Počúvanie je nové čítanie

Internet mení svet

Pred pár desiatkami rokov boli noviny a televízia jediným médiom prinášajúcim správy. Považovali sme ich za štandard. Keď sme sa bavili o správach, rozprávali sme o jednom z týchto dvoch médií.

Potom prišiel internet a hra sa začala meniť. Internet sa stal doplňujúcim zdrojom informácií k definovanému štandardu. Chvíľu nám trvalo zvyknúť si, začať ho využívať. Predsa len, zvyk je železná košela.

S príchodom blogov a sociálnych sietí ako Twitter či Facebook na scénu nastal zlom. Zrazu už nebol internet iba doplnkom, ale hlavným zdrojom informácií. Pravdaže nie pre všetkých, ale určite pre mnohých.

Internet priniesol nové možnosti k zaužívanému štandardu. Už sme nemuseli čakať na nové informácie do večerného vydania správ, alebo ranného vydania denníkov. Správy, názory a komentáre sa stali pre nás dostupnými ihneď, kedykoľvek a kdekoľvek. Doslovne.

Audioknihy menia svet

Pred pár desiatkami rokov boli knihy jediným zdrojom textu prinášajúcim príbehy, vzdelanie a zábavu. Považovali sme ich za štandard. Keď sme hovorili o čítaní, rozprávali sme sa o tlačených knihách.

Potom prišli na scénu počítače s digitálnymi formátmi a hra sa začala meniť. Audioknihy a e-knihy sa stali doplňujúcim zdrojom čítania k definovanému štandardu. Chvíľu nám trvalo zvyknúť si, začať ich využívať. Predsa len, zvyk je železná košela. A kniha je kniha.

S príchodom mobilných technológií a neskôr inteligentných telefónov do hry, nastal zlom. Zrazu už neboli digitálne formáty iba doplnkom, ale stali sa hlavným zdrojom čítania. Pravdaže nie pre všetkých, ale určite pre mnohých.

Digitálne technológie priniesli nové možnosti k zaužívanému štandardu. Už sme nemuseli čakať na voľné chvíle, kedy budeme mať čas sadnúť si ku knihe či e-knihe. Audioknihy sme mohli počúvať ihneď, kdekoľvek a kedykoľvek. Doslovne.

Vitajte a počúvajte

Na začiatku boli internet a audioknihy iba nenápadným doplnkom svojich predchodcov. Postupne však svojou flexibilnosťou a použitelnosťou vyrástli do samostatnosti. Nie okamžite, nie pre všetkých a nie na všetko. Postupne, ale iste.

Internet sa so svojimi službami stal novým zdrojom informácií, audioknihy novým spôsobom čítania.

A tak, vitajte v novej dobe. V dobe, kde počúvanie je nové čítanie.

Sdílej článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on pocket

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Technologie

Jak neplatit PayPalu za služby, které jsou zdarma

Pokud už jste to zjistili na vlastní kůži a chcete se tomu vyhnout v budoucnosti, tento článek je pro vás. Pokud jste s PayPalem ještě nezačali a zvažujete, jestli je to dobrá volba, možná vám pomůžu s rozhodováním. Nic totiž není černobílé. Ani všude na internetu tak viditelné logo PayPalu.

Pokračuj >
Osobní rozvoj

6 tipů, jak z rozhovoru znovu udělat rozhovor

Proč bychom se měli bavit o rozhovoru? Každý si přece umí povídat. Naučili jsme se opakovat hlásky, skládat slabiky, první slova a věty, prošli jsme jednotlivými školními stupni, dospěli jsme, pracujeme… Jazyk a řeč jsou rozhodně jedním ze základních znaků, projevů, člověka jako myslící bytosti. Jenže „umět mluvit” a „povídat si” není to samé.

Pokračuj >
Životní styl

Zpomalte: 5 praktických tipů, jak na slow living

dyž se věci dějí rychle a plynule. Auta frčí, aplikace v telefonu nezdržují, pracovní schůzky mají spád, objednávka v restauraci dorazí dříve, než si svlékneme kabát a usadíme se ke stolu. Celý den se ženeme, abychom rychle stihli to a ono a abychom se ráno mohli opět vzbudit a pokračovat v nasazeném tempu.

Pokračuj >