Zkraťte si čekání na Podivné město

Na seznamu chystaných novinek vydavatelství OneHotBook už se objevilo pokračování oblíbeného Sirotčince slečny Peregrinové pro podivné děti – to bude mít název Podivné město. Těšíte se na něj? My taky (tím trochu předpokládám, že se těšíte, proč by taky ne!).

Ale protože když se na něco těšíte, čas většinou plyne pomalu, máme tady pro vás pár tipů na audioknihy, které vám pomohou zkrátit to čekání a zmírnit utrpení. Pokud se vám líbí Sirotčinec, tohle by pro vás také měly být trefy do černého.

Tady je 12 audioknih, které byste si měli poslechnout při čekání na Podivné město:

Všemi dary obdarovaná

Zajímavě tíživou a tajemnou atmosféru Sirotčince jde jen těžko napodobit, ale Všemi dary obdarovaná Vám ji rozhodně připomene. Jde sice o diametrálně odlišné příběhy i doby, ale přesto vás oba okouzlí hlavně svou atmosférou. Poku navíc hledáte shodné znaky, máte tu dětského hlavního hrdinu. Zkraťte si čekání poslechem příběhu, který se sice odehrává po rozšíření viru, který z lidí udělal hladové zombíky, ale ve skutečnosti vás dokáže okouzlit – a nakonec si v něm oblíbíte všechny postavy.

Erilian

Erilian je městem čarodějů. A co jiného vás už tak pohltí, než kouzelnická škola, na kterou bychom stejně všichni chtěli chodit? Nejsou to Bradavice, ale hlavní hrdinka opravdu navštěvuje školu čar a kouzel. A zatím ještě neví, jaká dobrodružství ji čekají – podobně jako Jacob. Erilian pochází z pera mladé české autorky a pokud zase hledáme podobné znaky, má naprosto stejnou cílovou skupinu jako Sirotčinec – totiž mládež. Což je něco, čeho je třeba si být vědom, když do příběhu vstupujete, ale rozhodně ne něco, co by vás od něj mělo odradit.

Enderova hra

Už se začíná zdát, že vybírám jen dětské hrdiny, inu…je tu vzorec. Tenhle hlavní hrdina, Ender, má na svých ramenou možná to největší břímě ze všech jmenovaných. Závisí na něm totiž záchrana naší Země. Ale žádný stres, že? Tahle audiokniha je už staršího data, ale to ji dost možná hraje do karet, protože vás až zarazí, jakým způsobem je aktuální. A tak už to u děl klasiky bývá, mluví ke čtenářům/poslouchačům řady generací a jejich myšlenky jsou nesmrtelné. A možná tak trochu děsivé.

Amélie a tma

Hlavní postava tohohle kousku je duch! Tak, vyzradila jsem to. No dobře, možná se to dozvíte už v popisku audioknihy. Petra Neomillnerová je populární česká autorka sci-fi/fantasy, která se rozhodla si trošku vydechnout a podívat se do světa dětského čtenáře. Cílovkou téhle audioknihy je mladší posluchač, ale zase to neznamená, že se do ní nemáte pouštět. Protože tajemná atmosféra místních reálií vás vtáhne dřív, než si myslíte. Navíc je z příběhu v podání svělých hereček přímo kulturní zážitek.

Misia

Jako asi jediná ze seznamu obsahuje tahle audiokniha povídky – a povídky od slovenského autora. Kam se v ní podíváte? Do budoucnosti – nebo přítomnosti? Podstatné je, že začnete v hluboké minulosti. Jacob se vrací do smyčky během druhé světové války, tady se vracíte trošku hlouběji do historie, až na začátek 9. století. Ale o to je ta jízda možná zajímavější!

Ducháčkovic rodina

Další duchové? Inu, řeč tu o nich už byla. A když si pomyslím na děti ze Sirotčince, taky mi jistým způsobem přijdou jako takoví duchové. Rodina Ducháčkovic je nicméně trochu jiná – taky se lidí nejdřív trošku straní, ale občas se mezi ně zamíchají, co jim zbyde. Nemůžou si pomoci. Tahle audiokniha ve vás probudí dětského ducha a hlavně se u ní budete skvěle bavit. A to jde.

Mycelium

Už se zdá, že si tak trochu jedu téma domácí scény a našich autorů – ale i kdybych opravdu jela, nebylo by to nic špatného. Je fajn podpořit domácí autory – obzvláště když jsou dobří. A Mycelium dobré je. Troufala bych si říct, že je to snad nejzajímavější sci-fi našich končin, ze kterého se v audioknižní podobě stává umělecký koncert. Tak, není nic lepšího než velká očekávání, že? Jestli vám ale něco dokáže pomoci zapomenout na Sirotčinec a užít si poslech, je to Mycelium (hlavně proto, že se do něj zamilujete a budete stejně zoufale vyhlížet další díly nové série, za to se omlouvám).

