Zkraťte si čekání na Mycelium

Ach, to čekání na pokračování vaší oblíbené série. Někdy je to tak trochu utrpení. I proto jsme pro vás sestavili doporučení, která vám pomohou zpříjemnit to čekání a třeba ho i zkrátit a najít vám vaši další oblíbenou audioknihu.

Tentokrát se podíváme na audioknihy, které byste si měli poslechnout, pokud si chcete trošku ukrátit čas při čekání na pokračování Mycelia Vilmy Kadlečkové.

audioknihy_jako_mycelium

 

Mary Shelley – Frankenstein

Proč byste si měli audioknihu poslechnout? Je to klasika, trocha neskutečna a bude vás i neskutečně bavit.

Začněte hezky klasikou. Nakladatelství Needles Audiobooks nedávno vydalo skvělou adaptaci románu Frankenstein. Příběhů o Frankensteinovi už od jeho prvního vydání v roce 1818 vyšlo tolik ve všech různých podobách, že je určitě fajn hezky se vrátit na začátek a poslechnout si, co bylo jejich zdrojem. Známý příběh Viktora Frankensteina, který se rozhodne vytvořit život i přes varování svého okolí, podtrhuje originální zvukové zpracování a nerušivý hudební doprovod. To má společně s podmanivými výkony herců z výsledek, že budete okamžitě vtaženi do děje a dýchne na vás ta správná, trochu strašidelná atmosféra.

 

Kaščák, Knapko, Pávová – 3x sci-fi

Proč byste si měli audioknihu poslechnout? Jde o originální sci-fi příběhy z pera slovenských autorů. 

Nakladatelství Jawolta loni organizovalo projekt, jehož výsledkem byla audiokniha obsahující tři originální povídky slovenských autorů. Ty například představují svět, ve kterém ostatním posíláte zprávy pouhým mrknutím a emoce ostatních se vám promítají přímo na sítnici. Ponořte se do světů budoucnosti a kyberpunku a nechte se unášet příběhy. A navíc, jde o ukončené povídky, takže nebudete muset čekat na další pokračování. Stačí si v klidu užít tyhle jednohubky.

 

Míla Linc – Stín Černého hvozdu

Proč byste si měli audioknihu poslechnout? Najdete v ní vše – odvahu i zbabělost, intrikiy i lásku, zradu i přátelství. A povede až za brány smrti.

Ve Stínu Černého hvozdu se najednou ocitnete v úplně novém světě, který je stvořen podle pravidel středověku s přídavkem trošky magie a neuvěřitelných bytostí. Užijete si spád děje a vypravěč vás do něj vtáhne hned. Vše začíná večerem v hospodě, který se rychle obrátí v něco úplně jiného. A vše vede až k válce – a jak všichni víme, ta bývá neúprosná.

 

Andy Weir – Marťan

Proč byste si měli audioknihu poslechnout? Klasické téma Robinsona, jen je tentokrát na Marsu. A sarkasta.

Marťan se stal v posledních letech prakticky fenoménem. A není se čemu divit. Má totiž něco pro každého – najdete v něm opravdu hodně techniky a dobrodržuství, napjatou akci i lidské momenty, to vše vyvážené velkou dávkou neutuchajícího humoru. Ve zkratce – po nehodě na misi na Mars zůstává jeden kosmonaut na planetě, zatímco si celý svět myslí, že je mrtvý. Musí se spolehnout sám na sebe a doufat. A vy můžete doufat i zoufat s ním 🙂 Mark ale není typ člověka, který by se lehce vzdával (naděje i svého humoru). Pusťte si audioknihu Marťan a strávíte skvělé chvíle plné napětí i vtipu na rudé planetě.

 

Petra Neomillnerová – Zmetek z temnot

Proč byste si měli audioknihu poslechnout? Je to rychlá chuťovka od nejpopulárnější české autorky fantasy plná oblud a akce.

Novela Petry Neomillnerové vás zavede do světa zaklínačů, kteří mají za úkol likvidovat monstra a příšery. Lota je jednou z nich – neuvěřitelně silná a zdánlivě nestárnoucí. Tahle krátká novelka vám představí svět, ve kterém není pro váhavé ani slabé místo, nepřežili by. Představí vám trochu krutou realitu, která se ale zdá být drsným odrazem té naší a i přes délku audioknihy o ní ještě po jejím konci budete přemýšlet.

 

Christopher Paolini – Eragon

Proč byste si měli audioknihu poslechnout? Jsou v ní DRACI.

