6 (audio)knižních výletů, které byste měli podniknout

Dovolené se nám pomalu ale jistě blíží. A pokud se rozhodujete, kam byste mohli zavítat na delší dovolenou, nebo třeba jen na víkend, pak pro vás máme cestovní tipy. Cestovní tipy na blogu audioknih? Nezbláznili jsme se. Doporučíme vám totiž místa, která jsou vázaná k audioknihám. Můžete tak podniknout cestu a na místa, kde byli i vaši oblíbení protagonisté.

Míst je velká spousta, takže aby článek nebyl kilometr dlouhý, omezujeme výběr na 6 zajímavých míst a v budoucnu se třeba k tématu vrátíme. Některá z nich populární, jiná méně známá. Jdeme na to!

Derbyshire

Derbyshire Curbar Edge countryside 1Image source: livefortheoutdoors.com

U lokací z Pýchy a předsudku bychom se mohli zastavit na dlouhou dobu (a pokud byste měli zájem, dejte vědět v komentářích a třeba to i přijde). Existuje totiž spousta skutečných míst spojených s (audio)knihou a zároveň natáčením jednotlivých adaptací. Hlavní děj Pýchy se odehrává v části Anglie pod názvem Hertfordshire (tam byla fiktivní pantsví Netherfield, Longbourn, Meryton..), ale sídlo pana Darcyho, Pemberly, se nacházelo v Derbyshiru.

Film Pýcha a předsudek z roku 2005 si pro panství Pemberley vybrala lokaci 14 km od Chesterfieldu, Chatsworth House.

enhanced-buzz-wide-17131-1419003509-20Image source: Flickr: alpharich / Creative Commons

Na místě můžete jít na prohlídku domu samotného i jeho nádherných rozlehlých zahrad. Když si pořádně nastudujete program panství, můžete se podívat na různé výstavy, trhy i festivaly. Děje se tu celkem dost velké množství kulturních akcí. A navíc – jestli na vás nedýchá dostatečná atmosféra už jen z obrázku, během své návštěvy si můžete zarezervovat místo a účastnit se tradičního britského čaje o páté. A tím už váš zážitek bude dovršen.

 

Stockholm

JeppeWikström/mediabank.visitstockholm.comImage source: JeppeWikström/mediabank.visitstockholm.com

Populární trilogie Stiega Larssona se z velké části odehrává v hlavním městě Švédska – Stockholmu. Severské země jsou v posledních letech jednak populárními dějišti oblíbené i drsné kriminalistiky, ale zároveň se v nich stále zvedá míra turismu. Ve Stockholmu bychom opět mohli vyjmenovat obrovské množstvích krásných míst a vydalo by to samo na článek – ale máme pro vás trochu specifičtější a zajímavější informaci.

Některé švédské cestovní kanceláře se totiž dokázaly dost rychle přizpůsobit trendu zkoumání knižních i filmových lokací. Díky nebývalému mezinárodnímu úspěchu Larssonovy trilogie Milénium se i místa spojená s tímto fenoménem stala cílem mnohých turistů. A cestovky nezaváhaly. Vydáte-li se na cestu do Stockholmu, můžete se rovnou vydat na prováděnou exkurzi po místech spojených s dějem trilogie.

V rámci exkurze (EN) se můžete zastavit třeba v kavárně Mellqvist Kaffebar, kam často chodil Mikael Blomkvist, ale i autor sám, který tu shodou okolností knihy tvořil.

 

Amsterdam

Amsterdam, canals and bikes

Pokud jste poslouchali audioknihu Hvězdy nám nepřály, víte, že její protagonisté se na základě splněného přání nadace podívají do Amsterdamu, domova spisovatele, který napsal Hazelinu oblíbenou knihu.

A stejně jako ve Stockholmu, díky celosvětové popularitě románu Johna Greena (i jeho filmové adaptace) si můžete v Amsterdamu vyhledat přímo prováděné exkurze po stopách knižních/filmových lokací. Podívat se můžete na slavnou lavičku, dům Petera van Houtena (zmiňovaný spisovatel), Hotel de Filosoof (zajímavostí je, že tento hotel v Amsterdamu ve skutečnosti je, ale pro natáčení filmu nebyl použit), atp.

Mimo jiné je v knížce významnou zastávkou návštěva domu Anne Frankové (poslechnout si můžete Deník Anne Frankové). Čímž můžete návštěvu Amsterdamu spojit s dalšími knižními/historickými toulkami. Dům Anne Frankové je jednou z nejnavštěvovanějších částí a zřídkakdy se ocitnete v situaci, kdy by nebyl zaplaven turisty.

