Jak neplatit PayPalu za služby, které jsou zdarma

PayPal patří mezi nejznámější a stále nejpopulárnější poskytovatele plateb na internetu. Přestože jeho historie je dlouhá a v myslích internetových nákupčích je značka etablovanější než jiné, PayPal každý rok “přitvrzuje” podmínky fungování. Ve svých reklamních textech nabízí založení účtu, jeho spravování a internetové platby zdarma. Jak ale často platí, ne vše, co je zdarma, je opravdu to nejlevnější.

Pokud už jste to zažili na vlastní kůži a chcete se tomu vyhnout v budoucnosti, tento článek je pro vás. Jestli jste s PayPalem ještě ani nezačali a zvažujete, či je to dobrá volba, možná vám pomůžu v rozhodování. Nic totiž není černobílé. A určitě takové není ani všude na internetu tolik prominentní logo PayPalu.

O čem vlastně je PayPal

Nebylo by fér přejít na zdůrazňování všech negativ PayPalu bez uvedení pozitiv a kontextu jeho fungování.

PayPal vznikl v roce 1998 jako odpověď na strach o bezpečnost a privátnost uživatelů při placení na internetu. Když Peter Thiel, Luke Nosek a Max Levchin zakládali tento platební kanál, snažili se dát lidem možnost platit na internetu za zboží a služby, a to když už ne s nulovým, tak alespoň s minimálním rizikem. Spojením s x.com tehdy už rozjíždějícího se Elona Muska se jim to v roce 2000 ve velkém začalo dařit. PayPal se stal de facto zlatým standardem internetových plateb.

Registrací a založením účtu na PayPal získáte možnost platit anonymně bez potřeby zadávat potřebné údaje o kartě či dokonce o sobě samém v neznámém, anebo vlastně jakémkoli e-shopu na internetu. Jediné, co od vás prodejce získá, je samotná platba a vaše e-mailová adresa. Zbytek je bezpečně uložený v systému PayPal. To ale není všechno.
PayPal kromě zprostředkování platby dává kupujícím tzv. garanci vrácení peněz. Pokud například nakoupíte zboží nebo služby a nikdy je neobdržíte, PayPal se vloží do řešení problému. Kromě toho, že peníze prodejci hned zablokuje, v případě potvrzení oprávněnosti vaší stížnosti peníze bez problému vrátí na váš účet. Takový mikropolicista internetového obchodu.

A to vše zákazníkům PayPal nabízí úplně zdarma. Nebo je v tom háček?

Kdo platí provoz PayPalu

Jak jsem psal na začátku, to, co je zdarma, není vždy nejlevnější.

V zásadě zákazník opravdu nemusí za služby PayPal nic platit. O to se starají obchodníci (jako třeba my v Audiolibrix). Každá transakce je zpoplatněná fixní částkou a procentem z hodnoty prodeje. A kdyby jen jedním. Pokud by vás to zajímalo více, můžu jen povědět, že v porovnání s jakýmkoli jiným platebním kanálem služby PayPal zůstaly zakořeněné hluboko v 90. letech a jsou v průměru dvou- až trojnásobné v porovnání s ostatními platebními kanály. A to není zrovna málo.

Na první pohled je služba pro zákazníky opravdu zdarma. Podívejme se ale na věci trochu zblízka.

Poplatek za neaktivní účet

PayPal od 15. 12. 2021 zavádí poplatek za neaktivní účet. Co to znamená v praxi? Pokud jste si založili účet na PayPal a rok jste nic nekoupili, neposlali peníze, nevybrali peníze nebo se minimálně nepřihlásili do účtu, PayPal vás nechá zaplatit 10 EUR za každý takový rok.

Dá se tomuto poplatku vyhnout?

Nejjednodušší řešení je přihlásit se do účtu a ukázat “aktivitu”. Pokud ale na něco takového nechcete každoročně myslet, stačí vybrat z PayPal peněženky všechny peníze a je to. Platební provozovatel totiž sáhne jen na zůstatky evidované u něho. Nestrhne vám nic z kreditní či debetní karty, kterou máte k účtu připojenou. Alespoň zatím ne.

I když se to zdá jako směšná snaha, na světě budou desítky, ne-li stovky tisíc uživatelů, kteří se o tomto poplatku dozvědí až po zaplacení. Anebo dokonce až po několika letech placení. Věřím, že po dočtení článku nebudete mezi ně pařit.

