Co posloucháme? #6

Tři týdny uběhly jako voda a my už zase posloucháme další audioknihy! Tady se o ně s vámi rádi podělíme – třeba vám poslouží jako inspirace, nebo najdete někoho, kdo poslouchá to samé. V komentářích je řada na vás. Co posloucháte a jak se vám to líbí? A nebo máte připomínky k audioknihám, které posloucháme my? Ptejte se, komentujte, sdílejte! A hezký víkend 🙂

Do týmu nám přibyl milý kolega Jakub, kterého tímto vítám i na blogu – a protože má spoustu inspirace a je nejnovějším členem, jde dnes na řadu první!

Jakub – Komisař Maigret

Komisař MaigretV červenci jsem si dopřál oddech od novinkových audioknih, kterými nás vydavatelé na prázdniny vybavili, a sáhl jsem po staré dobré klasice. Případy komisaře Maigreta jsou spjaty především s Rudolfem Hrušínským a legendárním rozhlasovým režisérem Jiřím Horčičkou. Společně vytvořili špičkově provedené dramatizace, které je radost poslouchat i dnes. Radioservis ovšem vydal i nahrávky, v nichž roli komisaře Maigreta ztvárnili Josef Vinklář, Josef Somr či Ota Sklenčka. I ony jsou výbornou volbou pro letní dny.
A vlastně jednu novinku v přehrávači mám: jihoamerické dobrodružství Co mě naučil tučňák napsané příjemným britským stylem Toma Michella a vyprávěné Kryštofem Hádkem. Léto jak má být!

 

 

Petra – Co mě naučil tučňák

Co mě naučil tučňákJá s dovolením hned navážu, protože jsem právě ve čtvrtce audioknihy Co mě naučil tučňák. Přiznám se, že jsem si jí nejdřív chtěla poslechnout jen kvůli roztomilé obálce. Potom jsem zjistila, že příběh je podle skutečné události, že autor opravdu zachránil tučňáka z ropné skvrny a měl ho následně jako mazlíčka, protože tvrdohlavé zvířátko ho prostě odmítlo nechat po záchraně jít. Co si přeci jen měl Juan Salvador sám počít, že? Zatím je to takový dojemný a lidský příběh plný úsměvných momentů – dost často byste mě nachytali se smát a uculovat na veřejnosti. Autor totiž dává tučňákovi hlas, ne cestou magického realismu (o čemž jsem původně byla přesvědčená, že to tak bude – viděla jsem dějiště Jižní Ameriku, kde magický realismus přímo kvetl – takže z mé strany ten odhad nebyl až tak od věci), vše zůstává čistě v realitě, autor interpretuje pohledy tučňáka do „přímé řeči“, takže se pak nahlas smějete komentářům tučňáka, který běhá ve vaně, máve křídly a jeho oči říkají No tady seš! Už jsem si myslel, že se nikdy nevrátíš!
Z dějového hlediska je to trefa a i autorův styl vyprávění mi značně vyhovuje. No a snad největším tahákem je na audioknize hlas Kryštofa Hádka. Neskutečně příjemný a vypráví příběh pěkně, se srdcem. Dle mého byl jeho výběr pro tuto audioknihu naprostá trefa do černého. Vždycky teď čekám, jestli se mě někdo zeptá, co právě čtu. Protože pak může začít můj nadšený monolog o Tučňákovi…

Ivan – Zátopkovi u Nepilů

Zátopkovi u NepilůPo dopočúvaní audioknihy Emil Bežec od Pavla Kosatíka a Crossing od Michaela Connellyho som sa vrhol na Zátopkovci u Nepilú. Príbeh Emila Zátopka ma natoľko fascinoval, že som sa rozhodol počuť o ňom viac – a hlavne počuť to z jeho úst. Jedna vec je čítať príhodu ako vyhral tretiu zlatú medailu na olympiáde v Helsinkách, čo sa predtým ani potom žiadnemu bežcovi už nepodarilo, druhá vec je počuť ten príbeh od Emila. Je to fascinujúce! Tak obyčajne normálny človek dokázal tak neobyčajne neskutočné veci! Nikdy som nebol veľkým fanúšikom biografií a vôbec nie nejakých rozhlasových programov, no Emil bežec a Zátopkovci u Nepilú ma doslovne nadchli. Kto má rád šport a chce sa dozvedieť viac o človeku, ktorý v histórii československého športu nemá nástupcu, musí tieto audioknihy rozhodne počuť.

