny a outdoorové kalhoty. Co se týče triček, opět je ideální mít termo, merino trička, ať už s dlouhým nebo krátkým rukávem a mikinu. Poslední vrstvou by měla být bunda, která bude nepromokavá, neprofoukne a dokážete pod ni dostat více vrstev. Určitě si nezapomeňte čepici, rukavice a šálu. Jsou to malé věci, které vás dokážou dobře zahřát. A ideální jsou opět termo ponožky. Přibalte si i pláštěnku (já jsem ji sice nevyužila, ale když vás zastihne liják, určitě si na mě vzpomenete ;)). Nezapomeňte na sluneční brýle a opalovací krém, nikdy nevíte, kdy vykoukne slunce a jakou bude mít sílu. No a bez plavek sem ani nechoďte. O dalších skvělých tipech, co si zabalit, abyste si dovolenou užili naplno, komfortně a minimalisticky se dočtete zde.

Tip 2: Cesta

Letenky hledejte přes nízkonákladové společnosti – například Wizz Air (většinou odlétá z Budapešti nebo Krakova). Let trvá cca 4 hodiny.

Na cestování po Islandu doporučuji pronájem auta. Čím víc lidí, tím nižší cena. Lepší je, když si auto rezervujete ještě z domova, ale není problém ani přímo na místě. Rozdíl je “jen” v ceně.

Tip 3: Jak ušetřit?

Island je drahou destinací, ale dá se zvládnout za rozumné peníze. Doporučuji přespávat v penzionech, na ubytovnách, které jsou na vysoké úrovni (my jsme byli ubytovaní v 2* penzionech ve Víku a Reykjavíku, které by se vyrovnaly některým 4* hotelům na Slovensku). Jestli jste dobrodruhové srdcem i duší, můžete vyzkoušet stany či kempy. Ohledně jídla, kupovali jsme si jen základní potraviny v supermarketech, jejichž ceny jsou samozřejmě o něco vyšší, ale je to únosné a určitě nezbankrotujete, a to si můžete koupit i pivko. 🙂 Jednou jsme zkusili i večeři v restauraci. Za hlavní jídlo na osobu zaplatíte cca 20€+.

A co noční život, když je tak brzy tma? I na vás působí, že Islanďané žijí velice uspořádaný život? Ano, něco na tom bude, ale když přijde víkend, také si umí vyhodit z kopýtka. Chcete si i vy vychutnat noční život na Islandu? Tady je návod. Alkohol si doporučuji koupit na letišti, abyste nemuseli platit vysokou daň. Klidně začněte s přáteli popíjet večer ještě na “ubytku”. Jestli si chcete vyrazit do baru, anebo na diskotéku, určitě nechoďte dříve než o půlnoci, protože obě místa budou zet prázdnotou. V baru už moc nepijte, protože tam propijete i vlastní kalhoty. 😀 Jednoduše se jen bavte a každý Islanďan se s vámi bude chtít kamarádit.

Tip 4: Zapomeňte na směnárnu

Na Islandu se dá všechno platit kreditkou. A když říkám všude, tak opravdu všude – i na WC, které je zašité dále od hlavní zpevněné cesty. Já jsem neměla směněnou ani jednu islandskou korunu a hlady jsem neumřela. 😀

Tip 5: Nebojte se vody

Když si pustíte teplou vodu z vodovodního kohoutku, ucítíte zápach síry, který připomíná zápach zkaženého vejce. Nelekněte se. Na Islandu je to úplně normální. Také se vodu z kohoutku nemusíte bát pít. Je nezávadná, dokonce má velmi prospěšné účinky pro zdraví člověka. Jen tedy musíte potlačit ten zápach. Mně to moc nešlo. Tento zápach způsobuje geotermální energie, která je nejvyužívanější energií na ostrově. Víte, že tato energie vyhřívá domy Islanďanů, zásobuje je elektřinou, v zimě slouží horká voda protékající podzemním potrubím na rozpouštění sněhu na parkovištích, chodnících či v centru Reykjavíku, anebo ve sklenících, ve kterých se dají vypěstovat banány?

