Recenze měsíce – ČERVEN

Tyhle články s výběrem recenze si přímo prosí o komentáře k tomu, jak čas letí – protože podívejte se, neuvěřitelně už máme za sebou půlku roku. S koncem tohoto měsíce přicházejí vysvědčení dětí školního věku, ale u nás je to taky čas na výběr nejlepší recenze měsíce – tu tentokrát napsala Eva. Vy dál pište recenze také 🙂 Za každou dostanete 130 věrnostních bodů – a věrnostní body proměňujete za slevy nebo kredity, takže si klidně můžete „vypsat“ novou audioknihu. 

Ako vždy – super

300 (2)Počas príbehu z obdobia novembra 1989 som si dokonale oddýchla, nielen prenesením sa do obdobia, z ktorého si takmer nič nepamätám, ale dopriala som odpočinok aj svojim očiam. Príjemný hlas Mariána Geišberga mi šepkal do uška o mladom kriminalistickom uchu, o jeho učiteľovi Edovi, vykreslil obdobie aj prípad, ktorý dominoval v knihe, veľmi autenticky.

Dominik Dán na pozadí medziľudských vzťahov policajnej stanice totiž nerozohral len príbeh nevyriešených vrážd mladých dievčat, ktoré boli znásilnené, zahrdúsené a nájdené na lavičke mestského parku. Pri pozornom počúvaní (či začítaní sa) som totiž objavila ešte niečo – kus histórie (pre niektorých tak blízkej, pre mňa vzdialenej). A hoci sa prvé sekundy počúvania ozýva z reproduktoru autorova povestná fráza – Mesto, príbeh a všetky osoby v tejto knihe sú vymyslené a akákoľvek podobnosť so skutočnými udalosťami je čisto náhodná, hoci sa môžu niekomu zdať akési povedomé… odporučila by som audioknihu ako povinné počúvanie na hodiny dejepisu.

Dominik Dán nesklamal, humorom jemu príznačným, okorenil takmer každú kapitolu, okorenil revolučný november 1989, hoci sa pomery v spoločnosti menili zo dňa na deň. Osudy ľudí, hercov, študentov, policajtov, no aj obetí a vrahov, sa pretínali na námestí, v štrnganí kľúčov takmer zanikla túžba oddelenia vrážd po spravodlivosti.

Neskúmala som súslednosti s ostatnou tvorbou autora, od knihy som očakávala oddych, napätie aj prekvapenie. Autor mi ho spolu s Mariánom Geišbergom naservíroval nielen pri nedeľnom oddychu, ale aj pri sobotnom upratovaní a varení. A keďže ako žena dokážem robiť viac vecí naraz, mala som vďaka nim plnohodnotný zážitok. Nech žijú audioknihy!

Sdílej článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější články

Umělá inteligence Technologie

Umělá inteligence: Už jste se s ní setkali?

Umělá inteligence, ChatGPT, AI. Pojmy, které na nás skáčou ze všech stran, moc jim nerozumíme, ale podle všeho je to něco skvělého a zároveň děsivého. Umělá inteligence ale je mezi námi už dlouho. Dokonce je běžnou součástí našich životů, i když to třeba nevnímáte. Právě na takové případy se zaměřím v tomto článku a ukážu vám, že nové technologie, jako umělá inteligence, jsou pro lidstvo i velkým přínosem. Abychom se do toho ale mohli pustit, je potřeba si trochu posvítit na nudná fakta.

Pokračuj >
Osobní rozvoj

Co mě o stresu naučila armáda

Stres. Tohoto strašáka potkáte dneska kdekoliv. Bývá spouštěčem mnoha nemocí, příčinou toho, proč večer nemůžete usnout a tak nějak může za všechno špatné. Že to není pravda ? A kdo teda může za globální oteplování? Stres! Proč jste nevyhráli v loterii? Jo, správně, byli jste ve stresu a teď jste ještě víc! Ale teď vážně…

Pokračuj >
Peter Podlesny Predavanie ohna Životní styl

Peter Podlesný: Výzvou moderního muže je najít svou osobní vizi a následovat ji

Kniha Petra Podlesného Předávání ohně se stala audioknihou roku 2021 a tento triumf se zopakoval i v roce 2022. S autorem knihy, zakladatelem platformy Mužom.sk, mentorem a motivačním koučem jsme hovořili mimo jiné i o toxické maskulinitě nebo o tom, jak odpočívat a jak se chránit před vyhořením.

Pokračuj >