 

Mirka – Pýcha a předsudek

Pýcha a předsudekDostala som sa do tak trochu dievčenskej nálady. Možno to bolo spôsobené tým, že som nedávno videla už XY-ty krát film Pýcha a predsudok, že som zase začala počúvať aj audioknihu. Zástancovia Jane Austenovej, ktorí nedajú dopustiť na plnú verziu jej diela by možno nadšení neboli, ale mne skrátená verzia nevadí.
Síce ide o anglickú klasiku, spracovaná bola tak akurát pre nenáročného poslucháča, ktorý sa chce preniesť do anglickej spoločnosnosti 19. storočia, ale nechce tomu venovať 20 náročných hodín počúvania.  Je to narozprávané dosť pútavo na to, aby ste si vedeli živo predstaviť postavy aj prostredie príbehu.  Páči sa mi ako sa podarilo vtiahnuť do deja aj samotnú Jane, ktorá je rozprávačkou príbehu a neodpustí si ani škodoradostné komentáre ku konaniu svojich postáv. Dáva to príbehu väčší šmrc.
Ako to celé skončí ma isto neprekvapí 🙂 , ale aj napriek tomu, že dej poznám od začiatku do konca, ma počúvanie veľmi baví.
PS: Na záver by som ešte povedala, že keď som audioknihu počula prvýkrát, tak som ju mala bez obálky. Neviem si pomôcť, ale vždy keď sa na ňu teraz pozriem, tak ma dosť odradzuje od počúvania, takže ak ešte niekoho desí, tak nech sa na ňu radšej nepozerá. Audiokniha je naozaj dobrá, tak sa netreba nechať odradiť.

 

Michal – Mráz

MrázJa som po dovolenke (a ak vás to zaujíma, áno, nestihol som popočúvať všetko čo som mal pripravené) a práve počúvam Mráz. Zrejme by to mala byť drsná detektívka (možno by vás z nej aj mraziť malo) ale podľa mňa extrémne drsná nie je. Ale to vôbec nevadí. Som kúsok pred polovicou a som úprimne veľmi príjemne prekvapený ako dej odsýpa a ako sú mi postavy sympatické. Doslova sa táto audiokniha číta sama 🙂
Dej audioknihy sa odohráva v Pyrenejách a teda objavíte čaro aj iných krajín, než len tých severských. A okrem toho, že budete mať šancu sledovať vyšetrovanie, dostanete šancu pozrieť sa aj do psychiatrickej liečebne, čo tiež nie je bežná knižná téma.
Pokiaľ ste fanúšikmi najmä severských detektívok a už ich máte všetky napočúvané, určite sa Mrázu nebojte a dajte mu šancu. Prečo? Lebo vás bude baviť, kvalitou sa severským určite vyrovná, dokonca niektoré aj predbehne. A tiež preto, lebo od Bernarda Miniera už vyšla aj ďalšia audiokniha (Kruh) a tak nám tu vzniká ďalšia úžasná audioknižná séria…

Sdílej článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější články

Business

Čtyřdenní pracovní týden v praxi – úspěch, nebo selhání?

V létě loňského roku jsme na zkoušku spustili čtyřdenní pracovní týden. A teď je čas podívat se na výsledky. Co jsme se při tomto experimentu naučili, kde jsme narazili… a fungujeme v tomto režimu dále?

Pokračuj >
Osobní rozvoj

Vnitřní motivace: víte PROČ a jak se donutit k učení, i když to někdy bolí?

Pokud se chcete naučit něco nového, občas to může bolet. Abyste to brzy nevzdali a dopracovali se do zdárného cíle, potřebujete tajnou zbraň – vnitřní motivaci. Co to vůbec je a jak se k ní při učení dopracovat?

Pokračuj >
Příspěvky od hostů

Dva autoři, dvě knihy: Proč je dobré dýchat nosem a koupat se v ledové vodě? 

Byl to ten nejhorší námět na knihu, ze kterého však James Nestor udělal světový bestseller, aktuálně přeložený do 36 jazyků. Řeč je o audioknize Dech, kde americký novinář učí lidi správně dýchat. V jeho stopách se vydal i Čech Libor Mattuš, který pomáhal uvádět Nestorův bestseller na český trh a sám učí české čtenáře dechová cvičení i ledové koupele, a to mimo jiné ve své knize Chladová terapie. Začátkem září se znovu spojili a jeden vyzpovídal druhého.

Pokračuj >