Chcete točit podcast?

Nedávno jsme v našem podcastu Audinovinky dostali dotaz na téma toho, jak se vůbec takový podcast připravuje. Michal už na to téma psal čtyřdílnou sérii na svém blogu a já díky tomu připomenutí dostala nápad se na věc podívat znovu na našem blogu.

A tak vzniká článek, který by vám měl pomoci, pokud byste třeba sami chtěli nějaký ten podcast točit. Zajímat by vás mohl i v případě, že třeba posloucháte ten náš a jste zvědaví, jak vlastně celá záležitost vzniká.

Tak zaprvé – pod…cože?

Dnes už jsou podcasty celkem součástí popkultury a internetové prezentace. Často byste se divili, kdo všechno podcasty točí. Ale pamatuju si ještě pár let zpátky, kdy jsem byla jako zvířátko po zimním spánku, které se rozhodlo vydat z úkrytu své jeskyně do světa a najednou se zaleklo, kam se to ten svět posunul.

Všichni se bavili, že poslouchají ten a ten podcast a já vesele přikyvovala a v hlavě jsem si říkala „o čem se to kruci bavěj“. Dnes jsem toho názoru, že jde jen o západní kulturou vyšperkovaný název pro audio vysílání, které není rádio. Všichni jsme byli na audio zvyklí, poslouchali jsme ono rádio. Potom ale přišel čas, kdy audio začali nahrávat i laici a dávat ho na internet zadarmo. A tomu se říká podcast. Většinou jde o série více dílů.

Kdyby vás to náhodou zajímalo, to samotné slovo podcast vzniklo kombinací iPodu (tedy hudbeního přehrávače od firmy Apple – ten Jobs si prostě uměl vychytat začátky trendů, co?) a vysílání, tedy „broadcast“. Ale abych se zase vrátila k tomu vysvětlení, jde o audio pořady, ke kterým máte většinou přístup na internetu.

Proč tohle zbytečné vysvětlovací okénko? To kdyby se v éteru našla alespoň jedna lama podobná svou lamitostí (je to slovo, teď jsem ho vymyslela) autorce článku. Člověk, který se dodnes usmívá a kýve a tak nějak si jen odvozuje, co to ten podcast asi je 🙂

My jsme se jako Audiolibrix k podcastu dobírali už delší dobu. Jako portál prodávající audioknihy nás lákala ta možnost zprostředkovat i novinky a zajímavosti v audio podobě pro publikum, které by podle našich výpočtů mělo danou formu podporovat. Tady bych ještě vložila poznámku, že o novinkách jsme nepřestali informovat písemně – zmiňuji to čistě jen kvůli dotazům z minulosti – pořád posíláme pravidelné newslettery. Jen jsme zkrátka toužili po tom nějak hýbat audioknižním světem a možnost přidat podcast je naprosto ideální.

 

Jak to bude vypadat?

Už máme ujasněno, co je podcast. A protože jde o celkem volnou formu, se kterou vplouváte do internetových vod, točit ho vlastně může každý. Ale měl by?

Tím se dostáváme k bodu, který si musíte ujasnit hned do začátku – o čem váš podcast vlastně bude. Protože pokud nebudete mít zajímavý obsah, není ani třeba točit podcast. Proč by ho totiž někdo poslouchal?

Pokud hledáte nápad, nejlepší je možná zamyslet nad tím, co byste chtěli poslouchat vy sami. Nikdy se nezavděčíte všem, ale pokud budete dělat něco, co zajímá vás, zaprvé se to pravděpodobně bude dobře poslouchat. Protože pokud z vás jde cítit nadšení pro věc, to nadšení dokáže nakazit i další lidi.

Navíc všem autorům se vždycky doporučuje psát o tom, co znají. A o tom, co by vlastně oni sami chtěli číst. Protože je velká šance, že v tom nebudou sami. A to samé platí i pro podcast. Pokud jste bezradní, zkuste se zamyslet nad tím, co vás zajímá a o čem byste zvládli pravidelně poslouchat. Pak si to dejte dohromady s otázkou, co takové téma přinese vašim posluchačům. A to je vaše cesta k obsahu. Jak se říká, obsah je král a je to váš základní stavební kámen. Bez něj je úplně jedno, jestli máte precizně nahrané stopy.

