Vyberte si svého detektiva

Posloucháte rádi detektivky? Často je těžké si vybrat tu další oblíbenou, a tak se dnes podíváme na jejich protagonisty – ti vlastně spojují celé série a bude tak celkem podstatné, abyste si je oblíbili, nebo si pro ně alespoň získali nějaký ten respekt či obdiv.

Literární vody jsou plné detektivů, stačí jen, abyste si vybrali toho svého. Dnes si můžete vybrat ze čtyř detektivů z různých zemí – každý má svá pro a proti, ale zvažování je už na vás.

 

Richard_Krauz

Richard Krauz

Richard Krauz je takový správný chlapík. Skoro nejdůležitější je pro něj jeho silný smysl pro spravedlivost – však i kvůli tomu teď pracuje v policejním sboru Našeho města. Když jde ale o princip, Richard dokonce neváhá zákon porušit – a občas je to prostě třeba, vždyť jeho vyšetřování z většiny probíhá za dob normalizace a sametové revoluce. Rád si zavtipkuje s kolegy (občas možná i trochu nevhodně, vždyť to není žádný andílek).

Jeho klady: loajalita, silný smysl pro spravedlnost, principy, neoblomnost, smysl pro detail, dobrý kamarád
Jeho zápory: jeho morální kompas je v osobním životě možná trošilinku pokřivený, kdo ví – a taky je trošku sprostý

 

 

wallander

Kurt Wallander

Tenhle bručoun vám rychle přiroste k srdci. Je to takový trošku typický typ člověka, který si získává obdiv ostatních na konto své inteligence, ale zároveň si od něj všichni drží menší odstup kvůli jeho úsečnější povaze. Kurt miluje operu – vážnou hudbu poslouchá v autě a kdykoli má čas, zajde si na operu i do společnosti. Wallander je ve své podstatě dobrý chlap, ale dost si toho v životě prošel – včetně toho momentu, kdy ho jako mladého policistu bodl jeden podezřelý….

Jeho klady – je vysoce inteligentní, důsledný a do všeho se vrhá po hlavě, pro svou dceru by udělal první poslední
Jeho zápory – do všeho jde po hlavě i ve vyšetřování, často je tedy v ohrožení, konzumuje trošku víc alkoholu, nezdravě jí a občas má trochu problém se vztekem

 

 

Harry_Hole

Harry Hole

Harryho vyšetřovací metody jsou tak trochu neortodoxní, ale i kvůli tomu si ho brzy zamilujete. Protože je to takový ten policista puštěný ze řetězu, pravidla ho rozhodně nesvazují. A díky své povaze je taky expertem na to si ze svých kolegů dělat nepřátelé – ačkoli pořád respektují jeho výsledky. Nebudeme zbytečně chodit kolem horké kaše a řeknu vám, že Harry je alkoholik. A také silný kuřák. Jeho nešvary někdy způsobují, že se dostává do potyček s kolegy, ale naštěstí má kamaráda, který ho snad vždy zachrání. Ale jeho smysl pro spravedlnost převyšuje vše ostatní (podobně jako u dalších detektivů). Jeho příjmení se vyslovuje /houle/ a kvůli těm dvěma slabikám si z něj dělají třeba australští kolegové legraci a říkají mu Harry Holy (pozn. svatý).

Jeho klady: upřímnost, tah na branku, neústupnost
Jeho zápory: ehm…alkoholismus

 

 

Fin Macleod

Fin Macleod

Irský detektiv, původem z ostrova Lewis, kde se také trilogie odehrává, je narozdíl od jeho předchozích kolegů takový tichý a hloubavý. Zkoumání sama sebe mu není cizí a jeho minulost budete moci zkoumat i vy, protože je součástí příběhu. Seznámíte se s ním ve chvíli, kdy se vzpamatovává z obrovské osobní tragédie a snaží se vyrovnat se svou současností, ale stejně tak i s démony ze své minulosti. Finlay (jeho jméno v nezkrácené podobě) je také hodně váhavým člověkem – neustále bojuje s tím, co dělá (ve srovnání s tím, co by dělat chtěl) a tím, kde žije (ve srovnání s tím, kde by žít chtěl).

Jeho klady: lidskost, hloubavost, inteligence
Jeho zápory: nerozhodnost v osobním životě

Sdílej článek

4 Comments

 1. SaigonSan
  9. února 2017 @ 17:51

  Nazdar.
  Ja viem, že je to už dlho po funuse, ale počúvam vás stále (Petra nesmúť, tvoje články sú super!) len som stále lenivý nejake napísať recenziu / komentár, ale keďže som veľmi veľký fanúšik detektívok (ako napr. Michal) – najmä tých severských, tak som sa donútil napísať.

