Chci se naučit jazyk, ale…

audioknihy_jazyky

Začínám takovou menší sérii článků, které by vám měly pomoci při učení cizího jazyka s použitím audioknih i všeobecně. Dnes se zatím podíváme na úplně základní věci – prvně na naše vlastní výmluvy a potom na mnou sestavené principy, které byste měli dodržovat, pokud se chcete jazyk efektivně naučit.

A teď si říkáte, proč bych ti měl/a věřit, cizí paní z webu? Kladu si úplně stejnou otázku. Dobře. Krom literatury a jazyka jsem vystudovala i pedagogiku, mám za sebou 8 let praxe ve výuce cizích jazyků, pár let senior lektorování a organizace metodiky. To by mohlo stačit 🙂 No…a taky jsem extrémně důvěryhodná osoba (hlavně se nikoho neptejte na potvrzení, hehe). Teď k tomu učení…

Tuhle situaci určitě znáte. Buď jste se v ní ocitli sami, nebo znáte spoustu lidí, kteří to tak mají. Chcete se naučit jazyk, ale…

…není čas!

…nejde vám to!

…nejsou vhodné příručky

…prostě jste tvrdí na jazyky

…už nejste ve nejmladší

Mohla bych pokračovat 🙂 A všechno to nejsou důvody, ale výmluvy.

Stejně jako je člověk schopen najít tisíc „důvodů“, proč nemůže třeba cvičit nebo jíst zdravě, je schopen se přesvědčit o tom, že to učení prostě nejde. Ale upřímně, jeneom sami sobě lžeme – přesvědčujeme se, hledáme chyby jinde (jako bych to neznala, taky necvičím, protože jsem pak unavená a pak si nemůžu do noci číst, protože slyším 5 minut a končím…). Funguje to skoro jako samovyplňující proroctví. Pokud jste o něčem přesvědčeni a čekáte nějaký druh výsledku, většinou to tak doopravdy dopadne.

Pokud se chcete někam posunout, přestaňte si hledat výmluvy. Pojďme se na těch pár zmíněných podívat, protože věřím tomu, že vám je vyvrátím.

Není čas? Čas se vždycky najde, spíš si ho jen potřebujete lépe zorganizovat. Stačí vám totiž třeba 5 minut denně.  A navíc – víte, že audioknihy jsou tu přesně pro tyto případy situací, které se jeví tak, že čas opravdu není. Čas je. Při činnostech, které třeba nevyžadují Vaši hlavu.

To je jedním z důvodů toho, proč jsou audioknihy tak super – umožňují vám číst (nebo se vzdělávat) ve chvílích, kdy už něco jiného děláte. A přesto máte ještě šanci ten čas využít jinak. Na jednotlivé audioknižní jazykové příručky se podíváme příští týden.

Nejde vám to… tohle je svízel pokaždé, když se něco učíte. Prostě nemůžete čekat, že když začnete chodit na kurz létání s helikoptérou, za dva týdny z vás bude zkušený a certifikovaný pilot. Tak to nechodí (ale by to skvělé, že ano? Taky si myslím).

Ze začátku (a nejen ze začátku) se může stát, že vám to prostě nepůjde. O to víc se tomu ale musíte věnovat, abyste dosáhli nějakých výsledků. Viděli jste někdy grafy o tom, jak vzniká úspěch?

jak_funguje_uspech

Dá se aplikovat i ve výuce jazyků. Pokud chcete v čemkoli uspět, musíte tu činnost opakovat (a ignorovat Einsteinův citát o tom, že opakování stejné činnosti dokola s očekáváním jiného výsledku je definice bláznovství – tady ho neaplikujte) a doufat, že se nakonec dopracujete k vysněnému cíli.

To je celé. Počítejte i s neúspěchem, jen se kvůli němu nesmíte vzdávat.

Neexistují vhodné příručky. Tohle už je dnes hloupost – já se ještě sama učila na škole s Angličtinou pro jazykové školy (nebo jak my jsme tomu říkali, s rodinou Prokopových) – tehdy ještě nebylo moc dobrých a zajímavých knih (ale kolik jste se toho dozvěděli ze zákulisí rodiny Prokopů…ještě dneska si tím listuju a směju se), dnes je situace tak trochu otočená, spíš je těžké si vybrat.  I na to se ale podíváme v dalších dílech, každému vyhovuje jiný styl učení a podle toho by měl vybírat i příručku.

