6 audioknih, které vám zpříjemní velikonoční svátky

Velikonoční oslavy už mají za sebou svůj začátek. Hledáte, co si ve sváteční dny poslechnout? Tak to jste na správném místě! Tady je mých prostých 6 tipů k poslechu.

 

Středa: Popol všetkých zarovná

Popeleční středa. První den půstu a v mé interpretaci ideální čas na to pustit se do Dominika Dána. Ne ledajakého. Popol všetkých zarovná je úplně prvním vydaným dílem z extrémně populární série Deník dobrého detektiva.

Seznámíte se s Richardem Krauzem a pomůžete mu s jeho partou vyšetřovat zločiny, které jsou často založené na skutečných událostech.

Tuhle audioknihu si mimochodem můžete pustit kdykoli. Už jen abyste se přesvědčili, co na tom Dánovi všichni vidí.

 

Čtvrtek: Zelená

Má volba na zelený čtvrtek vás asi vůbec nepřekvapila. Zapomeňte na pivo, dejte si zelenou! Ne tu v hospodě. Tu do uší, nemusíte nikam chodit.

Ale můžete si k poslechu tématicky uvařit zelený čaj (tedy pokud nemáte nízkou toleranci ohledně množství zelených za den).

Goblini, elfové, maghorni… Vyražte do světa plného magických stvoření, který celý vymyslel český autor. Nápad na knihu byl údajně stejným dílem šílený i geniální.

Čeká vás spousta akce i humoru. Zkrátka skvělé fantasy. Takže můžete na chvíli zapomenou na realitu a vydat se do nové říše. Tohle je zelená, kterou nebudete druhý den s bolavou hlavou litovat.

 

Pátek: Doktor Proktor a velká loupež zlata

Uff, relativně dlouhý název, že? Audiokniha má ale jen něco přes pět hodin. Takže je ideální k pečení nebo vaření. Já sama ji poslouchala při mytí nádobí, ale věřím, že vy už máte jarní úklid za sebou a nejste prokrastinátor jako já (a pokud jste, už jste viděli naše tipy na pokoření prokrastinace?)

Doktor Proktor je postava, která nás už dávno přesvědčila, že Nesbo umí mistrně zvládnout i úplně jiný žánr než ten, v němž je kovaný. Jeho dětské příběhy chytí děti a už je nikdy nepustí. Ale je v nich dostatečné množství chytrého humoru, které se postará o to, že i dospělák skončí na háčku.

Na velký pátek je třeba poslouchat s velkou parádou a co už může být parádnější než loupež velkého pokladu – no dobře, Norové ve skutečnosti spotřebovávají spoustu zlata na plomby (mají moc rádi sladkosti, to jim prý nevymluvíte), takže šlo jen o jednu zlatou cihlu. Ale i tak!

Poslechněte si Doktora Proktora a velkou loupež zlata pro úžasné záchvaty smíchu. A obdivujte Davida Novotného, protože jeho interpretace je naprosto fenomenální.

 

Sobota: Bílá nemoc

Věděli jste, že jedna česká pranostika říká: prší-li v noci na bílou sobotu, bude málo třešní. Tak snad letos tuto noc nebude pršet, protože třešně jsou fajn.

A bílá sobota samotná je super šance poslechnout si Čapkovu Bílou nemoc. Ano, ta asociace je celkem jasná (jako i výběr všech titulů v tomto článku, překvapenííí).

Tohle protiválečné drama vám zpříjemní volno a pokud jste ho ještě nikdy nečetli, naprosto vás dostane. Jako všechno ostatní z pera Karla Čapka je i tahle hra neskutečně nadčasová. Ne nadarmo se říká, že my sice vidíme současnost, ale umělec vidí budoucnost.

Čapek byl taky skvělým čtenářem lidské duše i celé společnosti.

Tahle nahrávka vám navíc dá šanci pustit si do uší inscenací zahrnující ta nejzvučnější jména české herecké osady. Takže směle do toho!

 

Neděle: Nový zákon

O Boží hod velikonoční už budete chtít začlenit trochu tradice. Velikonoce jsou svátek křesťanský, a tak vám neuškodí si poslechnout trochu Bible.

Nemusíte ji číst celou, ale nechte si přečíst pasáže. Zaprvé je to tematické, zadruhé je tahle kniha takovým prazdrojem. Ať už čtete nebo posloucháte cokoli jiného, existuje hodně vysoká šance, že tam bude nějaký biblický odkaz.

A to klidně můžu rozšířit, protože ta pravděpodobnost existuje i při sledování televize nebo prostém mluvení s lidmi. Na tenhle pramen už totiž často odkazujeme nevědomky. Ale stejně často se stane, že někdo neví, co přesně ten či ten odkaz znamená.

Takže i pokud jste ateista, je čas si poslechnout tohle zlato (trochu větší, než je ta cihla v norském trezoru).

 

Pondělí: Jarní pohádky

Už jsme na ně upozorňovali v newsletteru a nastal čas to zopakovat. Na velikonoční pondělí je konečně čas si poslechnout něco extra velikonočního. Pohádky!

Tak dobře, pohádky vás možná v souvislosti s tímhle svátkem jako první nenapadnou. Ale tyhle jsou jarní a Velikonoce jsou taky svátky jara.

Navíc jsou to pohádky poučné – tak třeba se dozvíte, která zvířátka jsou poslušná a která ne (pssst, zajíček vás možná překvapí). Nebo se dozvíte o tom, jak jeden člověk přelstil tři zvířátka (jak to zvládl, to nikdy nepochopím, vždyť to Darwin říkal jasně a všichni víme, kdo je v řetězci výš…).

 

 

Sdílej článek

1 komentář

  1. Audinovinky #49 | Blog Audiolibrix
    9. dubna 2018 @ 12:18

    […] Velikonoční poslouchání Co posloucháme Jak se hledají nejlepší audioknihy […]

    Reply

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější články

Umělá inteligence Technologie

Umělá inteligence: Už jste se s ní setkali?

Umělá inteligence, ChatGPT, AI. Pojmy, které na nás skáčou ze všech stran, moc jim nerozumíme, ale podle všeho je to něco skvělého a zároveň děsivého. Umělá inteligence ale je mezi námi už dlouho. Dokonce je běžnou součástí našich životů, i když to třeba nevnímáte. Právě na takové případy se zaměřím v tomto článku a ukážu vám, že nové technologie, jako umělá inteligence, jsou pro lidstvo i velkým přínosem. Abychom se do toho ale mohli pustit, je potřeba si trochu posvítit na nudná fakta.

Pokračuj >
Osobní rozvoj

Co mě o stresu naučila armáda

Stres. Tohoto strašáka potkáte dneska kdekoliv. Bývá spouštěčem mnoha nemocí, příčinou toho, proč večer nemůžete usnout a tak nějak může za všechno špatné. Že to není pravda ? A kdo teda může za globální oteplování? Stres! Proč jste nevyhráli v loterii? Jo, správně, byli jste ve stresu a teď jste ještě víc! Ale teď vážně…

Pokračuj >
Peter Podlesny Predavanie ohna Životní styl

Peter Podlesný: Výzvou moderního muže je najít svou osobní vizi a následovat ji

Kniha Petra Podlesného Předávání ohně se stala audioknihou roku 2021 a tento triumf se zopakoval i v roce 2022. S autorem knihy, zakladatelem platformy Mužom.sk, mentorem a motivačním koučem jsme hovořili mimo jiné i o toxické maskulinitě nebo o tom, jak odpočívat a jak se chránit před vyhořením.

Pokračuj >