5 audioknih, které naučí mé děti o životě

Audioknihy pro děti

 

Nedávno vyšel v Huffington Post článek pojmenovaný „10 Books to Teach My Kids About Life“ (EN), v němž mluví Meredith Hale o knížkách, které formovaly její dětství jako jedináčka a které by nechala přečíst svým dětem, protože „Candy Crush vás taková moudra nenaučí“.

Na našem portále najdete velké množství audioknih pro děti. Mnohé z nich jsou klasiky, které k dětem mluví i dnes. Mezi nejnovějšími se navíc objevují zajímavá a relativně nová témata. I proto jsem se rozhodla se inspirovat a vybrat 5 audioknih, z nichž by si mohly něco pěkného v budoucnu odnést mé děti.

Dětský čtenář je ten nejkřehčí. Ovlivnitelnost jeho vnímání ani nemusím zmiňovat. I proto je podstatné, aby i realita v audioknihách odrážela skutečnost a seznamovala děti nenápadně s tématy, na než ve svém životě mohou lehce narazit (nebo už narazily). Takových se v dětské literatuře objevuje čím dál více a doufáme, že budou dále nacházet svou audioknižní podobu.

Ale nejde jen o vážná témata nebo zajímavosti, jsou tu i audioknihy, které jednoduše rozvíjejí představivost čtenáře/posluchače. A v neposlední řadě také ty, v nichž najdete hrdiny, kteří jsou pro vaše děti dobrým vzorem, ať už z toho či onoho důvodu.

Všechny pohádky v sobě skrývají různá poselství a snaží se děti naučit různými způsoby. My se dneska podíváme na těch pár, které bych si já vybrala na poslech pro své děti. V žádném případě nejde o seznam komplexní, existuje velké množství dalších pohádek, jež by si mnohý rodič vybral. Je to spíš subjektivní výběr těch, které mě osobně (i jako dospěláka!) při poslechu zaujaly a pokládám je za přínos pro děti 🙂

  1. Heidi, děvčátko z hor

Začínáme audioknihou, která vůbec není nová. Původní verze pochází z roku 1880. A přesto k nám mluví i dnes. Což už vám samo o sobě ukazuje její kvality. Heidi je dobrosrdečné a laskavé děvčátko, které si svou roztomilostí získá i ty nejzatvrzelejší bručouny. A to jí osud karty nerozdal nejlepší. Po smrti obou rodičů se stěhuje za dědečkem na venkov, kde najde své pravé já a lásku k horám. Její dědeček je pravým opakem – tichý, odtažitý, moc toho nenamluví. No Heidi toho namluví dost za oba! Po čase se musí přestěhovat zpátky do města, aby dělala společnost nemocné Klárce. I tak se nakonec vrátí na hory, kde je její svobodná duše nejšťastnější. Heidi je příkladnou a milovanou dětskou hrdinkou a pokud se mají děti učit o dobrých vlastnostech, rozhodně s ní mohou začít. Nehledě na to, že knížka krásně vykresluje přírodu, do níž by potřebovali častěji vyrazit mnozí z nás.

 

2. Lentilka pro dědu Edu

Tahle audioknížka je specifická už jen tím, že na našem malém českém písečku jde prakticky o vůbec první vyprávění pro děti na téma Alzheimerovy choroby. Středem tohohle rodinného příběhu je děda Eda, který hodně zapomíná. Nejdříve jsou to příhody ke smíchu, ale nakonec se dozvídáme, že v jeho případě nepůjde jen o normální důsledky stárnutí. Zábavnou a nenápadnou podobou jsou tedy v audioknize dětem představeny příznaky a problémy Alzheimerovy choroby, ale co je na ní možná nejkouzelnější je fakt, že nepoučuje. Přesně tak si představuji prezentování vážných témat dětskému čtenáři. Prostě ukazuje realitu, s níž se možná mnohé děti setkaly, aniž by tušily, co se děje. A když už jsme u doporučování dětem, tuhle si poslechněte s nimi. Zkuste si radši připravit kapesníky, protože jako dospělí toho v ní asi uslyšíte ještě víc!

3. Hlbokomorské rozprávky

Monika Kampaníková tuhle knížku napsala pro své syny. Často si spolu procházeli atlasy a vymýšleli příběhy o tom, co se nachází pod mořskou hladinou. Na to konto se rozhodla sepsat knížku, která by děti seznámila s pohádkovým podmořským světem, ale i s tím, co by pod hladinou našli v realitě. Děti tak mohou poslouchat audioknihu, která je „tajně“ vzdělává. A tam její přínos vůbec nekončí. Pohádky založené na skutečných mořských tvorech pomáhají rozvíjet fantazii, ale v audioknize najdete spoustu dalších témat, která jsou pro děti i dospělé stěžejní – jde např. o přátelství, vzájemnou pomoc a spoléhání se jeden na druhého, také hledání domova a místa, kam patříme. Stejně jako předchozí audioknihy si ji poslechněte s dětmi – některé podmořské živočichy totiž dost možná ani teď neznáte.

