Co posloucháme #14

Pár hodin a březen bude úspěšně za námi. Přišel tedy čas podívat se na to, co nám hraje z reproduktorů a sluchátek. Můžete se třeba inspirovat (a děkujeme za pozitivní ohlasy, které dorazily na mail! Jsme rádi, že to funguje a inspirujete se), nebo si jen prohlédnout obrázky? Volba je na vás 🙂 Do komentářů přidejte, co zrovna posloucháte vy – protože my jsme vlezlí a zajímá nás to.

Tak a teď tedy k tomu, co posloucháme my.

Jakub

Měl jsem příležitost trávit jarní prázdniny s rodinou, což mimo jiné znamená rozdělení energie dvou dospělých mezi tři děti. Nepoměr, samozřejmě. Ale myslím, že jsem z toho vyvázl docela dobře, protože zatímco žena lyžovala se dvěma staršími sokolíky, já jsem chodil po lese s kočárkem a sluchátky v uších. A v nich…

Maigret a jeho mrtvý – nové audioknižní zpracování detektivky z pera Georgese Simenona. Jak už jsem psal v recenzi, vydavatelům se asi nechtělo do rybníku, ve kterém už léta panuje Rudolf Hrušínský coby rozhlasový Maigret. Dramatizace režiséra Horčičky jsou nejenže špičkové, ale posouvají a někdy i povznáší původní literární text na jinou úroveň. Vydavatelství OneHotBook ale chtělo posluchačům nabídnout Maigreta čteného jedním interpretem. Oslovilo Jana Vlasáka, který už dříve zazářil především v Muži jménem Ove, a otevřelo s ním novou maigretovskou sérii. Jaká je?

Překousnete-li fakt, že nejde o dramatizaci a že Jan Vlasák je spíše Ove než Maigret, můžete být spokojeni. Alespoň já jsem byl. Šestihodinová četba udržela mou pozornost i přesto, že znám lepší maigretovky. Těším se na další. Jen si nejsem jist, zda je budu moci poslouchat v podobně příjemné atmosféře prázdnin, jako Maigreta a jeho mrtvého.

A taky jsem poslouchal Františka Nepila, ale o tom mi Mirka zakázala psát, protože je to tentokrát její audiokniha.

 

Mirka

Tentokrát bol výber úplne jednoduchý. Boli vydané 2 audioknihy, ktoré som nutne musela mať. Obidve sú kratučké a akurát mi vystačili na cestovanie za novým Dominikom Dánom.
Mne stačí len počuť Sherlock Holmes a hneď som tam. Je úplne jedno, či je to kniha, audiokniha, obrázok, seriál, film… všetko chcem. Sherlock je jedna z mojich najobľúbenejších postáv a nezáleží ani na tom, že audioknihu Sherlock Holmes a případ Karel Marx nenapísal Arthur Connan Doyle. Takže všetci sherlokológovia zamnou!
A druhou malinou, ktorá ma potešila je audiokniha Dobrou a ještě lepší cestu. Počula som skoro všeky audioknihy Františka Nepila, čo jasne značí, že som doňho zamilovaná. A z tejto som mala extrémnu radosť, lebo opisuje svoje cesty Gréckom a Tureckom (aj keď musím poznamenať, že nechcela by som vidieť ako beží Olympijské hry v autentickom slova zmyle. Pre tých, čo to nevedia, tak mali presne 0 kusov oblečenia :D).

 

Michal

Asi pred týždňom som rozpočúval Ve službách zla, tretí prípad Cormorana Strika. Aktuálne som približne v polovici a môžem povedať, že výmena interpréta (Pavel Rímský miesto Petra Olivu) tejto audioknihe vôbec neublížila. Samozrejme, bol to na začiatku trochu nezvyk, ale kto pozná kvality pána Rímského, ani na chvíľu nezapochybuje.

Čo mi však trochu vadí je technické spracovanie nahrávky. Pri nahrávaní si zrejme nedali pozor a na môj vkus až príliš často počuť šum papiera. Optimisticky naladení ľudia by si však mohli povedať, že sa nám vydavateľ snaží priniesť pocit čítania papierovej knihy so všetkým, čo k tomu patrí 🙂

Rowlingová (pod pseudonymom Galbraith) zase dokazuje, že jej idú nie len príbehy o čarovnej paličke (Harry Potter), ale aj detektívky. Síce mala kniha trochu pomalší rozbeh, najmä vďaka hlbšiemu pohľadu do súkromia hlavných hrdinov, ale oplatí sa vydržať, postupne sa to rozbehne.

Pokiaľ máte radi dlhé príbehy, tento má 23 hodín a detektívky s dobre rozpracovanými postavami obzvlásť, vyskúšajte. A pokiaľ by toto mal byť váš prvý Galbraith, kľudne začnite prvým dielom (Volání Kukačky) a pokračujte druhým (Hedvábník) a zakončite to týmto, pretože skvelé sú všetky tri.

 

Ivan

Po dlhšej dobe som sa vrátil späť k “domácej” tvorbe. Domácej len v nahovorení. Príbeh už menej. Rozpočúval som audioknihu od Ashlee Vance Elon Musk. The Elon.

Túto biografiu som začal pôvodne čítať v originále tesne po jej vydaní. Po čase ale nejako zapadla a nedočítal som ju. Minulý týždeň som sa rozhodol, že je čas to skúsiť znova. A keďže už existuje audiokniha, skúsil som. A neľutujem.

