Velký audioknižní průzkum 2020

Rok se s rokem sešel a nastal čas vyhodnotit výsledky už 7. ročníku našeho Velkého audioknižního průzkumu. Největšího průzkumu audioknižního trhu u nás i v Evropě. Každoročně nás zajímá, jak mění audioknihy čtenářské návyky, které formy audio zpracování si posluchači oblíbili, které žánry se nejvíce poslouchají.. a spousta dalšího. A toho posledního ročníku se účastnilo téměř 4 tisíce audioknižních fanoušků, takže opět překonal svůj rekord.

Než se podíváme na výsledky samotného průzkumu, je čas vyhlásit výsledky soutěže, která ho každoročně doprovází. Štastnými výherci poukazů na audioknihy jsou: 

1. místo = 13 audioknih – Hana
2. Místo = 6 audioknih – Ludovít
3. místo = 3 audioknihy – Michael

Výherci už své poukazy na maily obdrželi a gratulujeme jim! Všem zároveň děkujeme za účast v průzkumu. Pokud jste nám nechali nějaký vzkaz, v následujících týdnech se k němu dostaneme 🙂

A teď už k tomu, co vás zajímá nejvíc – jak to s posloucháním audioknih napříč našimi zeměmi vypadá?

Pro zajímavost:

  • Nejoblíbenějším žánrem jsou stále detektivky a thrillery. V roce 2020 je však jako oblíbené označilo 18 % respondentů, což je skoro 2,5x méně než v předešlém roce
  • V závěsu jsou mezi nejoblíbenějšími žánry fantasy (10 %), humor (9 %) a sci-fi (8 %).
  • 44 % respondentů dá při výběru audioknihy na recenze a hodnocení jiných uživatelů, přičemž jen polovina z nich tituly sama hodnotí.
  • 94 % posluchačů audioknih přehrávání nikdy nezrychluje ani nezpomaluje.
  • 12 % respondentů se s audioknihami seznámilo teprve v roce 2020.

Kompletní výsledky najdete na našem webu.

Shrnující infografikou se můžete pokochat i tady:


A pokud si o výsledcích chcete raději poslechnout, jasně, není problém!