Audioknihy, které pomáhají

Do naší nabídky nedávno přibyly 3 nové audioknihy (a jeden komplet), které se ale liší od všech ostatních. Společnou s nimi mají zábavu, kterou přinesou vám. Ale tím něčím navíc je šance pomoci lidem v oblastech, kde je to třeba. A tím jsou snad ještě kouzelnější!

I proto jsem se dnes rozhodla vám tenhle sympatický projekt trošku představit a prozradit, co se za ním skrývá.

Něco málo o Petře

Nenásleduje extrémně egocentrická porce článku, kde budu psát o sobě. Myslím tím samozřejmě Petru Lazákovou, autorku zmiňovaných audioknih:)

Redaktorka a moderátorka rozhlasových pořadů, dabérka, koordinátorka zdravotnického projektu DORRA a v neposlední řadě také autorka a interpretka „pomáhacích“ audioknih. Tak to máte podáno v kostce.

Dle mého je na ní ale nejzajímavější její extrémně nakažlivý entuziasmus – pozitivní přístup v kombinaci s nadšením ji vlastně na začátku také dostaly k novinařině a do rozhlasu. Na jejích webových stránkách najdete i příběh o tom, že na začátku všeho stál vlastně filmový Titanic.

V rámci pracovní pozice podnikla v roce 2004 s Dětským fondem OSN (UNICEF) cestu do africké Rwandy. Asi si dovedete představit, že šlo o emotivní zkušenost, která Petru navždy ovlivnila. Pokud se chcete dozvědět něco více o této cestě a Petřiných zážitcích, můžete si přečíst rozhovor pro web paridea.cz.

Po výletě následovala i deziluze – totiž z toho, jak fungují charitativní organizace v Africe a jak málo jsou vlastně některé projekty účinné – ať z toho či onoho důvodu. V tom stavu nebyla sama, podobný vztek cítil i doktor Dalibor Stoszek. Zakladatel neziskové organizace DORRA.

Doctors for Africa/Asia

Je mnoho společností, které se zabývají zasíláním materiální pomoci do těchto zemí. Ale při svých minulých pobytech jsem byl často svědkem toho, jak může hlavně zdravotnický materiál a přístroje nezřídka skončit – nevybalené ve skladech nebo na dvoře, kvalitní a drahé léky přeexpirované. Důvod je prozaický – chybí vzdělaný personál, který by je uměl použít.“ – Dalibor Stoszek

Organizace DORRA tedy vznikla na popud Dalibora Stozska a cílem bylo přijít se smysluplným projektem, který by v potřebných oblastech poskytl opravdovou pomoc.

Původně šlo o pomoc v Africe, ale s postupem let se přesunula i do Asie. Hlavním účelem této organizace je vysílat do Afriky a Asie odborníky, kteří pomohou vyškolit tamní zdravotníky a pomoci jim v lepší diagnostice i léčbě běžně se vyskytujících nemocí. A když říkám běžně se vysktujících nemocí, myslím tím i běžné úrazy, ze kterých se ale např. na indonéském Lomboku může stát život ohrožující zranění.

A potom byly audioknihy

Petra už do Indonésie (i jinam) jezdí s celou rodinou – s manželem a dvěma malými syny – a po jedné z prvních cest s jejím malým synem se zrodil nápad na natočení audioknihy, která by dělala radost jedněm dětem a pomáhala jiným.

Tak tehdy vzniklo první CD – Do Afriky nejen za pohádkou. Audiokniha, která obsahuje pohádky, říkanky a autentické příběhy z Afriky a na jejíž tvorbě se podílely i děti z českých škol. A co víc, do projektu se přidala i česká herečka Valérie Zawadská, takže opravdu je, na co se těšit.

Veškerý materiál včetně doprovázející hudby byl stvořen přímo pro tuto audioknihu a její CD verze už spolu s druhým, Do Sýrie nejen za pohádkou, pomohla vydělat přes 1 milion korun na organizace DORRA a ADRA.