Poplatek za platbu v cizí měně

Při placení na internetu (a vlastně i v kamenných obchodech) všeobecně platí pravidlo – plaťte v měně daného obchodu. Když obchod začne přepočítávat směnný kurz, můžete si být jistí, že to nebude ve váš prospěch. A u PayPalu to platí dvojnásob.

Když vám obchod nabízí platbu v USD, nedovolte PayPalu, aby ji přepočítal z vašeho zůstatku. Jeho konverzní kurzy jsou astronomicky vyšší než ty běžné. A to nemluvím o velkoobchodních, které vám nabízí třeba internetová banka Revolut.

Při placení v cizí měně si vždy vyberte platbu přes nalinkovanou kartu, nebo bankovní účet, nikdy ne platbu přes zůstatek. I když nemáte Revolut či jinou mezinárodní kartu, zaplatíte své bance jen zlmek toho, kolik by si z transakce vzal PayPal.

Poplatek za špatně nastavenou výchozí měnu

Někdy okolo léta 2021 se na internetu začaly množit stížnosti uživatelů PayPal, že ačkoli kartou platili v měně obchodu, Paypal jim ve finále strhl více peněz, než měl. Nebyla to náhoda.

Platební operátor přidal do nastavení na první pohled novou a skvělou funkcionalitu – nastavení výchozí měny každé registrované karty.

V praxi to znamená, že na jednom PayPal účtu můžete mít více přiřazených karet s různými měnami a tedy vybrat vždy tu, která je nejvýhodnější, a vyhnout se jakýmkoli poplatkům zmiňovaným v předcházející části.

Dobrý úmysl (nebo jen úmysl?) bohužel způsobil, že mnoho karet bylo PayPalem špatně identifikovaných (možná z důvodu mezinárodnosti některých bank, které tyto karty vydávají, možná chybným algoritmem). A tak místo zúčtování platby např. v Kč došlo k zúčtování v eurech a samozřejmě k navýšení platby, která z této korunové karty s konverzí odešla.

Pokud jste se s tím ještě nesetkali, výborně. Hned si však otevřete nastavení PayPal a u každé karty si zvolte správnou měnu. A před nejbližší platbou pro jistotu znovu. Nebyli byste totiž prvními, ani posledními, kterým se měna změní s novým updatem na straně PayPal zpět na původní. Tím nejen předejdete nečekaným poplatkům, ale zároveň projevíte aktivitu zmíněnou v první části. Dvě mouchy jednou ranou.

Poplatky za převody

Mnoho lidí využívá PayPal na posílání plateb rodině či kamarádům. Nemilé překvapení nastane, když někomu pošlete peníze ve stejné měně, jako je ta vaše, a přesto si PayPal účtuje poplatek. Za něco, co tvrdí, že je zdarma.
Bohužel, PayPal hledí na internetu na tzv. mezihraničnost plateb. Když si založíte účet v korunách, nebo dokonce v dolarech, a zkusíte poslat tyto peníze rodině v USA, PayPal si zapčtuje 0,5-3% poplatek za “mezihraniční” transakci.

Co to na internetu při virtuálních přenosech vlastně znamená? To ví jen PayPal. Ten to drží pod pokličkou regulací a ochrany proti praní špinavých peněz, a tak denně vydělá tunu peněz na lidech, kteří nemají jinou možnost, než tento poplatek akceptovat.

Řešení je v založení mezinárodního účtu a zaslání peněz rodině či kamarádům převodem přímo na jejich účet. Když jsou to rodina nebo přátelé, žádnou anonymitu či ochranu tak jako tak nepotřebujete a z ušetřených peněz zůstane i na jeden dva dárky pro někoho doma.

Poplatky za výběry peněz

Z pohledu možných chytáků PayPalu na spotřebitele je tento ten největší. V jaké měně si při registraci založíte účet, v takové můžete peníze z účtu vybírat. Že je to jasné a pochopitelné? Ne tak docela.

Pokud si založíte účet v Kč, protože žijete v Čechách, ale později začnete na Etsy nebo Ebay prodávat věci za eura, máte problém. Všechny takto vydělané peníze, které vám na PayPal dojdou, nemůžete rozumně vybrat.

Když se pokusíte poslat peníze na svůj účet, PayPal je nejdříve smění za koruny (samozřejmě za kurz hraničící s lichvou a k tomu ještě procentuální podíl) a následně vám je pošle. Pokud máte i eurový účet, stejně vám ta eura PayPal nejdříve vymění na koruny a až potom je pošle na eurový účet, který je zase převede z korun na eura. Takže na transakci proděláte ještě víc.