Učebnice pro samouky ještě stále pokulhávají, ale tam přišly na řadu audioknihy, které zakládají výuku na drilu. Tady se zastavím, více informací příští týden.

Prostě jste tvrdí na jazyky. Tahle je taková nejzáludnější, protože je fakt, že některým lidem jdou jazyky lépe, jiným ne až tak moc.

ALE. Stejně je to s jakoukoli jinou oblastí. Jednomu jde jednoduše a druhý se s tím trápí. V jazycích platí to, že pokud vám to nejde přirozeně a bez problémů (a buďme upřímní, takoví lidé jsou spíš výjimkou), tím víc se musíte snažit. Cítíte, že máte mezery? Dávejte tomu víc, opakujte častěji, najděte způsob, který vám vyhovuje. Každý člověk má jiný druh inteligence a vyhovuje mu jiný styl učení – najděte ten svůj a držte se ho. A dřete.

Už nejste nejmladší. Setkala jsem se v životě s mnohými dospělými studenty a tahle výmluva je snad nejoblíbenější 🙂

Ano, na škole nás učili, že nejlepší věk na učení jazyků je ještě po šestém roce věku, kdy teprve probíhá lateralizace mozkových hemisfér. V té době se děti umí naučit jazyk s nejmenším množstvím snahy. Existují ale studie, které naopak dokazují, že nejlépe se cizí jazyk naučí dospělí.

Proč? Už jsou gramotní a znalí struktury jednoho jazyka. Je tak pro ně lehčí naučit se systém jiného. Dospělý člověk totiž vnímá souvislosti. Jedinou problematickou oblastí je tak výslovnost, ta se učí hůře. Ale i tady vám pomohou audionahrávky, z nichž si spíš vezmete tuhle důležitou součást jazyka, než ze psané knihy.

 

Doufám, že výmluvy byly vyvráceny! Teď se na závěr můžeme podívat na menší tipy, jimiž byste se měli při snaze naučit se cizí jazyk řídit.

