Proč je čtení dobré pro vaše psychické zdraví?

Jestli jste hledali další dobré důvody k tomu, proč byste měli poslouchat víc a víc, už můžete přestat. Hned vám jich pár prozradím. A když už nic jiného, budete díky mě mít spoustu rozumných důvodů k tomu, proč zrovna nejít na tu či onu oslavu… protože si chcete číst/poslouchat.

To se vám nestává? Jenom mně? 🙂 Používám slovo číst, ale beru ho jako všeobjímající a myslím tím samozřejmě čtení knih tištěných/elektronických i poslech audioknih. Obě varianty mají v tomhle ohledu úplně stejný přínos.

Čtení má mimo jiné výhody nepopiratelný přínos pro vaše psychické zdraví. Donedávna jsme byli všichni ponořeni ve zlepšování zdraví fyzického, ať už jsme se nutili zdravě jíst, nebo chodit víc do posilovny či běhat (oboje se stejnou dávkou zoufalství a nenávisti – ne, zase jenom já?).

Naše pozornost se ale konečně otočila i ke zdraví psychickému. Konečně totiž chápeme podstatu věci. Totiž že naše psychické zdraví má velký vliv na zdraví fyzické. A žádné množství zdravé stravy ani běhání vás nezachrání, když budete pod neustálým tlakem nikdy nekončícího stresu bez jakékoli strategie, která by vám pomohla se s ním vyrovnat.

Já tu dnes píšu proto, abych vám řekla, že stačí číst. No dobře, je toho třeba víc, ale v rámci podnikání malých krůčků na cestě ke zlepšení je pro vás čtení naprosto dokonalým testem.

Tady je 5 způsobů, kterými vám čtení pomůže zlepšit psychické zdraví. Tak čtěte:

 

Čtení pomáhá odbourávat stres

Jdeme hned na začátku na ten nejdůležitější bod. Věděli jste, že stres údajně stojí až za 60 procenty našich nemocí? Nejde o krátkodobý stres, ale ten chronický, který má dlouhodobě vliv na náš imunitní systém a můžete na něj ukázat prstem v případě hledání viníka vzniku některých chorob.

Naším cílem je v podstatě hledat mechanismy, jejichž pomocí se s ním vyrovnáme. Protože bohužel žijeme v době, kdy jsme každodenním stresem obklopeni a často se mu zkrátka nevyhneme.

A tady přichází na řadu čtení. Představte si, že přijdete domů utahaní po práci a prostě si uvaříte čaj, vezmete (audio)knihu a ponoříte se do svého oblíbeného příběhu. Díky hřejivému pocitu z návratu na známé místo se vaše nálada hned zlepší o několik stupňů.

Čtení je často skvělým způsobem, jak prostě vypnout a na chvilku si odpočinout. I kdybyste měli číst jen dvacet minut, nebo poslouchat u mytí nádobí. Pořád vám to pomůže s uklidněním a může to být váš mechanismus na zvládání stresu.

 

 

Čtením k lepšímu spánku

Lepší psychické zdraví pro vás znamená lepší fyzické zdraví, to je jasné. Ale víte, co má přímý vliv na oboje? Spánek. I ten totiž pomáhá bojovat se stresem a je podstatný, ať už chcete dosáhnout čehokoli – zdraví, hubnutí, produktivity…

Asi tušíte, kam mířím. Ale ano, (audio)knihy vám pomůžou se spánkem. Nedávno jsem psala o ranní rutině a tom, jak vám pomůže s produktivitou. Tak teď přidávám večerní rutinu. Protože ta zase pomáhá se stresem a klidným spánkem. Pokud si nastavíte určitou rutinu před spaním, bylo prokázáno, že i váš spánek bude kvalitnější.

Protože čtení vám pomáhá se uklidnit a odbourat stres, po něm se vám bude lépe usínat. Audioknihy jsou v tomhle případě ještě větším bonusem, protože při nich zavřete oči a můžete v klidu usnout.

Já sama je denně používám a upřímně je to jediná pomůcka, která zastaví drátky v mé hlavě aspoň na tak dlouhou chvilku, abych stihla usnout. Nejvíc doporučuji audioknihy, které jste už poslouchali, ale přesto je máte rádi. Zabrání to tomu, že byste zůstali vzhůru, protože budete nutně potřebovat vědět, jak to dopadne.

 

Knihy prohloubí vaši empatii

Není velkým tajemstvím, že díky čtení se skrze nové postavy seznamujete s novými lidmi a tím pádem i různými problémy, jimž čelí. Sice už jsem ho viděla v jednom článku na toto téma použitý, ale občas se opakování vyplatí, takže tady je citát Atticuse Finche z románu Jako zabít ptáčka: „Jakživa nikoho opravdu nepochopíš, dokud neuvážíš věc z jeho úhlu pohledu – dokud si nevlezeš do jeho kůže a neprojdeš se v ní.“

Čtení vám umožňuje se v té kůži jednotlivých postav reálně projít. A pochopit mnohé povahy i osudy, pro něž byste jinak pochopení možná neměli. Čímž vám čtení pomáhá s empatií. A ta je základním kamenem společenské interakce. Učíte se poznávat celou mozaiku typů lidí, na rozdíl od omezeného vzorku, ve kterém se denně pohybujete. Navíc u lidí z vašeho okolí se často neseznámíte s niternými pocity, ne každý se o ně dělí s okolí. Knihy vám ale dávají možnost se do nich vcítit i bez toho.

