Slovem roku 2017 je…

Konec roku se většinou nese v duchu bilancování a rekapitulací. Ohlížíme se za tím, co jsme si prožili. Díváme se na různá „nej“ uplynulých dvanácti měsíců. A o jednom takovém „nej“ bude řeč i dnes. Americký slovník Merriam-Webster už totiž vyhlásil letošní slovo roku.

Kde to začalo?

Možná překvapivě v Německu. Na začátku této tradice stálo německé vyhlašování Wort des Jahres. To bylo poprvé vyhlášeno v roce 1971 a cílem byla taková lingvistická reflexe. Jedno slovo (nebo skupina slov) mělo poskytnout lingvistický ohled za uplynulým rokem.

Tím úplně prvním slovem bylo aufmüpfig (v překladu buřičský) v reakci na německé studentské hnutí v 60. letech minulého století (tehdy bylo ještě pojetí širší).

V loňském roce bylo mimochodem slovem roku německou publikací Gesellschaft für deutsche Sprache vybráno slovo postfaktisch (tedy postfaktický), které pravděpodobně popisuje situaci ve světě ještě dnes. Mluví totiž o době, kdy řada lidí naprosto ignoruje fakta a pravdu. Post-truth vyhlásil mezinárodním slovem roku i Oxfordský slovník.

Z Německa do Ameriky

Nikoho asi nepřekvapí, že si tradici německé lingvistické publikace brzy převzal americký spolek American Dialect Society. Ten pokračuje ve vyhlašování slova roku na základě hlasování nezávislých lingvistů společně s němci.

Tahle americká společnost ale neskončila jen u slova roku. Pravidelně volí i slova v dalších kategoriích. Mezi ně se řadí např. nejužitečnější, nejvíce kreativní nebo nejzbytečnější slovo. Tak třeba v roce 2015 získalo cenu nejzbytečnějšího slova manbun (vyjádření označující mužský culík).

 

Přimíchejte trochu komerce

Postupem let se samozřejmě začaly přidávat další spolky a slovníky a dnes už tak vyhlášení slov roku najdete, kam se podíváte. Navíc se díky technickému pokroku připojily i jiné vlivy, a tak už často nevolí slovo roku nezávislí lingvisté. Tím se pyšní výše zmíněné organizace.

Typickým příkladem je vyhlašování amerického slovníku Merriam-Webster. Ten na konci roku vybírá deset slov na základě analýzy online vyhledávačů. Dalo by se říct, že je taková volba možná směrodatnější, protože odráží přesně to, co si lidé během roku nejvíce hledali. Nebo spíš to, čemu nerozumí?

V roce 2006 přidali online anketu, ve které mohou hlasovat a navrhovat návštěvníci jejich stránek. Například v roce 2015 byla zvolena přípona -ism (v extra složitém a obtížném překladu -ismus). Zbytek slov byl v tomto pořadí: socialismus, fašismus, rasismus, feminismus, komunismus, kapitalismus, terorismus, manželství a pokrytec. Asi vás nechám samotné posoudit, co vám tyhle výsledky řeknou o roce 2015.

Pokud jste smutní z toho, že jsem se chystala přeskočit rok 2016, tak nebojte. Slovem roku 2016 bylo podle Merriam-Webster surreální. To tak nějak sedí i s tím postfaktickým. Loňský rok byl tedy rokem nové reality, která ráda ignoruje fakta. Jak jsme dopadli letos?

A letošním vítězem se stává

Nejvyhledávanějším a nejpoužívanějším slovem v anglickém jazyce se letos stalo slovo, o kterém už jednou byla řeč. Poskočilo si na žebříčku o pár příček. Je jím feminismus. (Mimochodem, pokud vás zajímá tento konkrétní výběr, můžete si pustit video, které vás vezme „za oponu“ procesu výběru.)

Čekali jste něco jako zoufalství, nebo deziluze? Já ano, takže výsledky jsou vlastně téměř potěšující. V souvislosti s březnovým mezinárodním pochodem žen a letošní lavinou skandálů se sexuálním  napadením vzrostlo množství dotazů ohledně feminismu, a tak se nakonec stal slovem roku.

Údajně skončilo hned kousek za ním přídavné jméno complicit (tedy mající spoluvinu), které se zase proslavilo v souvislosti s vyšetřováním možné tajné domluvy mezi předvolebním týmem prezidenta Trumpa a Ruskem. Tak trošku ho zpopularizovala Ivanka Trump v slavném rozhovoru, kde se ne úplně obratně snažila vybruslit z odpovědi předstíranou neznalostí slova.

Do našich končin

V České republice volí slovo roku lidé v anketě Lidových novin – například v roce 2013 to byla „viróza„, kterou popularizovalo vyjádření Kanceláře prezidenta republiky ve snaze omluvit jeho nestabilní chůzi u korunovačních klenotů).

Slovenské slovo roku bylo v minulosti zjišťováno anketou, kterou vyhlašovala skupina TNS. V roce 2005 bylo slovem roku spojení ptačí chřipka.

Co vyberete?

Letošní slovo roku v našich končinách ještě vybrané nebylo a já jsem od přírody zvědavá. Máte teď svou šanci – pokud byste měli vybrat české/slovenské slovo roku 2017, jaké by to bylo? Představivosti se meze nekladou, těším se na vaše komentáře!

A mezitím přeji jen to nejlepší do roku 2018.

 

Sdílej článek

1 komentář

  1. Zuzka
    11. ledna 2018 @ 12:16

    slovo roka ? pokora…

    Reply

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější články

Business

Čtyřdenní pracovní týden v praxi – úspěch, nebo selhání?

V létě loňského roku jsme na zkoušku spustili čtyřdenní pracovní týden. A teď je čas podívat se na výsledky. Co jsme se při tomto experimentu naučili, kde jsme narazili… a fungujeme v tomto režimu dále?

Pokračuj >
Osobní rozvoj

Vnitřní motivace: víte PROČ a jak se donutit k učení, i když to někdy bolí?

Pokud se chcete naučit něco nového, občas to může bolet. Abyste to brzy nevzdali a dopracovali se do zdárného cíle, potřebujete tajnou zbraň – vnitřní motivaci. Co to vůbec je a jak se k ní při učení dopracovat?

Pokračuj >
Příspěvky od hostů

Dva autoři, dvě knihy: Proč je dobré dýchat nosem a koupat se v ledové vodě? 

Byl to ten nejhorší námět na knihu, ze kterého však James Nestor udělal světový bestseller, aktuálně přeložený do 36 jazyků. Řeč je o audioknize Dech, kde americký novinář učí lidi správně dýchat. V jeho stopách se vydal i Čech Libor Mattuš, který pomáhal uvádět Nestorův bestseller na český trh a sám učí české čtenáře dechová cvičení i ledové koupele, a to mimo jiné ve své knize Chladová terapie. Začátkem září se znovu spojili a jeden vyzpovídal druhého.

Pokračuj >