  1. Změňte svůj postoj. Setkala jsem se s tím tolikrát. V práci vás nutí naučit se anglicky, abyste byli schopni se domluvit s klienty. Vy ale anglicky mluvit nechcete, protože přeci žijete v České republice, tak ať se oni naučí! Cizí jazyk se vám příčí, učíte se s nechutí a nikam nepostupujete. Změňte svůj přístup.Spousta lidí se učí, protože „musí“. I to se vám stane – ale v tu chvíli si můžete zvolit, jak k učení budete přistupovat. Když budete chodit na hodiny/otevírat knížku/zapínat BBC s nechutí, stejně to nikam nepovede. Pokud se učit nechcete, ale musíte, zkuste si najít nějaký způsob,  aby vás aspoň něco trošku těšilo. Což mě přivádí k dalšímu bodu.
  2. Zkuste mít jazyk jako cestu, ne cíl. Mnohým lidem pomůže to, že za cíl nebudou mít „naučit se jazyk“, ale něco, co jim znalost jazyka zprostředkuje. Já jsem se sama angličtinu naučila, když jsem kdysi koukala na MTV a chtěla rozumět pořadům jako TRL. Začínala jsem tím, že jsem rozuměla tak akorát „he“ „she“ a „yes“, až jsem se dopracovala k tomu, že jsem bez problémů sledovala celou show. Trvalo to pár let, ale nakonec se povedlo.Zkuste si najít to své – když se jazyk naučíte, co díky tomu dokážete? Zvýšíte své šance při získání lepší práce? Domluvíte se se zákazníky? Nebudete se cítit hloupě? Konečně se domluvíte na dovolené? Budete moci číst zajímavé knihy v originálu? Cokoli vám osobně vyhovujete. Zkuste si sami najít to něco dalšího, co vám znalost jazyka dá. A jděte si za tím, použijte to jako motivátor.
  3. Učte se pravidelně. Tohle musíte slyšet neustále a na každém rohu. Ale řeknu vám proč – funguje to. Nejlepší by bylo, abyste si pro cizí jazyk našli alespoň 5-10 minut denně. Dojíždíte do práce? Ideální čas pouštět si audioknihy. Dnes je navíc na trhu dostupné velké množství aplikací, díky nimž se opravdu můžete věnovat jazyku i jen těch vyhraněných pět minut (doporučuji Duolingo). Ta pravidelnost je potřebná kvůli tomu, že jakmile něco nepoužíváte a neprocvičujete, pomalu to zapomínáte. Určitě to znáte sami ze zkušenosti. I proto je dobré si prostě opakovat – různými způsoby, ale každý den se tomu zkuste věnovat. Některé dny samozřejmě budete muset trochu delší dobu, ale ne každý den. Jakmile se budete jazyku věnovat pravidelně, váš postup bude rychlejší. A to je hádám něco, o co usilujete 🙂
  4. Kombinujte metody. Když budete každý den jíst brambory (haha, nenápadný Marťan vtípek), začne vám tahle zelenina hodně rychle lézt na nervy. To je vcelku jasné. Takže pokud si budete každý večer stejným způsobem opakovat slovíčka, začne vás to nudit i otravovat za relativně krátkou dobu. Proto činnosti střídejte – můžete poslouchat audioknihu, zapsat si fráze a opakovat si je, projíždět úkoly v aplikaci, poslouchat podcasty, koukat na televizi. I to samotné opakování jde dělat různě, k tomu se můžeme vrátit. V principu jde o to, abyste nedělali pořád to samé dokola, jinak vám to bude lézt na nervy (a stejně tak budete de facto rozvíjet třeba jen jednu oblast)
  5. Obklopte se cílovým jazykem. Protože žijete v České/Slovenské republice, denně třeba nemáte šanci jazyk procvičovat. Pokud máte, tím líp – vyhledávejte ty situace. Pokud ne, musíte si sami vytvářet situace, kdy jazyk potřebujete. Obklopte se jím. Koukejte se na filmy, seriály v originálním znění. Začněte číst zjednodušenou četbu v daném jazyce (k té se ještě vrátím v dalším bodě), poslouchejte rádio, stahujte podcasty. Existuje i web (mylanguageexchange.com), kde můžete najít cizince všech národností a studenty, kteří hledají možnost procvičovat. Šance máte, stačí je vyhledávat a nenechat se odradit tím, když zatím nerozumíte. Co se týče videa, zkuste koukat s českými/slovenskými titulky, ale soustřeďte se i na zvuk. A pokud máte nějaký film, který jste viděli stokrát a jeho obsah už znáte, pusťte si ho znovu. Bez titulků. A poslouchejte. Tak se nejlíp učíte. Člověk si automaticky lépe pamatuje věci, na které si přijde sám. Pokud se tedy desetkrát setkáte s nějakým slovem a z různých kontextů zpracujete jeho význam, budete si ho už pamatovat na dobrou dobu 🙂
  6. Nefixujte se na svůj rodný jazyk. Lehčí říct, těžší udělat, že 🙂 Problém je následující. Jazyky jsou různé a když se snažíte slovo od slova překládat do toho cizího, snažíte se hledat připodobnění v tom našem, nikdy nedojdete do dobrého cíle. Čeština a slovenština jsou jazyky flektivní, kdežto němčina a angličtina nejsou. Tím pádem i jinak skládají věty, mají jinou gramatiku a pokud si budete v hlavě překládat a hledat přesné ekvivalenty, většinou to nebude fungovat. Pokud tedy budete moci, vyvarujte se i tzv. zrcadlových verzí knížek (jedna strana např. česky, druhá anglicky). Buď v nich nenajdete, co jste hledali, nebo si začnete fixovat špatné znalosti.

A tím už dnešní porci informací zakončuji. Pokud máte dotazy k tipům nebo jiným věcem týkajícím se učení cizího jazyka, pište v komentářích 🙂 Příští týden se podíváme na dostupné audioknihy a poradím vám, které bude nejlepší si vybrat.

 

Sdílej článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější články

Audioknihy

Audioknižní experiment: vybrali jsme nejlepší audioknihy z oblíbených žánrů

Audioknižní experti z Audiolibrixu dostali za úkol vybrat ze svého oblíbeného žánru jednu jedinou audioknihu, kterou by doporučili odvážnému jednci ochotnému probádat zatím neznámý žánr. ...
Pokračuj >
Velký audioknižní průzkum 2023 a soutěž o 22 audioknih Audioknihy

Velký audioknižní průzkum 2023

Informace o akci Velký audioknižní průzkum 2023 a soutěž o 22 audioknih, která probíhá od října do konce roku 2023.
Pokračuj >
Umělá inteligence Technologie

Umělá inteligence: Už jste se s ní setkali?

Umělá inteligence, ChatGPT, AI. Pojmy, které na nás skáčou ze všech stran, moc jim nerozumíme, ale podle všeho je to něco skvělého a zároveň děsivého. ...
Pokračuj >