4. Dědečku, vyprávěj

Tahle audiokniha je tak trochu jasným kandidátem, protože neskrývá svůj účel. Tím je naučit děti se správně chovat doma i ve společnosti. A kdo jiný by mohl obsadit roli učitele (spisovatele), který dětem v tomto ohledu pomůže, než etiketou proslavený Ladislav Špaček. Tedy samozřejmě teoreticky je oním učitelem dědeček, ale víte, jak to myslím. Pan Špaček učil dlouhá léta o chování dospělé a snaží se naučit i děti. A za to má velkou pochvalu. Pomocí různých příběhů seznamuje děti s tím, jak to chodí v různých společenských situacích (nejen ve „vysoké“ společnosti, ale celkově při mezilidské interakci) – najdete v ní sekci o tom, jak zdravit na ulici, jak se chovat ve školce, co dělat, když jdete s rodinou/školkou do divadla. Audiokniha je přímočará, i to na ní dokážete ocenit. A pomůže vám seznámit děti s tím, jak by se zkrátka měly chovat a co se sluší. I proto by neměla chybět v žádné domácnosti 🙂

5. Traja kamoši a fantastický bunker

Přiznám se bez mučení, Traja kamoši jsou můj favorit v oblasti pohádek. Proč? Juraj. Hlavní hrdina tohoto dětského příběhu je totiž vtipný lišák. Ve stylu vyprávění skoro jakoby připomínal mladší verzi dnes už legendárního Holdena (Kdo chytá v žitě). Jeho hlas je unikátní a jestli vás alespoň jednou nerozesměje, tak jste poslouchali špatně a musíte si audioknihu pustit znovu od začátku! Ale vážně, místy je až pichlavě vtipný (ve chvíli, kdy vás díky neznalosti Robinsona a Pátka obviní z toho, že v knihovně asi moc času netrávíte).  A pak jsou momenty, kdy se z jeho úst děti dozvídají spoustu mouder – ta ale z úst malého kluka s mírnou dávkou naivity znějí mnohem lépe, než když se je snaží vštěpovat rodiče.

dp8qo4 Minimálně vám jeho hlášky vykouzlí úsměv na tváři. Zatím jsme se ale podívali jen na důvod, proč tuhle audioknihu miluju já. Proč se ale bude hodit pro vaše děti? Ústředním tématem je opět rodina, přátelství a taky příroda. Děti se v ní tak úplně nesetkají s všudypřítomnou technikou a tudíž se i učí, že bavit se dá i jinak. Díky smyšlenému bunkru a zvířecím kamarádům pomáhá rozvíjet představivost. A co víc – z hlediska rodiny se dívá na téma přehlíženého prostředního dítěte (nebo aspoň toho pocitu onoho dítěte, že je přehlížené).  Už se opět opakuji, ale tuhle si poslechněte s dětmi a klidně i bez nich. Nebudete litovat 🙂


A jak to vidíte vy? Jsou nějaké dětské audioknihy, které jste si oblíbili už jen kvůli jejich poselství, představivosti, vlivu na děti? A jaké mají nejraději vaše děti? A v neposlední řadě – jsou i takové, které byste si znovu poslechli i bez dětí? 🙂

Sdílej článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější články

Business

Čtyřdenní pracovní týden v praxi – úspěch, nebo selhání?

V létě loňského roku jsme na zkoušku spustili čtyřdenní pracovní týden. A teď je čas podívat se na výsledky. Co jsme se při tomto experimentu naučili, kde jsme narazili… a fungujeme v tomto režimu dále?

Pokračuj >
Osobní rozvoj

Vnitřní motivace: víte PROČ a jak se donutit k učení, i když to někdy bolí?

Pokud se chcete naučit něco nového, občas to může bolet. Abyste to brzy nevzdali a dopracovali se do zdárného cíle, potřebujete tajnou zbraň – vnitřní motivaci. Co to vůbec je a jak se k ní při učení dopracovat?

Pokračuj >
Příspěvky od hostů

Dva autoři, dvě knihy: Proč je dobré dýchat nosem a koupat se v ledové vodě? 

Byl to ten nejhorší námět na knihu, ze kterého však James Nestor udělal světový bestseller, aktuálně přeložený do 36 jazyků. Řeč je o audioknize Dech, kde americký novinář učí lidi správně dýchat. V jeho stopách se vydal i Čech Libor Mattuš, který pomáhal uvádět Nestorův bestseller na český trh a sám učí české čtenáře dechová cvičení i ledové koupele, a to mimo jiné ve své knize Chladová terapie. Začátkem září se znovu spojili a jeden vyzpovídal druhého.

Pokračuj >