 

Ostrov Entry

By Claude Brochu - Self-photographed, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1656003By Claude Brochu – Self-photographed, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1656003

K hlavním městům se ještě vrátíme, ale pojďme se na chvíli podívat do přírody a na trochu odlehlejší místa. Peter May ve své nejnovější audioknize (překvapivě – Ostrov Entry) situuje vyšetřování na ostrov kousek od kanadského pobřeží. Pokud se tedy chystáte na delší dovolenou a nevadí vám vzdálenost, rozhodně můžete prozkoumat i tuhle relativně opuštěnou destinaci.

Ostrov je součástí provincie Quebec, ale najdete na něm anglicky mluvící komunitu, převážně rybářskou. Na ostrově je obdivuhodná hlavně příroda a jeho klid – a není shodou okolností dějištem jen díla Petera Maye. Odehrává se na něm i děj dalších románů (autorů Jeana Lemieoux a Jean-Pierre Gullieta), takže rozhodně vzbuzuje inspiraci.

 

Pečenga

View of a Russian-German memorial cemetery. Settlement of Pechenga, Murmansk region

Pokud jste tak trochu jiný typ dobrodruha, možná vás bude zajímat Pečenga – oblast v Rusku, kde se odehrával příběh Porodní báby. V době děje audioknihy však území patřilo Finsku (děj se odehrává kolem roku 1944, za války). Tohle území bylo ovlivněno těžbou i svou strategickou polohou (využíváno během váky jako základna – bylo okupováno mnohými národy) a dnes je to stále důležité místo i vzhledem k tomu, že v tomto městě najdete nezamrzající přístav Liinahamari.

Je ale známé především pro těžbu niklu a oblast rozhodně není hlavní turistickou atrakcí. I tak v oblasti Pečengy najdete zajímavá místa i budovy (viz obrázek).

 

Londýn

London. Aerial view of Tower Bridge at dusk with beautiful city skyline.

Článek ukončíme městem, do něhož byste se pravděpodobně chtěli podívat z mnoha důvodů. My se ale zrovna dnes podíváme na jeho části, které mají co do činění s populárním Sherlockem Holmesem. Je jich tu požehnaně – např. na kávu byste měli zajít do Speedy Café na Eustonském náměstí, protože to se v TV seriálu Sherlock používá jako Baker Street. Zastavit se můžete i v hotelu Langham, kde se kdysi událo velice slavné setkání Sira Arthura Conana Doyla a Oscara Wilda, na jehož základě pak vznikl Obraz Doriana Graye. V hotelu se pak odehrává i pár scén z Doylových knih.

LONDON - NOVEMBER 15: The Sherlock Holmes Museum on Baker Street, one of the famous tourist attractions in London, November 15, 2012, England

Nejvíce ale doporučejeme muzeum Sherlocka Holmese na Baker Street. Nejdřív si užijete trochu detektivní práce hodné Sherlocka, abyste 221b Baker Street vůbec našli, protože čísla ulic tam tak úplně nejdou za sebou. Uvnitř muzea můžete vidět Sherlockovu pracovnu, ta byla vytvořena přímo podle detailů popsaných v knihách. Ale uvidíte tam i ložnici dr. Watsona. Akorát si asi s rozvahou vybírejte čas návštěvy, protože podobně jako u domu Anny Frankové tu obvykle bývají davy fanoušků a turistů.

Sdílej článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější články

Umělá inteligence Technologie

Umělá inteligence: Už jste se s ní setkali?

Umělá inteligence, ChatGPT, AI. Pojmy, které na nás skáčou ze všech stran, moc jim nerozumíme, ale podle všeho je to něco skvělého a zároveň děsivého. Umělá inteligence ale je mezi námi už dlouho. Dokonce je běžnou součástí našich životů, i když to třeba nevnímáte. Právě na takové případy se zaměřím v tomto článku a ukážu vám, že nové technologie, jako umělá inteligence, jsou pro lidstvo i velkým přínosem. Abychom se do toho ale mohli pustit, je potřeba si trochu posvítit na nudná fakta.

Pokračuj >
Osobní rozvoj

Co mě o stresu naučila armáda

Stres. Tohoto strašáka potkáte dneska kdekoliv. Bývá spouštěčem mnoha nemocí, příčinou toho, proč večer nemůžete usnout a tak nějak může za všechno špatné. Že to není pravda ? A kdo teda může za globální oteplování? Stres! Proč jste nevyhráli v loterii? Jo, správně, byli jste ve stresu a teď jste ještě víc! Ale teď vážně…

Pokračuj >
Peter Podlesny Predavanie ohna Životní styl

Peter Podlesný: Výzvou moderního muže je najít svou osobní vizi a následovat ji

Kniha Petra Podlesného Předávání ohně se stala audioknihou roku 2021 a tento triumf se zopakoval i v roce 2022. S autorem knihy, zakladatelem platformy Mužom.sk, mentorem a motivačním koučem jsme hovořili mimo jiné i o toxické maskulinitě nebo o tom, jak odpočívat a jak se chránit před vyhořením.

Pokračuj >