Původně jsem ani nechtěla být tak infantilní ohledně draků, ale draci v knize prostě znamenají, že bude zajímavá. Nemáte to tak? To nevadí, Eragon nabízí i mnohem víc než to. Podobně jako Mycelium nabízí epickou ságu, která vás vtáhne do děje a vy nebudete moci přestat poslouchat, dokud se nedozvíte, jak to s vašimi hrdiny dopadlo. A zmiňovala jsem, že je to o dracích?  Je pozoruhodné, že první díl Eragona napsal Paolini jako náctiletý kluk. Klobou dolů!

 

Ransom Riggs – Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti

Proč byste si měli audioknihu poslechnout? Je plná záhad i dobrodružství.

Říkáte si, že má audiokniha docela podivně dlouhý název, že. To jde ruku v ruce s jejím obsahem – hlavní hrdina Jacob se totiž vydá hledat opuštěný sirotčinec, ve kterém kdysi měly žít podivné děti. Každé z nich mělo jiné schopnosti a Jacobův dědeček u nich našel útočiště. Jacob už dědovi tyhle příběhy přestal dávno věřit, ale teď se možná na vlastní oči přesvědčí o tom, že si děda tak úplně nevymýšlel. Ale jak by mohly být děti pořád naživu a pořád malé? Ač je tahle audiokniha mířena hlavně na mladšího posluchače, neprohloupíte při jejím poslechu ani jako dospělý.

 

C.S. Lewis – Letopisy Narnie

Proč byste si měli audioknihu poslechnout? Naučí vás, že nemáte ohrnovat nos nad skříní plnou starých věcí.

Ta skříň vás totiž dost možná přenese do Narnie! Bájné země, kterou budete muset zachránit a pak jí i vládnout. Při poslechu Narnie vás čeká spousta dobrodružství z různých koutů Narnie a stejně jako u předchozí audioknihy platí, že ani zdaleka není jen pro děti. Taky záleží na tom, jak posloucháte – můžete si užít výpravný příběh plný rodiny, lásky, zvratů a dobrodružství. Nebo můžete hledat biblické odkazy – a věřte, že jich tam je nespočet!

 

Jules Verne – Na kometě

Proč byste si měli audioknihu poslechnout? Příběh napsal sam král dobrodružství.
A to by vám mělo stačit. Jules Verne dodnes poskytuje to nejlepší, co může klasika na poli fantasy a sci-fi literatury nabídnout. Jeho příběhy jsou neskutečně záživné a cestu si k nim najdou děti i dospělí – v dnešní době stejně jako před X lety. Tahle audiokniha vás vezme napříč sluneční soustavou. Její začátek pracuje s něčím, čeho se asi všichni bojíme – totiž srážkou nějakého objektu se Zemí. Překvapivě je to kometa 🙂 A tahle kometa odtrhne kus země i s jeho obyvateli a začíná cesta plná mnohých překážek, na kterou se ale budete chtít připojit.

 

Frank Herbert – Duna

Proč byste si měli audioknihu poslechnout? Protože je unikátní a je to klasika.

Duna byl takový velký zlom ve sci-fi literatuře a nebude ani nadsázkou říct, že mnohé (audio)knihy se jí inspirovaly. Hledáte něco, čím si zkrátit čas? Tenhle kousek má dobrých 22 hodin. Na nějakou dobu vás určitě zabaví. Navíc je nejprodávanější audioknihou v kategorii sci-fi na našem webu a najdete na ni jen pozitivní recenze. A má to svůj důvod. Co vás čeká? Souboj o planetu Arrakis, která je zdrojem vzácného koření (to poskytuje zvláštní psychické schopnosti umožňující cestování vesmírem). Už jen podle toho chápete, proč by se o něj bojovalo, že. Víc už z děje neprozradím, poslechnětě si audioknihu a užijte si kopec zábavy!

 

Larsson, Korsell – PAX: Hůl prokletí, Grim přízrak

Proč byste si měli audioknihu poslechnout? Nabízí zajímavé využití severské mytologie v dětském příběhu.

O dvou bratrech bojujících proti příšerám a stvůrám už jste určitě někdy slyšeli, jejich pohádky jsou přeci jen celosvětově populární. Tihle bratři jsou ale trochu jiní – hlavně jsou o dost mladší a jsou ze severu. Příběhy Vigga a Alrika jsou takovým moderním kouskem v urban fantasy, jak jsem už zmiňovala, objevíte v nich prvky severské mytologie. I proto stojí za poslech. Cílovou skupinou audioknihy jsou mladší čtenáři a posluchači, ale protože se ráda opakuju, musím zmínit, že i dospělým se budou líbit. Jak to vím? Protože já sama si je zamilovala. Má to co dočinění i s jejich vypravěčem Janem Vondráčkem, který na audioknize odvedl výbornou práci.

