5 kroků k produktivitě

Začátek nového roku se vždy pojí se změnami. Protože vám chceme pomoci začít ten rok správným způsobem, rozhodli jsme se vymyslet výzvu, která vás nakopne tím správným směrem. A pomůže vám být produktivnější. Na začátku můžete mít tuhle berličku a potom už je to na vás.

Od pondělí do pátku dostanete pět úkolů. Každý den byste měli splnit jeden a půjdete tak správnou cestou ke změně. Jaké kroky vás čekají?

Den první – Vytvořte si plán

Můžete si říkat, že nemáte rádi plány, protože se vždycky něco pokazí. Nebo vás omezují. Ve skutečnosti je to tak, že plán potřebujete. Jednak je pravdou, že lidský mozek miluje jistotu. Pokud si vytvoříte plán a budete se ho držet, váš mozek zajásá.

Pokud chcete dosáhnout nějakého cíle, potřebujete plán. Ten vám totiž pomůže určit si jednotlivé kroky, které musíte podniknout na cestě k dosažení cíle. Místo toho, abyste se jen beznadějně plácali a skákali z úkolu na úkol a nakonec vlastně neměli nic podstatného hotovo.

V naší výzvě nemluvíme o detailním plánu každé minuty následujících dní. Ne. Začněte zlehka.

Zvolte si na každý den jeden hlavní cíl, kterého chcete (a musíte) ten den dosáhnout. Lépe řečeno jeden hlavní úkol dne. Napište si své úkoly od pondělí do pátku a potom se jich po zbytek týdne držte. Vaším cílem je daný úkol v daný den vždy zvládnout.

A když ho zvládnete, pěkně si ho odškrtněte (a stejně tak si odškrtněte splněný úkol výzvy). Uvidíte, jak dobrý pocit z toho budete mít, že jste něco dokázali.

 

Den druhý – Ukliďte si pracovní prostor

Nepořádek na stole, nepořádek v hlavě.

Mezi lidmi se traduje, že pořádek je pro blbce a inteligent zvládá chaos. Ale pokud chcete být produktivní a něčeho dosáhnout, opak je pravdou.

Chaos sice možná zvládne inspirovat kreativitu (do jisté míry), ale klíčem k úspěchu je organizace. Ve všech sférách. Začít můžete tak jednoduchým krokem, jako je uklizení a srovnání věcí na vašem stole. Nebo zkrátka v prostoru, kde pracujete.

Jakmile se vám všude neválí stohy papírů a dalších zbytečností, má to na pozitivní vliv na vaši mysl a budete se lépe soustředit. A po dokončení tohoto kroku výzvy už je na vás, jestli v tom přerovnávání budete pokračovat i v hlavě a ve svých úkolech 🙂 První krok už máte za sebou.

PS: Zase si ho zaškrtněte a opět se dostaví dobrý pocit z hotového úkolu – další úkol ze stolu. Doslova.

 

Den třetí – hodina bez telefonu

To nejhorší, co můžete hned po ránu udělat? Vzít si do ruky telefon a projíždět sociální sítě nebo e-maily. Na to zapomeňte.

Většina z nás už má telefony prakticky přirostlé k ruce. Hned jak vstaneme, bereme telefon do ruky a kontrolujeme, co je nového. Ale příliv informací je tak obrovský, že vám hned dokáže zahltit hlavu. Co totiž umí takové kontrolování sociálních sítí a mailů? Rozhází vám soustředění na celý den a po dobu následujících několika hodin se vám ho bude těžko dosahovat.

Úspěšně tak zabíjíme ráno, které je jinak ideálním časem pro trochu klidu, myšlenky, nebo třeba pro kreativní a efektivní činnost.

Jako úkol na středu budete mít zase celkem jednoduchý krok – zkuste po probuzení zapomenout na svůj telefon minimálně na hodinu. Místo toho se vrhněte na svou ranní rutinu a připravte se na produktivní den. Nebo se rovnou vrhněte na svůj hlavní úkol, ještě než vám do toho vstoupí rozptýlení ve formě zbytečných updatů a mailů, které počkají.

Zkuste to aspoň tu hodinu. Třeba se vám to zalíbí a budete to tak dělat každý den (což mimochodem spousta úspěšných lidí dělá).

Jediným povoleným „podváděním“ je těch pár minut, na které potřebujete třeba aplikaci s řízenou meditací. Ta představuje větší přínos. Pokud zvládáte angličtinu, doporučuju Headspace.

 

Den čtvrtý – nejdřív tvořte, potom maily

Úkol čtvrtého dne tak trochu souvisí s tím předchozím. Ale netýká se jen telefonu.