Tip 6: Není vítr jako vítr

Když se podíváte na předpověď, která hlásí minus 2 stupně a silný vítr – v překladu to znamená pocitovou teplotu minus 15 stupňů a hurikán. Nejsilnější větry u nás jsou vánky v porovnání s těmi, které jsem zažila na Islandu.

Tip 7: Jak zachytit polární záři?

V mém případě byl předpověď na pozorování polární záře téměř nulová. A za tímto pozorováním se skrývá celá věda. Není to tak jednoduché, jak jsem si myslela – že stačí, aby se setmělo a byla jasná obloha. To jsem byla pěkně naivní. Teda možná za ideálních podmínek to možné je, ale ty jsem neměla. Nakonec se mi ji zadařilo vidět a s pomocí kamarádů i vyfotit. Byl to zatím ten největší a nejúžasnější zážitek v mém životě.

Jak na to?

Důležitou nezbytností je mít kvalitní foťák a stativ, abyste záři zachytili (to chce přeci každý), i když ji pouhým okem až tak dobře nevidíte. Říkala jsem vám, že to není tak jednoduché a skrývá se za tím celá věda. Musí být splněno několik podmínek: Musíte být na místě, kde se dá pozorovat polární záře, v předchozím dnu musí být zaznamenaná dostatečná solární aktivita (KP index by měl být na čísle 4 a víc – moc tomu nerozumím, ale existuje na to více stránek než na předpověď počasí) – během našeho výletu byl index na hodnotě 2. Musí být čistá noční obloha bez mraků. Musíte být na místě, kde je minimální nebo žádný světelný smog, takže mimo města, vesnice, ideálně v úplné tmě. A potom už jen “cvak, cvak”.

Co mě Island naučil?

Island mi dal velkou lekci ohledně toho, že nic netrvá věčně, je potřeba si všeho vážit a přistupovat k přírodě zodpovědně a s rozumem, s pomyšlením na další generace.

Je důležité radovat se z maličkostí a užívat si přítomný okamžik. Na Islandu se mění počasí doslova z minuty na minutu, proto pokud vám nevyjde nějaký z plánů, není třeba být smutný. Jsem si jistá, že právě tyto nečekané situace a náhlé změny plánů si užije o mnoho víc a budete na ně častěji a déle vzpomínat.

Zapomeňte na rutinu. Jestli jste byli zvyklí cestovat v období od jara do podzimu jako já, rozhodně je čas na změnu. Vidět zimní krajinu má své kouzlo i výhody. A o Islandu to platí trojnásobně. Potkáte na cestách maximálně deset aut za den (a to přeháním), máte ideální podmínky pro pozorování polární záře a cestujete mimo turistickou sezónu, takže nepotkáte příliš velké davy turistů. Co víc si přát?

Uvolníte se, cítíte se bezpečně, protože tady si to můžete dovolit. Mnoho Islanďanů si nezamyká své domovy. Bylo pro mě překvapením, že když náhodou na ulici potkáte policistu, nebude u sebe mít žádnou zbraň. Island je nejbezpečnější země světa a největším nebezpečím jsou tu pro vás příroda a počasí.

Island doporučuji všem milovníkům přírody, kteří se nenechají odradit nepříznivým počasím či nesplněným plánem. Stojí to za to! Šťastnou cestu, ať už se vydáte kamkoli.

Latest posts by Mária Trnková (see all)

Sdílej článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější články

Audioknihy

Audioknižní experiment: vybrali jsme nejlepší audioknihy z oblíbených žánrů

Audioknižní experti z Audiolibrixu dostali za úkol vybrat ze svého oblíbeného žánru jednu jedinou audioknihu, kterou by doporučili odvážnému jednci ochotnému probádat zatím neznámý žánr. ...
Pokračuj >
Velký audioknižní průzkum 2023 a soutěž o 22 audioknih Audioknihy

Velký audioknižní průzkum 2023

Informace o akci Velký audioknižní průzkum 2023 a soutěž o 22 audioknih, která probíhá od října do konce roku 2023.
Pokračuj >
Umělá inteligence Technologie

Umělá inteligence: Už jste se s ní setkali?

Umělá inteligence, ChatGPT, AI. Pojmy, které na nás skáčou ze všech stran, moc jim nerozumíme, ale podle všeho je to něco skvělého a zároveň děsivého. ...
Pokračuj >