Hlas Filipa Švarca mi k titulu a obsahu super sedí. Mladícky, s drzím podtónom. Taký, aký asi bol a stále je aj samotný Elon.

Elon, podobne ako Arnold o ktorom som písal nedávno, ukazuje opäť, zas a znova ľuďom jednu z najpodstatnejšíh čŕt úspešných podnikateľov. Pracovitosť, ochotu ísť do neistoty či rizika, schopnosť adaptovať sa novým podmienkam a upraviť ich svojmu videniu.

Vždy ma fascinuje, keď si ľudia myslia o úspešných ľuďoch, ako tí sedia doma a užívajú si zarobené peniaze. Alebo spia 14 hodín, idú na dobrý obedík, kávičku, vybavia dva telefonáty a sú zasa vo svojej vile pre telkou. Toto robia len ozajstní…[každý nech si doplní pohŕdania hodné označenie aké len chce].

Úspešní podnikatelia, herci, speváci, tanečníci sú preto úspešní, lebo presne to čo som napísal vyššie nerobia. Väčšina z nich sú ochotní pracovať viac, dlhšie a tvrdšie ako všetci naokolo. A to táto audiokniha v každej novej životnej situácii megaúspešného a megašikovného Muska ukazuje vždy znova a znova.

Veľa ľudí píše, že je to audiokniha, ktorú by mal počuť každá technofil a fanúšik Tesly, SpaceX či Muska samého. Ja si myslím, že by ju mal čítať každý. Každý človek, ktorý sa ľutuje ako veľa pracuje, keď dá týždenne 3 hodiny nadčasov a potom o tom rozpráva pri chladenom čomkoľvek svojim kamarátom. Človek, ktorý chce niečo dokázať, si po vypočutí Muska musí odhlásiť televíziu a kamarátom pri veľmi zriedkavom chladenom čokoľvek rozprávať, ako je to nefér, že treba spávať až 6 hodín a aj to nie pod pracovným stolom. A to všetko s nechápavým pohľadom, prečo ho ľudia za to ľutujú a prajú mu šťastnejší život.

 

Petra

I když není moc času, většinou usínám s audioknihou, ale poslední dobou poslouchám před spaním řízenou meditaci (aplikace Headspace, kdyby vás to zajímalo), takže budu tak trochu podvádět a uvedu audioknihu, kterou jsem už přes týden neslyšela, ale přesto ji mám rozposlouchanou. Je to Norse Mythology od Neila Gaimana. Kupovala jsem ji snad ve stejnou minutu, kdy šla do prodeje (dobře, to přeháním, bylo to ten den). Tahle audiokniha má totiž dvě věci, co mám moc ráda – mytologii a Neila Gaimana.

Pamatuju si, že během školních let mě zaujala mytologie všeho druhu – nejradši jsem pořád dokola četla Řecké mýty od Roberta Gravese a všem to vnucovala. I proto mám mimochodem ráda fantasy, protože to se z velké části na mytologii zakládá. Norskou mytologii znám tak okrajově (např. Thor je pro mě spíš hrdina z Avengerů, že), takže jsem se na vydání audioknihy těšila.

O Neilovi byla už kdysi řeč v tom, co posloucháme, protože Ivan poslouchal The Graveyard Book. Taky krásný kousek. Neil umí psát prouzu s úžasným kouzlem a je jedním z mála, kteří si spoustu audioknih čtou sami. Tak tomu bylo v Graveyard Book a načetl i Norse Mythology.  A naštěstí má talent (nejen na psaní) a skvěle se poslouchá. Já mám celkově nejradši, když si knihu interpretuje sám autor, pokud to tedy má smysl, protože mu díky tomu vidíte do hlavy ještě o trošku lépe a není tam ta přidaná třetí strana interpretace.

Mám za sebou zatím jen jeden příběh, ale i tak dokážu posoudit, že Neil prostě umí a tahle mytologie bude skvělý zážitek hezky na rozdělení a opakovaný poslech (protože nevím, jak vy, ale já bych většinu příběhů brzy zapomněla, pokud bych jim nedala prostor se usadit a popřemýšlet si o nich).

 

 

Sdílej článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější články

Business

Čtyřdenní pracovní týden v praxi – úspěch, nebo selhání?

V létě loňského roku jsme na zkoušku spustili čtyřdenní pracovní týden. A teď je čas podívat se na výsledky. Co jsme se při tomto experimentu naučili, kde jsme narazili… a fungujeme v tomto režimu dále?

Pokračuj >
Osobní rozvoj

Vnitřní motivace: víte PROČ a jak se donutit k učení, i když to někdy bolí?

Pokud se chcete naučit něco nového, občas to může bolet. Abyste to brzy nevzdali a dopracovali se do zdárného cíle, potřebujete tajnou zbraň – vnitřní motivaci. Co to vůbec je a jak se k ní při učení dopracovat?

Pokračuj >
Příspěvky od hostů

Dva autoři, dvě knihy: Proč je dobré dýchat nosem a koupat se v ledové vodě? 

Byl to ten nejhorší námět na knihu, ze kterého však James Nestor udělal světový bestseller, aktuálně přeložený do 36 jazyků. Řeč je o audioknize Dech, kde americký novinář učí lidi správně dýchat. V jeho stopách se vydal i Čech Libor Mattuš, který pomáhal uvádět Nestorův bestseller na český trh a sám učí české čtenáře dechová cvičení i ledové koupele, a to mimo jiné ve své knize Chladová terapie. Začátkem září se znovu spojili a jeden vyzpovídal druhého.

Pokračuj >