Většina z nás začíná den tím, že přijde do kanceláře, zapne počítač a jak první pracovní úkol se vrhne na spoustu mailů, které jim visí ve schránce. To je ale špatně (pozn. tady neřadíme tvořivce, kteří pro svou práci nejdříve potřebují zadání, v jejich případě jde spíš o to vybrat si a zapomenout na zbytek mailů).

Proč to vlastně děláme? V drtivé většině případů je totiž tahle rutina jen naší omluvou pro fakt, že se nám ve skutečnosti nechce do těch důležitých úkolů. Klikat a číst a řešit často nepodstatné věci je mnohem lehčí. Je to vlastně omluva pro nedostatečnou cílevědomost. Vždyť přeci pracujete – odpovídáte na maily.

Zkuste to vzít z druhé strany. Zapomeňte na maily, dokud nebudete mít hotov jeden důležitý úkol ze dne. Pokud to jde, tak by to měl být ten nejdůležitější úkol daného dne – ten, který jste si v pondělí zapsali do svého plánu.

Uvidíte, že se na něj mnohem lépe soustředíte a jde vám lépe od ruky. Zároveň budete mít mnohem lepší pocit z toho, že to nejpodstatnější už máte hotovo a můžete se tedy podívat třeba na maily a další úkoly. Na rozdíl od stresu z toho, že vás pořád čeká ta jedna důležitá věc a nevíte, kdy se k ní dostanete.

 

Den pátý – Jeden úkol po druhém

Poslední úkol výzvy je možná ten nejnáročnější, ale taky ten nejdůležitější. Jakmile s něčím začnete, neodbíhejte od toho.

Jako lidstvo jsme se dopracovali do doby, kdy je naše průměrná délka soustředění kratší než ta, kterou udrží zlatá rybka. Smutné? Ale pravdivé. Jedním z našich základních problémů je snaha udržet pozornost a soustředit se na jednu věc.

Jde to ruku v ruce s výše zmiňovanými vjemy. Jak byste se taky mohli soustředit, když i těch vjemů je tolik – každou chvíli vám pípne mail, nové upozornění na facebooku, nový like na Instagramu, Pinterestu, Tumbleru, Snapchatu, Linkedinu… mohla bych pokračovat.

Přestanete tedy pracovat na jednom úkolu a podíváte se, co to píplo. To vás třeba přivede k jinému úkolu, tak na něm začnete dělat. Jakmile ale přeskakujete od jednoho úkolu k druhému, nesoustředíte se. Budete pomalejší a začnete dělat chyby. A produktivita jde do háje.

Pokud tedy něco rozděláte, dodělejte to, odškrtněte si to ze seznamu a teprve potom se můžete vrhnout na další úkol. Uvidíte, že tím ve skutečnosti ušetříte velké množství času. A na vaší práci to bude vidět.

 

Tím končí naše výzva. Pět menších úkolů mělo za cíl vás tak trochu nakopnout tím správným směrem.

PSSST: Pro další dávku motivace si skočte k nám na web!

Pokud chcete pokračovat, už si musíte poradit sami.

Ale ve skutečnosti na to vůbec nejste sami. Na internetu najdete celou řadu článků, které vám pomohou. A jako vždy jsou tu audioknihy – jako vaši skvělí průvodci.

Mezi těmi nejlepšími bych ráda jmenovala:

Konec prokrastinace

Stop prokrastinaci

Chytřeji, rychleji, lépe

Mít vše hotovo

Hluboká práce

Soustředění

 

 

 

Sdílej článek

2 Comments

  1. Ivan
    10. ledna 2018 @ 12:07

    Pokial sa cloveku podari dosiahnut tuto „5-dennu vyzvu“, odporucam z nej spravit dennu. Vtedy si clovek uvedomi, ako prijemnejsie, efektivnejsie a lepsie sa zrazu zije.

    Reply

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější články

Audioknihy

Audioknižní experiment: vybrali jsme nejlepší audioknihy z oblíbených žánrů

Audioknižní experti z Audiolibrixu dostali za úkol vybrat ze svého oblíbeného žánru jednu jedinou audioknihu, kterou by doporučili odvážnému jednci ochotnému probádat zatím neznámý žánr. ...
Pokračuj >
Velký audioknižní průzkum 2023 a soutěž o 22 audioknih Audioknihy

Velký audioknižní průzkum 2023

Informace o akci Velký audioknižní průzkum 2023 a soutěž o 22 audioknih, která probíhá od října do konce roku 2023.
Pokračuj >
Umělá inteligence Technologie

Umělá inteligence: Už jste se s ní setkali?

Umělá inteligence, ChatGPT, AI. Pojmy, které na nás skáčou ze všech stran, moc jim nerozumíme, ale podle všeho je to něco skvělého a zároveň děsivého. ...
Pokračuj >