Pohádky a říkanky z audioknih se objevily i ve vysílání Českého rozhlasu, Petra je autorkou pořadů pro děti o zemích třetího světa a o cestování.

Před Vánoci vyšlo třetí CD nazvané Do Indonésie nejen za pohádkou – v Indonésii právě probíhá nejnovější projekt organizace DORRA. Opět se jeho natáčení účastnily děti a je doprovázeno originální hudbou, díky čemuž má velké kouzlo.

Teď tyto pomáhací audioknihy přicházejí poprvé i v digitální formě a mohou vás tak doprovázet na každém kroku. Já si je poslouchám před spaním a je to podle mě ideální i pro děti, ale skvělými společníky budou i na cestách.

V článcích i v podcastu Audinovinky často zmiňujeme audioknihy, které nabízejí mnohem víc, než jen očekávání odpovídající jejich žánru. A pohádkové audioknihy Petry Lazákové jsou přesně jedněmi z nich.

Jde o pohádky a říkanky z jednotlivých zemí, takže díky nim máte šanci prozkoumat tamní folklor. Říkanky jsou roztomilé a zábavné, ale další vrstvu jim dodává i fakt, že se díky nim vaše děti mohou nenásilnou formou dozvědět, jak to chodí jinde na světě.

Víte, jak vypadá naše planeta?
No přece, jako pestrá malířova paleta!

Hudba jim pak dodává tu poslední pomyslnou třešničku na dortu. Ale je tu navíc další rozměr – totiž jejich dobročinný účel. Z každé prodané audioknihy (jedna stojí 199 Kč) jde totiž 160 Kč přímo organizaci DORRA, kterou pomáhá řídit sama autorka. Pokud si audioknihu koupíte, tak máte i přímo přehled o tom, kam peníze jdou.

V současnosti pomáhá organizace DORRA na indonéském ostrově Lombok, kde je v současnosti velice špatná zdravotní péče. Alespoň ucházející péči lepších nemocnic si většina domorodců vůbec nemůže dovolit, a tak se často obrací na místní léčitele, kteří jsou zadarmo. Ale taky si dovede představit, že moc nepomohou. Organizace DORRA pomáhá školit tamní zdravotníky, ale krom svého know how také zprostředkovává přísun léků a jiného zdravotnického materiálu.

Organizace DORRA léčí pacienty ve 3 svých lombockých ambulancích a také učí děti na 3 místních školách, jak se starat o své zdraví. DORRA tedy zajišťuje lékařskou pomoc i lékařské vzdělání.

Takže pokud chcete udělat radost sobě i svým dětem (ale upřímně můžete udělat radost jen sobě, občas je potřeba do našich všedních, „dospěláckých“ životů vdechnout trošku té dětské nevinnosti), neváhejte s poslechem audioknih Petry Lazákové. Audioknihy pomáhají této organizaci léčit a učit tam, kde je to opravdu potřeba!

 

Sdílej článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější články

Audioknihy

Audioknižní experiment: vybrali jsme nejlepší audioknihy z oblíbených žánrů

Audioknižní experti z Audiolibrixu dostali za úkol vybrat ze svého oblíbeného žánru jednu jedinou audioknihu, kterou by doporučili odvážnému jednci ochotnému probádat zatím neznámý žánr. ...
Pokračuj >
Velký audioknižní průzkum 2023 a soutěž o 22 audioknih Audioknihy

Velký audioknižní průzkum 2023

Informace o akci Velký audioknižní průzkum 2023 a soutěž o 22 audioknih, která probíhá od října do konce roku 2023.
Pokračuj >
Umělá inteligence Technologie

Umělá inteligence: Už jste se s ní setkali?

Umělá inteligence, ChatGPT, AI. Pojmy, které na nás skáčou ze všech stran, moc jim nerozumíme, ale podle všeho je to něco skvělého a zároveň děsivého. ...
Pokračuj >