Lepší empatie vám pomáhá s komunikací ve společnosti a zbavuje vás tak časté úzkosti s tím spojené. A mohla bych pokračovat v řetězení, ale asi chápete. Empatie = dobrá věc.

 

Čtení jako terapie

K tomuhle tématu se možná v budoucnosti vrátíme, protože jako terapii používají psaní i někteří autoři, takže to funguje oběma směry. Teď se ale podívejme na to, jak může takové čtení působit jako terapie na vaše problémy.

Dvěma způsoby – na základě podobnosti, nebo díky poskytnutí perspektivy.

Literatura stejně jako jiné druhy umění podává lidské osudy. V centru všeho dění je člověk a pokud vstoupíte do hlavy i světa nějaké postavy, často se vám stane, že najdete určité podobnosti. Stejně tak se může přihodit to, že daná postava bude řešit stejné problémy, které máte ve svém životě vy sami.

Pokud jde o dobrou literaturu, cílem té postavy bude se s tímto problémem nějakým způsobem vypořádat. Na konci cesty postavy tak může přijít vaše vlastní uvědomění. Nebo vám zkrátka poskytne nástroje, jak skutečnost řešit ve vaší vlastní realitě.

Jako lidé se často zvládneme zaseknout v bublině vlastního vesmíru a přesvědčit se o tom, že naše problémy jsou jedinečné a unikátně naše. Nikdo takové nemá. Ve skutečnosti je to právě naopak. Nikdo z nás není jedinečný takovým způsobem, že by se jeho problémy vymykaly. Ale jakmile nějaké problémy řešíte, často můžete sklouznout k tomu, že je budete vnímat jako vaši vlastní kletbu. Audiokniha vám pak může pomoci i tím nejjednodušším způsobem – zbaví vás toho pocitu izolace.

Často se říká, že sdílený problém je poloviční problém. Něco na tom je a dá se to aplikovat i tady. Jakmile totiž víte, že úplně stejné problémy (nebo minimálně hodně podobné) má i někdo další, necítíte se tak sami. Situace bude aspoň o kousek řešitelnější, protože jiní už se s ní poprali. Pokud si teď říkáte, že „to se ale nepočítá, to jsou vymyšlené postavy“, vězte, že autoři taky píšou na základě vlastních zkušeností a pozorování okolního světa.

Existují navíc (audio)knihy, které se i se závažnými tématy vypořádávají tak, že vám dovedou přímo změnit život.

A teď k té perspektivě. Ano, je pravdou, že není dobré srovnávat své problémy s těmi, kterým čelí např. lidé třetího světa. Vždycky se najde někdo, kdo je na tom hůř než vy. To ale neznamená, že vaše vlastní trable nemají vůbec žádnou váhu.

Když jsem to teď napsala, je načase si říct, že občas je takový kopanec potřeba. Protože každý zvládne uvíznout v jámě sebelítosti, aniž by měl jakoukoli perspektivu a dokázal změřit reálnou závažnost té či oné situace. Spoustě z nás občas pomůže slyšet příběhy, díky nimž si uvědomíme, že na tom vlastně nejsme tak špatně. Každý člověk je jiný (a zároveň jsme všichni stejní – já vím, takový paradox) a na každého funguje jiná verze terapie.

Čtení vám je ale poskytne všechny, stačí si vybrat. Od té nejjednodušší po tu nejhlubší.

 

Young woman reading a book lying in hammock

 

Na chvíli uniknete z reality

Poslední bod je zároveň tím nejjasnějším. Čtení představuje únik. Ale nejde o útěk před realitou podobný tomu, kdy si sbalíte kufry a odjedete surfovat do Portugalska. Jak jsem psala výš, může vám s těmi problémy pomoci.

Je ale možností, jak uniknout jen na chvilku. Odpočinout si a ponořit se do úplně odlišného světa. I to je svým způsobem terapeutické. Sečtěte si to s ostatními vlivy – takový malý únik vám pomůže se vyrovnat se stresem, může působit jako terapie. Pomůže vám vyčistit si hlavu a věci si v ní pořádně srovnat – občas je totiž třeba odstup.

Ten odstup vám může zprostředkovat trocha poslechu/čtení a to, že na problém samotný na chvilku zapomenete. Možná potom všechno uvidíte v novém světle. A pokud ne, alespoň na chvilku jste si odpočinuli a zastavili produkci adrenalinu

 

Jak jste na tom vy? Používáte čtení k vyrovnání psychické pohody, cítíte na sobě nějaké výsledky? Nebo si myslíte, že je to úplná hloupost? Prostor máte v komentářích 🙂

Sdílej článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější články

Audioknihy

Audioknižní experiment: vybrali jsme nejlepší audioknihy z oblíbených žánrů

Audioknižní experti z Audiolibrixu dostali za úkol vybrat ze svého oblíbeného žánru jednu jedinou audioknihu, kterou by doporučili odvážnému jednci ochotnému probádat zatím neznámý žánr. ...
Pokračuj >
Velký audioknižní průzkum 2023 a soutěž o 22 audioknih Audioknihy

Velký audioknižní průzkum 2023

Informace o akci Velký audioknižní průzkum 2023 a soutěž o 22 audioknih, která probíhá od října do konce roku 2023.
Pokračuj >
Umělá inteligence Technologie

Umělá inteligence: Už jste se s ní setkali?

Umělá inteligence, ChatGPT, AI. Pojmy, které na nás skáčou ze všech stran, moc jim nerozumíme, ale podle všeho je to něco skvělého a zároveň děsivého. ...
Pokračuj >