Dominik Dán míří do kin, už brzy!

rudý kapitán

10. března se do kin dostane jeden z nejočekávanějších filmů letošního roku – Červený kapitán (v ČR Rudý kapitán).

Film byl natočen na motivy knihy Červený kapitán, kterou má na starosti nám velice známý Dominik Dán. V Česku vyšla kniha pod názvem Kapitán smrt.  A máme pro vás výbornou zprávu.

Nakladatelství Publixing se chystá vydat tuto audioknihu v češtině už v první polovině letošního roku!

Červený kapitán ale není jediné Dánovo dílo, z něhož film čerpá. Znalci Dominika Dána v něm najdou odkazy na další audioknihy, takže sledování filmu pro vás může být i taková poznávačka 🙂

Dominik Dán je jedním z nejpopulárnějších autorů na Slovensku, jeho knih se prodaly statisíce. Píše samozřejmě pod pseudonymem (kdyby to bylo jeho skutečné jméno, pak by ta aliterace byla velkým štěstím!), autor sám svou identitu pevně střeží. Píše totiž na základě svých vlastních zkušeností kriminalisty, takže se mu ani nedivíme.

Jeho zkušenost se naprosto jasně odráží v brutálních detailech a popisech případů, které se v jeho knihách objevují. Jeho styl je navíc tak oblíbený i proto, že i přes znalosti a detailnost dokáže psát jednoduchým a srozumitelným jazykem, který je stravitelný pro každého čtenáře i posluchače.

Knih už Dánovi vyšlo celkem 21, ta poslední (Krv nie je voda) se na pulty knihkupectví dostala ke konci loňského roku – a to současně se svou audioknižní podobou. Nakladatelství Publixing má v plánu postupně vydat všechny Dánovy knihy, zatím si můžete poslechnout audioknihy Básnik, Popol všetkých zarovná, Uzol, Mucha a Krv nie je voda. A další díl se chystá už na jaře.

 

Co víme o filmu?

Oficiální synopse filmu je následovná:

Příběh se odehrává v horkém létě roku 1992, půl roku před rozdělením Československa. Mladý detektiv Richard Krauz se dostává k novému případu – na hřbitově byla vykopána mrtvola kostelníka Kloknera s hřebíkem v hlavě. Krauz zjišťuje, že za jeho umučením stojí bývalá StB a nikdy nenalezený spis zachycující zločiny kněží, na jehož základě StB církev vydírala. Případem posedlý Krauz se vydává napříč rozpadajícím se Československem hledat muže, ke kterému vedou všechny stopy: Rudého kapitána, specialistu na „konečné” výslechy. Krauz však není sám, kdo ho hledá…

Film vznikal ve slovensko-česko-polské koprodukci a natáčení probíhalo na několika místech včetně Bratislavy, Prahy či Teplic. Největší část natáčení se ale konala v hlavním městě Slovenska, kde se také odehrává většina Dánových příběhů. Rozsahem šlo údajně o největší natáčení v Bratislavě od roku 1996, kdy do hlavního města zavítal americký štáb filmu Peacemaker.

Natáčecí rozpočet filmu činil přes 2 miliony eur a produkce byla velice náročná. Natáčet se začalo v první polovině roku 2014 a film jde do kin za pár dní. Nejvíce času strávili tvůrci při úpravách ve studiu.

Děj filmu se odehrává v roce 1992 a bylo tak třeba slovenskou metropoli pro potřeby filmu změnit pomocí CGI triků. Přeci jen od toho roku uběhla nějaká doba a město si prošlo mnohými změnami. Jak jde vidět třeba i na následujícím gifu (dostupný na webu filmkult.cz).

 

 

I herecké obsazení naznačuje, že film bude opravdu povedený. V roli ikonického detektiva Krauze uvidíte Macieje Stuhra a spolu s ním ve filmu účinkují Oldřich Kaiser, Martin Finger, Michal Suchánek, Helena Krajčiová nebo Ladislav Chudík. Spoustu známých herců navíc uvidíte v polohách, na které u nich nejste tak úplně zvyklí.

Pro příznivce audioknižního Dána máme menší třešničku na pomyslném dortu se šlehačkou. Mnohé recenze na našem webu obsahují prohlášení typu “Geišberg a Dán je geniální spojení, už nikdy jinak!”. Pár z nich vám vykouzlí úsměv na tváři 🙂 

“A samozrejme – pokiaľ aj ďalšie knihy DD nenahovori Marián Geišberg, vyhlásim štrajk, pojdem do ulíc a zomriem na hladovku!”

“Zase skvele pocuvanie, a aj vdaka prednesu pana Geisberga. Proste uz ineho Dominika Dana ani nechcem!!!”

“A Marian Geisberg je top intepret, Dána by mal čitať iba on!”

Filmaři či producenti jsou očividně podobného názoru, protože Marián Geišberg ve filmu nechybí – zahrál si roli detektiva Burgera, takže se máte na co těšit!

 

Pokud vás film neláká už ze samé podstaty toho, že jde o první zfilmování populárního Dána, podívejte se na výborný trailer. Ty se společně s plakáty povedly na jedničku, a tak jsou očekávání ohledně filmu (alespoň ta má) hodně vysoko.

 

 

A pokud máte dotazy ohledně filmu, nebo byste ještě před jeho zhlédnutím setkat s Oldřichem Kaiserem, můžete. Toto pondělí totiž v Paláci knih Neoluxor proběhne prezentace knihy Rudý kapitán včetně povídání o filmu s Oldřichem Kaiserem. Stačí se přijít podívat od čtyř hodin 🙂

Sdílej článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on pocket

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Technologie

Jak neplatit PayPalu za služby, které jsou zdarma

Pokud už jste to zjistili na vlastní kůži a chcete se tomu vyhnout v budoucnosti, tento článek je pro vás. Pokud jste s PayPalem ještě nezačali a zvažujete, jestli je to dobrá volba, možná vám pomůžu s rozhodováním. Nic totiž není černobílé. Ani všude na internetu tak viditelné logo PayPalu.

Pokračuj >
Osobní rozvoj

6 tipů, jak z rozhovoru znovu udělat rozhovor

Proč bychom se měli bavit o rozhovoru? Každý si přece umí povídat. Naučili jsme se opakovat hlásky, skládat slabiky, první slova a věty, prošli jsme jednotlivými školními stupni, dospěli jsme, pracujeme… Jazyk a řeč jsou rozhodně jedním ze základních znaků, projevů, člověka jako myslící bytosti. Jenže „umět mluvit” a „povídat si” není to samé.

Pokračuj >
Životní styl

Zpomalte: 5 praktických tipů, jak na slow living

dyž se věci dějí rychle a plynule. Auta frčí, aplikace v telefonu nezdržují, pracovní schůzky mají spád, objednávka v restauraci dorazí dříve, než si svlékneme kabát a usadíme se ke stolu. Celý den se ženeme, abychom rychle stihli to a ono a abychom se ráno mohli opět vzbudit a pokračovat v nasazeném tempu.

Pokračuj >