Dalším bodem je forma.

 

Ve dvou se to lépe táhne

Když jsme začínali s Audinovinkami, původní plán byl mít jednoho člověka, co bude novinky nějakým způsobem prezentovat. Ale zkuste si doma sednout a natočit se. Není to úplně nejlehčí, spousta z nás (ukazuje na sebe) najednou přejde do polohy ovčí babičky vyprávějící pohádky dětem. Špatné ovčí babičky. A to se nedá poslouchat. Stejně jako třeba na youtube videa potřebujete na takovou formu prezentace notnou dávku sebevědomí (i kdyby jen předstíraného), extroverze a humoru. Pokud jste jedním z takových lidí, bezva, můžete točit sami.

Pro ostatní se prokázal formát alespoň dvou „moderátorů“. V rozhovoru jste totiž z většiny přirozenější a i na poslech je to zajímavější formát. Spousta úspěšných podcastů na tom zakládá – Tim Ferriss si zve slavné hosty, The Minimalists jsou dva kluci, nebo i český podcast Na volné noze je založen na rozhovoru s lidmi z oboru. Prostě to funguje.

Jen jako poznámku na okraj zmíním fakt, že jako další bod je třeba se zamyslet nad délkou a četností vašich dílů. Aby nebyly moc krátké ani moc dlouhé. Ale hlavně abyste si určili pravidelnost. Tu nikdy nepodceňujte, lidský mozek miluje (a podvědomě vyhledává) jistotu. Do toho spadá i to, že vám třeba každé úterý přijde newsletter. Nebo bude zrovna nahraný nový díl vašeho oblíbeného podcastu.

Jakmile si určíte frekvenci, dodržujte ji. A když ji budete plánovat, nebuďte třeba jako já a nenechte své nadšení jet na větší počet otáček než rozum. Zvažte, jakou frekvenci jste schopni zvládat a dlouhodobě udržet.

 

Co potřebujete mít doma?

Chcete začít natáčet a říkáte si, že to ale nemůžete, protože přeci nemáte žádné nahrávací studio? Pak pro vás možná bude překvapením, že v klidu můžete natáčet i doma. Ne tedy tak, že si otevřete laptop a sednete si ke stolu v kuchyni a můžete jet. Takový zvuk by potom za moc nestál. Ale na dobrý zvuk toho potřebujete možná míň, než byste čekali.

Co k takovému natáčení potřebujete? Počítač, na ten budete nahrávat zvukovou stopu a potom na něm stříhat. A mikrofon.

Mikrofon je vlastně jediná podstatná investice, do které byste měli jít. Na kvalitě zvuku se použití dobrého mikrofonu odrazí tak, že rozdíl pozná i úplný laik. My při nahrávání používáme Samson Go Mic, což ani není tak velká investice, jaké byste se mohli bát. Ale na kvalitě je to znát. Poslechněte si třeba ve srovnání nejnovější díl našeho podcastu a ten úplně první. Má část byla nahrávaná na mikrofon Apple sluchátek ve víře, že to bude stačit. Víc už ani říkat nemusím. Důkaz místo slibů :))

Co se týče softwaru, ani tam nejsou investice vysoké. Na nahrávání stopy je asi nejlepší použít program Audacity. Ten je zadarmo a jeho ovládání je celkem intuitivní, takže se v něm i rychle naučíte. Jakmile si nahrajete stopu (případně stopy – to pokud nahráváte ve více lidech, protože vždycky je lepší mít víc zdrojů, pak se vám různé brepty nebo zkomoleniny a pazvuky vysekají mnohem lépe), je třeba ji upravit a sestříhat.

