Velký audioknižní průzkum 2020

Rok se s rokem sešel a nastal čas vyhodnotit výsledky už 7. ročníku našeho Velkého audioknižního průzkumu. Největšího průzkumu audioknižního trhu u nás i v Evropě. Každoročně nás zajímá, jak mění audioknihy čtenářské návyky, které formy audio zpracování si posluchači oblíbili, které žánry se nejvíce poslouchají.. a spousta dalšího. A toho posledního ročníku se účastnilo téměř 4 tisíce audioknižních fanoušků, takže opět překonal svůj rekord.

Než se podíváme na výsledky samotného průzkumu, je čas vyhlásit výsledky soutěže, která ho každoročně doprovází. Štastnými výherci poukazů na audioknihy jsou: 

1. místo = 13 audioknih – Hana
2. Místo = 6 audioknih – Ludovít
3. místo = 3 audioknihy – Michael

Výherci už své poukazy na maily obdrželi a gratulujeme jim! Všem zároveň děkujeme za účast v průzkumu. Pokud jste nám nechali nějaký vzkaz, v následujících týdnech se k němu dostaneme 🙂

A teď už k tomu, co vás zajímá nejvíc – jak to s posloucháním audioknih napříč našimi zeměmi vypadá?

Pro zajímavost:

 • Nejoblíbenějším žánrem jsou stále detektivky a thrillery. V roce 2020 je však jako oblíbené označilo 18 % respondentů, což je skoro 2,5x méně než v předešlém roce
 • V závěsu jsou mezi nejoblíbenějšími žánry fantasy (10 %), humor (9 %) a sci-fi (8 %).
 • 44 % respondentů dá při výběru audioknihy na recenze a hodnocení jiných uživatelů, přičemž jen polovina z nich tituly sama hodnotí.
 • 94 % posluchačů audioknih přehrávání nikdy nezrychluje ani nezpomaluje.
 • 12 % respondentů se s audioknihami seznámilo teprve v roce 2020.

Kompletní výsledky najdete na našem webu.

Sdílej článek

2 komentáře

 1. Renata
  28. ledna 2021 @ 19:21

  Do puntíku jsem většinový audiomil. Infografika je úžasná.

  Reply

  • Petra Schultze
   29. ledna 2021 @ 08:58

   Děkujeme 🙂 V tomhle případě je ta většina super!

   Reply

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější články

Business

Čtyřdenní pracovní týden v praxi – úspěch, nebo selhání?

V létě loňského roku jsme na zkoušku spustili čtyřdenní pracovní týden. A teď je čas podívat se na výsledky. Co jsme se při tomto experimentu naučili, kde jsme narazili… a fungujeme v tomto režimu dále?

Pokračuj >
Osobní rozvoj

Vnitřní motivace: víte PROČ a jak se donutit k učení, i když to někdy bolí?

Pokud se chcete naučit něco nového, občas to může bolet. Abyste to brzy nevzdali a dopracovali se do zdárného cíle, potřebujete tajnou zbraň – vnitřní motivaci. Co to vůbec je a jak se k ní při učení dopracovat?

Pokračuj >
Příspěvky od hostů

Dva autoři, dvě knihy: Proč je dobré dýchat nosem a koupat se v ledové vodě? 

Byl to ten nejhorší námět na knihu, ze kterého však James Nestor udělal světový bestseller, aktuálně přeložený do 36 jazyků. Řeč je o audioknize Dech, kde americký novinář učí lidi správně dýchat. V jeho stopách se vydal i Čech Libor Mattuš, který pomáhal uvádět Nestorův bestseller na český trh a sám učí české čtenáře dechová cvičení i ledové koupele, a to mimo jiné ve své knize Chladová terapie. Začátkem září se znovu spojili a jeden vyzpovídal druhého.

Pokračuj >