 

Tereza Janišková – ERILIAN: Město čarodějů

Proč byste si měli audioknihu poslechnout? Nabízí příběh plný magie z pera české autorky.

Ano, zase se vracíme do našich končin a další talentované autorce, která vás zatáhne do světa čar a kouzel. A bude tam i škola čar a kouzel – pro ty z nás, kteří každý rok 1. září smutníme, protože Bradavický expres zase jednou odjel bez nás, je tahle audiokniha takovým příjemným pohlazením. Jeho hlavní hrdinka na začátku ani netuší, co všechno se na ni chystá. Ani ve světě plném kouzel nic není tak, jak se mohlo na první pohled zdát.

 

Dmitry Glukhovsky – Metro 2033

Proč byste si měli audioknihu poslechnout? Apokalypsa, temno a nic takového jste ještě nezažili. 

Tohle je takový post-apokalyptický příběh, ze kterého dost možná nebudete spát. A nebo vás aspoň donutí se nad sebou i světem trochu zamyslet. Když se před lety zvedla vlna dystopických románů, někteří fanoušci Glukhovského se jen smáli lidem, kteří se špatně srovnávali s dějem Hunger Games. „Myslíte si, že to je drsné? Přečtěte si Metro 2033 a pak si popovídáme.“ Je tedy čas se vydat do moskevského metra, kde po světové apokalypse přežívá část společnosti – a společně s hlavním hrdinou se pokusit zachránit přeživší civilizaci.

 

Suzanne Collins – Hunger Games

Proč byste si měli audioknihu poslechnout? Tak minimálně můžete srovnávat s Metrem 🙂

Hunger Games už je dnes takový kult a fanouškovská základna trilogie je hodně silná. Ještě nevíte, o co jde? Je to dystopická trilogie z postapokalyptického světa, kdy se utvořilo 13 krajů v oblasti bývalé Ameriky. Teď je to země zvaná Panem a vládnoucí částí je jednoznačně Kapitol. Proti tomu se jednou pokusily kraje vzbouřit, ale vše pro ně dopadlo špatně a abych to zkrátila, výsledkem byly i Hladové hry. Každoročně televizí (spíš projektory) vysílaná hra, do které nastoupí dvě děti za každý kraj a vyjde z ní jen jeden živý vítěz, jemuž jsou pak věnována veškerá privilegia. Jako každá dystopie nabízí HG mnohem víc, než jen drsný příběh plný zvratů a velké škály pocitů. Zase jde o kousek, který tak trochu reflektuje naši současnou realitu. I kvůli tomu stojí za to si Hunger Games pustit. A navíc se nemusíte bát dalšího čekání na pokračování – všechny díly už jsou dávno publikované.

Monika Šimkovičová – Roden24

Proč byste si měli audioknihu poslechnout? Protože jste už určitě někdy přemýšleli nad tím, kolik času byste měli, kdybyste nemuseli spát.

Tohle je přesně na začátku zápletky této audioknihy. Vědec, který usiloval o to, aby lidstvu poskytl více času. A taky se mu to povedlo. Vytvořil pilulku, která vám nahradí 9 hodin spánku a vy tak pro sebe máte 24 hodin denně. Tak vznikla nová rasa Vigilů. Ale jako každý vynález v historii lidstva ani pilulka R24 neunikne kletbě vedlejších účinků. Ty si však mnozí začnou uvědomovat až později. Ve stejný čas s pravdou o tom, že jako lidé stejně nikdy nemáme dost. Audiokniha ale není jen sci-fi příběhem z budoucnosti. Její hlavní hrdinové jsou lidé jako my a jejich osudy vám možná budou bližší, než byste čekali.

Sdílej článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější články

Audioknihy

Audioknižní experiment: vybrali jsme nejlepší audioknihy z oblíbených žánrů

Audioknižní experti z Audiolibrixu dostali za úkol vybrat ze svého oblíbeného žánru jednu jedinou audioknihu, kterou by doporučili odvážnému jednci ochotnému probádat zatím neznámý žánr. ...
Pokračuj >
Velký audioknižní průzkum 2023 a soutěž o 22 audioknih Audioknihy

Velký audioknižní průzkum 2023

Informace o akci Velký audioknižní průzkum 2023 a soutěž o 22 audioknih, která probíhá od října do konce roku 2023.
Pokračuj >
Umělá inteligence Technologie

Umělá inteligence: Už jste se s ní setkali?

Umělá inteligence, ChatGPT, AI. Pojmy, které na nás skáčou ze všech stran, moc jim nerozumíme, ale podle všeho je to něco skvělého a zároveň děsivého. ...
Pokračuj >