V minulosti jsme i na to používali Audacity a vy tedy můžete taky. Ubyde vám tak vlastně starost s dalším programem. Všechno zvládnete v jednom a máte vystaráno. My dnes používáme program Reaper, protože nabízí dobře ovládané funkce (jako odstranění šumu, vyrovnávání výšek, atd) a je celkově trochu lepší.

Podstatné je, že nemusíte pouštět stopu ven tak, jak jste ji nahráli. Můžete (nebo spíš měli byste) ji prostříhat a odstranit nechtěné zvuky nebo hlouposti. Můžete vyndat i různé nádechy a jim podobné zvuky. Zkuste si ale dát pozor, abyste toho zase neodstranili až moc. Já sama jsem jako první stříhala ten šestnáctý. Pro mě to byla super odvedená práce, pro ostatní záchvaty smíchu, protože jsme skončili jako naspeedovaní roboti, kteří se při mluvení ani nepotřebují nadechovat 🙂

 

Ahoj, internete!

Jakmile máte nahráno, nastříháno a vlastně vcelku hotovo, je čas se o výsledky své práce podělit. Asi nejznámějším serverem na nahrávání audio obsahu je Soundcloud. Ten funguje podobně jako Youtube na videa. Nahrajete svůj obsah a máte svůj kanál, který můžou ostatní sledovat, odebírat, komentovat. Ve své podstatě jde o takovou další sociální síť. Navíc Soundcloud vám umožní i zkopírovat si kód a vložit si přehrávač přímo na svůj web.

Na Soundcloudu nicméně musíte platit, pokud budete nahrávat pravidelně. Zadarmo máte možnost uložit jen tři hodiny audio nahrávek. Potom už si musíte zaplatit měsíční poplatek, abyste mohli fungovat dál.

My nahráváme Audinovinky na SoundTier, který je přímo náš a poskytuje platformu i jiným vydavatelům a zájmovým podcastům. Funkce má podobné jako Soundcloud, jen je bez omezení.

Celá řada lidí si dnes stahuje podcasty do telefonu přes podcastové aplikace nebo na iTunes. Jak se do nich se svým podcastem dostanete? Potřebujete RSS kanál. Nemusíte se ale bát, pokud nahráváte třeba na Soundcloud, kanál máte vytvořený. Pokud chcete dostat podcast do iTunes, bude ještě třeba ho registrovat.

 

Na závěr

Podcast máte venku a už se můžete těšit na zpětné reakce a posluchače (jak tomu sami propagací pomůžete). Jupí!

Pokud by vás na téma natáčení zajímavy větší detaily a postupy u jednotlivých kroků, můžete zamířit na Mifkův blog a podívat se na jednotlivé návody čtyřdílného seriálu. Které to jsou?

1 – Před prvním nahráváním
2 – První nahrávání
3 – Zpracování nahraného podcastu
4 – Publikování podcastu

 

 

Sdílej článek

1 Comment

  1. URA16
    13. února 2018 @ 21:23

    Dávam do pozornosti podcast Maják. O technike živote a vôbec. Aktuálny od roku 2018
    http://www.podcastmajak.sk/

    Reply

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější články

Audioknihy

Audioknižní experiment: vybrali jsme nejlepší audioknihy z oblíbených žánrů

Audioknižní experti z Audiolibrixu dostali za úkol vybrat ze svého oblíbeného žánru jednu jedinou audioknihu, kterou by doporučili odvážnému jednci ochotnému probádat zatím neznámý žánr. ...
Pokračuj >
Velký audioknižní průzkum 2023 a soutěž o 22 audioknih Audioknihy

Velký audioknižní průzkum 2023

Informace o akci Velký audioknižní průzkum 2023 a soutěž o 22 audioknih, která probíhá od října do konce roku 2023.
Pokračuj >
Umělá inteligence Technologie

Umělá inteligence: Už jste se s ní setkali?

Umělá inteligence, ChatGPT, AI. Pojmy, které na nás skáčou ze všech stran, moc jim nerozumíme, ale podle všeho je to něco skvělého a zároveň děsivého. ...
Pokračuj >