Eragon

Podle mě je na světě jen málo bájných stvoření, která by si člověka dokázala získat tak dobře jako draci. V Sirotčinci sice žádní nejsou (hehe, mají tam dost problémů s útoky příšer a nálety Němců, draci už by byli trochu moc), ale i to je důvod zavřít oči a podívat se do světa, který má s tím naším pramálo společného. No dobře, mají hodně společného, ale víte, kam jsem tím mířila. Odpoujte se od reality a zalétejte si s draky!

Letopisy Narnie

V hlavní roli máte čtveřici dětí, které jsou důležité, ale zatím to nevědí. Tedy abych byla přesnější, tahle čtveřice nefiguruje ve všech dílech, ale ústřední rozhodně je. A jejich dobrodružství vás naučí, že jestli hrajete „na schovku“, měli byste si rozmyslet, jestli polezete do té skříně, protože vás možná zavede do úplně jiné země. Ale vážně, kdo z nás by takovou skříň mít nechtěl? A zajímavým otočením tématu je i fak, že zatímco Jacob se v Sirotčinci dostane do doby 2. světové války, sourozenci Pevensievoi mají tuto válku jako svojí realitu a dostanou se jinam. Dílů je celkem 7, takže vám zkrátí čas naprosto geniálně.

Hunger Games

Hunger Games už jsou v dnešní době podobně jako Narnie prakticky součástí kánonu. A jestli jste jim ještě nedali šanci, nastal na to ten pravý čas. Protože pokud se Vám líbí Sirotčinec, z Hladových her budete nadšení. Žádné cestování v čase vás nečeká – tedy pokud nepočítáme fakt, že celý příběh se odehrává v budoucnosti, po apokalypse, která vyhubila většinu lidstva a způsobila vytvoření nového systému. No ale podobně jako v Sirotčinci tady máme náctileté hlavní hrdiny, kteří ale plní úkoly lidí mnohem starších. A byly to kdysi Hunger Games, které odstartovaly boom dystopického, ale i všeobecně young adult žánru – a v tomhle boomu vznikl i Sirotčinec. Všechny tři díly jsou k dispozici v audio podobě a čte je Tereza Bebarová, takže nemáte proč váhat.

PAX

Když už vás bude nudit domácí i americká scéna, pusťte si něco ze severu. Drsností se to předchozím vyrovná – a dost možná je vzhledem k cílovému posluchači i předčí. Atmosféra je tu opravdu tajemná. A vložte si do ní dva bratry, kteří budou zápasit s různými stvořeními, duchy a podobně. Něco vám to připomíná? 🙂 Rozhodně jde o pár hodin zábavy ve výborné interpretaci, která vás chytne a nepustí. Dobře, po pár hodinách vás pustí – co jí zbyde.

Strom duchů

Nakonec ještě přidávám dílo z pera amerického klasika, Raye Bradburyho. Strom duchů není jedním z jeho nejslavnějších děl, ale pozornost byste mu měli věnovat. Bude vás totiž nesmírně bavit. Na začátku je strašidelný dům na kraji města, kde jednoho dne zmizí kamarád ústředních hrdinů. A protože jsme celou dobu na cestě za dobrodružstvími, tak už je vám teď naprosto jasné, že se ho kluci vydají hledat. Samozřejmě. Co čeká je, to už musíte zjistit sami, ale vás čeká spousta zábavy a obdivovat u toho můžete i styl autora. Podobně jako Ransom Riggs ovládá jazyk bravurně.

Sdílej článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější články

Audioknihy

Audioknižní experiment: vybrali jsme nejlepší audioknihy z oblíbených žánrů

Audioknižní experti z Audiolibrixu dostali za úkol vybrat ze svého oblíbeného žánru jednu jedinou audioknihu, kterou by doporučili odvážnému jednci ochotnému probádat zatím neznámý žánr. ...
Pokračuj >
Velký audioknižní průzkum 2023 a soutěž o 22 audioknih Audioknihy

Velký audioknižní průzkum 2023

Informace o akci Velký audioknižní průzkum 2023 a soutěž o 22 audioknih, která probíhá od října do konce roku 2023.
Pokračuj >
Umělá inteligence Technologie

Umělá inteligence: Už jste se s ní setkali?

Umělá inteligence, ChatGPT, AI. Pojmy, které na nás skáčou ze všech stran, moc jim nerozumíme, ale podle všeho je to něco skvělého a zároveň děsivého. ...
Pokračuj >