Co v takové situaci dělat?

V lepším případě můžete za takto vydělané peníze nakoupit na internetu (pravda, jen pokud jde o nákup v eurech), poslat je někomu v rodině či kamarádům na eurový PayPal, kteří vám následně peníze vyberou a pošlou na běžný účet. Nebo spolknete hořkou pachuť konverze.

Alternativa je založit si nový PayPal účet v této druhé měně, co však platební operátor ve svých podmínkách zakazuje, a pokud se na to náhodou přijde, velmi lehce a rychle vám účet zablokuje. A to až na 180 dní.

Dostat se potom k vlastním penězům je klikatá cesta. Stačí si přečíst pár hororových příběhů na internetu a pochopíte.

Poplatky za konverze

V zásadě jde jen o shrnutí všeho, co je napsané výše. Konverzní poměry PayPal jsou vůči ostatním bankám řádově ve vysokých procentech nevýhodnější. U mezinárodních účtu nabízených Revolutem nebo N26 je to ještě hůře stravitelné sousto.

Základním pravidlem je PayPal nikdy nepoužít ať už na chtěnou či nechtěnou konverzi peněz. V jakékoli situaci platí, že konverze je levnější mimo PayPal, i když máte tu nejneflexibilnější a nejprotimezinárodnější banku na světě. PayPal dotáhl extrém opravdu až za hranu.

Tečka na závěr

PayPal je z pohledu spotřebitele vynikající služba. Z pohledu bezpečnosti nebo ochrany osobních údajů dnes asi nenajdete lepší a hlavně rozšířenější alternativu.

Nakupování s platbou přes PayPal je pohodlné, rychlé, bezpečné a jednoduché. Stačí, když si jednou nastavíte propojení s kartou či bankovním účtem a vše se následně děje automaticky na pozadí.

Ale protože PayPal potřebuje z něčeho produkovat zisky, hledá jakoukoli cestu. I když ve své komunikaci proklamují, že jde o bezplatné a tedy nejlevnější řešení plateb na internetu, není to pravda ve všech maličkostech. A v maličkostech se skrývá ďábel.

Nechci tím říct, že je PayPal ďáblem, ale rozhodně je něco, co vystrkuje rohy každým rokem více a více. Je třeba být v pozoru. To, co je zdarma, bývá v mnoha případech opravdu to nejdražší.

Sdílej článek

2 Comments

 1. Odjinud
  9. listopadu 2022 @ 22:15

  Je tedy nějaká schůdná cesta jak dostat USD z CZ PayPalu na USD bankovní účet v ČR a nebo jakýmkoli způsobem je fyzicky bez konverze získat? Je šílené je převádět v nevýhodném kurzu na CZK účet a pak koruny zase měnit na potřebné dolary.

  Reply

 2. Jan
  3. února 2023 @ 13:51

  Dobrý den měl bych dva dotazy

  1.Při placení v cizí měně si vždy vyberte platbu přes nalinkovanou kartu, nebo bankovní účet, nikdy ne platbu přes zůstatek. Má se vybrat možnost která je u vás na obrázku zakroužkovaná nebo tak zakroužkovaná je ta dražší varianta.

  2. Jak se uvádí když chci zrealizovat převod měny tak se platí 4,99 Eura ale co když mám český účet a měnu ve které může být veden jsou Eura. Když budu mít účet vedený v Eurech fio banka to nabízí zdarma. Bude pak paypal brát český účet vedený v eurech jako klasický a nebude chtít přepočítávat měnu a vyhnut se tak tomuto poplatku.

  Reply

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější články

Audioknihy

Audioknižní experiment: vybrali jsme nejlepší audioknihy z oblíbených žánrů

Audioknižní experti z Audiolibrixu dostali za úkol vybrat ze svého oblíbeného žánru jednu jedinou audioknihu, kterou by doporučili odvážnému jednci ochotnému probádat zatím neznámý žánr. ...
Pokračuj >
Velký audioknižní průzkum 2023 a soutěž o 22 audioknih Audioknihy

Velký audioknižní průzkum 2023

Informace o akci Velký audioknižní průzkum 2023 a soutěž o 22 audioknih, která probíhá od října do konce roku 2023.
Pokračuj >
Umělá inteligence Technologie

Umělá inteligence: Už jste se s ní setkali?

Umělá inteligence, ChatGPT, AI. Pojmy, které na nás skáčou ze všech stran, moc jim nerozumíme, ale podle všeho je to něco skvělého a zároveň děsivého. ...
Pokračuj >