6 důvodů, proč by každý měl číst klasiku

Ve škole nás nutili číst knihy, které měly budovat náš rozhled. Ale možná jste zrovna vy byli součástí většiny, kterou zkrátka a dobře vůbec nenalákaly (čtěte: nudily).

S příchodem audioknih se ale situace změnila a pro některé méně přístupná klasika je teď dostupná ve formě, díky níž je mnohem lákavější. Zkusili jste si už někdy vzít knihu, kterou jste se kdysi neprokousali a dát šanci její audio verzi? Možná budete příjemně překvapení.

Už o tom byla dřív řeč, audio podoba totiž umožňuje pochopení složitějšího materiálu. Díky čemuž jsou klasické audioknihy stravitelnější a příjemnější.

Proč je to pro vás dobrá zpráva? Každý by totiž měl číst klasiku. Je úplným základem. Pokud vám nestačí tohle jednoduché vysvětlení, tady je šest důvodů, proč by každý měl číst klasiku. A když říkám číst, zahrnuju samozřejmě čtení i poslech.

Vědění je moc

Francis Bacon propagoval sílu vědění jako nástroje moci. V dnešní době je IQ největším určujícím faktorem předpovídajícím úspěch, získané vzdělání, pracovní výkony, příjem a dokonce i očekávanou délku života.

Jaký způsob je stále považován pro zvyšování IQ jako nejlepší? Čtení.

Díky dílům klasické literatury se za pomoci těch nejlepších myslí seznamujete se světem a historií a ještě se neustále učíte kriticky myslet. Budete chytřejší, ale zapracujete i na své empatii.

 

Rozhled na všechny strany

Asi to nebude překvapením, ale díky seznamování s klasickými díly literatury si rozšiřujete obzory. Poznáte historii a kulturu míst, na která byste se jinak nikdy nedostali.

Při čtení klasiky se navíc vzděláváte v různých společenských, náboženských i politických tématech. Existuje důvod, proč se klasika ke čtení neustále doporučuje.

A lidská povaha se moc nemění. Klasika vás nechává nahlédnout do životů lidí v dřívější době, abyste zjistili, že zkušenosti i problémy lidí jsou ve své podstatě stejné. Vcítit se dokážete do člověka z jakéhokoli století – a co víc, postava z klasiky může představovat odpověď na vaše vlastní problémy.

 

Já znám ta nejlepší slova

Opakuju se na toto téma často, ale čtení i poslech mají jednu nepřekonatelnou výhodu. Pomáhají vám rozšiřovat slovní zásobu a zlepšovat vaše vyjadřovací schopnosti. Což je tak nedocenitelná záležitost, že vlastně vůbec neškodí ji často opakovat.

Správné vyjadřování by mělo být součástí základních schopností moderního člověka, ale sami to určitě budete znát – ne vždy tomu tak je. Ať už chcete někoho ohromit, nebo potřebujete správně formulovat argumenty a fakta v pracovních prezentacích, klasika vám bude nedocenitelným učitelem.

A pokud ji posloucháte, můžete se na ni krásně a se zavřenýma očima soustředit. A ponořit se do toho lingvistického zážitku!

 

Jo, takhle jsi to myslel!

V postmoderní literatuře, ve filmech, seriálech a zkrátka i různých hovorech mezi lidmi padá dnes a denně spousta kulturních odkazů. Odkazů na co? Klasickou literaturu.

Pokud se chcete orientovat v konverzacích, chápat chytré vtipy na plátně, nebo i mazané odkazy v (audio)knihách, budete potřebovat trochu základů z klasiky.

Potom už konečně budete chápat, kdo je to ten Velký bratr, proč je někdo jako Oidipus, nebo odkud pochází fráze prodat duši ďáblu.

 

Hodnota i výzva

Čtení klasiky je pro náš mozek často výzvou. Ale v tom dobrém smyslu. Takové výzvy bychom měli přijímat, protože nás někam posouvají. Poslech vám navíc dává šanci chápat složitější materiál, protože je přístupnější.

Všechna literární díla, která jsou dnes součástí kánonu obstála zkoušku času. Neustále se k nim vracíme pro rady a moudra. A pro mnohé platí i to, že dnes jsou možná aktuálnější než v čase svého vydání.

Klasika vás dokáže obohatit různými způsoby a může taky fungovat jako určitá forma terapie.

Živá historie

Ve školách se o dějepisu učíme pomocí záznamů a dat. Což může určitou část populace zaujmout, ale na většinu to pravelký vliv nemá. Často totiž historický kontext tak úplně nechápeme. Lidský mozek si zapamatovává a učí se pomocí souvislostí.

Víte, kam tím mířím? Klasická literatura vám přesně takový kontext poskytne. Dostanete příběh, který vám zároveň poslouží jako příjemný průvodce tou či onou historickou dobou. Průvodce, po kterém jste celou dobu toužili. Protože vám konečně dovolí se do dané doby přenést a pochopit ji v kontextu.

 

Tipy na konec

Pokud jste nikdy neholdovali klasice a teprve se chystáte s ní seznamovat, tady jsou tipy na ty nejlepší audioknihy. Proč rovnou nezačít tím nejlepším, že? Berte je jako svou vstupní bránu a samozřejmě platí, že je to můj subjektivní výběr. Pokud už klasiku posloucháte, napište v komentářích, které tituly byste doporučili vy.

George Orwell – 1984

Vladimir Nabokov – Lolita

Karel Poláček – Bylo nás pět

F. M. Dostojevskij – Idiot

F. S. Fitzgerald – Velký Gatsby

Karel Čapek – Krakatit

 

 

Sdílej článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on pocket

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Technologie

Jak neplatit PayPalu za služby, které jsou zdarma

Pokud už jste to zjistili na vlastní kůži a chcete se tomu vyhnout v budoucnosti, tento článek je pro vás. Pokud jste s PayPalem ještě nezačali a zvažujete, jestli je to dobrá volba, možná vám pomůžu s rozhodováním. Nic totiž není černobílé. Ani všude na internetu tak viditelné logo PayPalu.

Pokračuj >
Osobní rozvoj

6 tipů, jak z rozhovoru znovu udělat rozhovor

Proč bychom se měli bavit o rozhovoru? Každý si přece umí povídat. Naučili jsme se opakovat hlásky, skládat slabiky, první slova a věty, prošli jsme jednotlivými školními stupni, dospěli jsme, pracujeme… Jazyk a řeč jsou rozhodně jedním ze základních znaků, projevů, člověka jako myslící bytosti. Jenže „umět mluvit” a „povídat si” není to samé.

Pokračuj >
Životní styl

Zpomalte: 5 praktických tipů, jak na slow living

dyž se věci dějí rychle a plynule. Auta frčí, aplikace v telefonu nezdržují, pracovní schůzky mají spád, objednávka v restauraci dorazí dříve, než si svlékneme kabát a usadíme se ke stolu. Celý den se ženeme, abychom rychle stihli to a ono a abychom se ráno mohli opět vzbudit a pokračovat v nasazeném tempu.

Pokračuj >