  Takže k veci. Za mňa – Kurt Wallander. Páči sa mi že je taký…hmmm, obyčajný. Jednoduchý a inteligentný človek, so svojimi problémami. Páči sa mi, ako rieši to, že sa modernizuje doba, pochybuje o sebe a rozmýšľa či ako starý policajt je ešte na oddelení na niečo dobrý. A tiež to, ako citlivo rieši otázku prisťahovalectva vo Švédsku (asi preto, že je mi to blízke, sám žijem s manželkou v cudzine) . A Jiří Vyorálek mi tiež sedí.
  Mankell – Zatiaľ obľúbený autor detektíviek. Ja už len čakám na to či víde Piata žena ako audiokniha. Len škoda, že Mankell už nič nenapíše 🙁 – všetka mu česť.

  Harry – je super, všetko ok, len na môj vkus dosť veľký frajer. Ten alkoholizmus mi tiež nesedí. Samozrejme knižky sú skvelé, všetko odpočúvané alebo odčítané.

  Dominik Dán ma neláka, lebo je to zo Slovenského prostredia. Viem, asi hlúpy dôvod, len mi to proste nesedí. Aj keď verím, že je skvelý a určite si ho raz vypočujem. Gajšberg je tiež v pohode….ale mám to rád po „seversku“ , rád zapájam fantáziu a slovenské prostredie mi tam proste nesedí. Ale určite sú skvelé a raz si ich vypočujem / prečítam.

  Fin Macleod – Na May-a sa chystám, k tomu len toľko.

  Ešte mimo nominácie mám rád Harryho Boscha (séria od M. Connellyho). Žiaľ audioknihy v cz/sk nie sú.

  Ja som nikdy nevedel byť stručný. Strašné. Ale milujem audioknihy, to je hlavné ,-)

  Reply

  • Petra Schultze
   9. února 2017 @ 18:52

   Fanoušek Audinovinek! To nás tedy moc těší! :)) Samozřejmě i ta láska k audioknihám.
   Vidím, že svět je zkrátka plný milovníků detektivek. Mimochodem, dobrou zprávou je, že vydavatelství OneHotBook už má Pátou ženu na seznamu chystaných audioknih, takže snad brzy bude 🙂 Connellyho má myslím rád Ivan, pokud si pamatuju, přes Vánoce poslouchal.
   To s tím slovenským prostředím chápu úplně – já sama nerada čtu cokoli českého nebo v cizího v českých reáliích. To první nevysvětlím, to druhé je proto, že se u toho rozčiluju, že si autor měl zvládnout lepší průzkum.

   Reply

   • SaigonSan
    9. února 2017 @ 19:27

    Ahoj Petra.

    Ďakujem za názor.
    No okrem detektívok mi ako audio sedí ešte biografia a šport.
    V jednom podcaste si spomínala E. Musk-a, tak na toho si brúsim zuby, keď na mňa príde detektívny útlm. Inak mám odpočúvané aj S. Jobsa, alebo Emil Běžec (kombinácia šport+biografia) a pri nej som mal až miestami zimomriavky pri tých komentároch. Ale to už k detektívkam nepatrí, tak len tak na okraj.

    Inak ešte k tým detektívom. Tak ešte dánsky Carl Mörck (J. A. Olsen) – keď už tam máme švéda, nóra. A k tomu ešte švédsky vyšetrovateľ Joona Linna (švéd s fínskymi koreňmi) od dua Lars Kepler. …..
    Tak nech je ta Škandinávia komplet 😀

    Reply

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější články

Audioknihy

Audioknižní experiment: vybrali jsme nejlepší audioknihy z oblíbených žánrů

Audioknižní experti z Audiolibrixu dostali za úkol vybrat ze svého oblíbeného žánru jednu jedinou audioknihu, kterou by doporučili odvážnému jednci ochotnému probádat zatím neznámý žánr. ...
Pokračuj >
Velký audioknižní průzkum 2023 a soutěž o 22 audioknih Audioknihy

Velký audioknižní průzkum 2023

Informace o akci Velký audioknižní průzkum 2023 a soutěž o 22 audioknih, která probíhá od října do konce roku 2023.
Pokračuj >
Umělá inteligence Technologie

Umělá inteligence: Už jste se s ní setkali?

Umělá inteligence, ChatGPT, AI. Pojmy, které na nás skáčou ze všech stran, moc jim nerozumíme, ale podle všeho je to něco skvělého a zároveň děsivého. ...
Pokračuj >