Co posloucháme #7

Pokud jste aspoň trochu zvědaví jako my…zase jednou se s vámi rádi podělíme o to, co zrovna posloucháme my. A v komentářích se těšíme na to, co zrovna posloucháte vy!

Michal se tento týden sám vyřadil, protože je stále na stejné audioknize jako posledně – no, poví vám o tom v druhém díle našich Audinovinek 🙂

Ivan

Stephen King - Finders KeepersPo dopočúvaní poslednej “mankellovky” Ve slepé uličce som sa musel trochu opäť “zahojiť” niečim anglickým. Prečo zahojiť? Písal som o tom veľakrát a je to len vec môjho vkusu, no milujem audioknihy s minimom dramatizácie a bez hudobných predelov.

Ve slepé uličce bola dobrá audioknihy ako všetky predošlé od dua Mankell-Vyorálek, no ku koncu ma už unavovalo počúvať nechcené hudobné prerušenia a zbytočnú dramatizovanosť hlasu každej postavy na scéne. Proste mi to nesedí a viem, že som v tomto tak trochu exot. Na čo som sa vrhol?

Na druhý diel Bill Hodges Trilogy od Stephena Kinga s názvom Finders Keepers. Prvý diel, Mr. Mercedes bol skvelý, ak sa to vôbec o tak nechutnom príbehu dá povedať, a tak som nemusel veľmi váhať. No a Will Paton, ktorý nahovoril mnohé audioknihy a nielen od Kinga je FAKT skvelý. S minimálnou dramatizáciou žijú postavy svojim životom bez nutnosti domýšlať si, kto je práve pri slove.

Toto mi stále veľmi chýba na domácich audioknihách až na pár výnimiek, počnúc Martinom Stránským či Mariánom Geišbergom. Je to vec vkusu, no mne ten minimalizmus dopraje najviac potešenia. Už teraz sa teším na finálny diel s názvom End of Watch. Samozrejme opäť v podaní Will Patona.

Mirka

Austin Kleon - Kraď jako umělecKnihu Kraď jako umělec som videla v originálnej tlačenej verzii, náhodou ju má Michal doma, tak som ju dávnejšie prelistovala, ale reálne som sa do nej pustila až keď vyšla ako audiokniha.

Kedže audiokniha Kraď jako umělec je kratučká, tak som ju vlastne dopočúvala skôr ako som začala písať, čo práve počúvam, tak teraz trochu podvádzam Ide len o takú hodinovú jednohubku, ktorá mi stačila akurát na cestu k lekárovi a späť.

Trošku ma sklamalo, že som sa nedozvela veľa nových vecí. Keďže ja sa umeniu venujem už dlhú dobu, tak som si už svoju cestu našla. Je to kniha skôr pre tých, ktorí by chceli začať s dákou umeleckou činnosťou a nevedia, ako na to. Budú mať rýchlejší štart ako, keď máš na všetko prísť sám. Ja som teda veľa noviniek nepočula, ale aj tak je zaujímavá a neľutujem, že som si ju pustila.

PS: Jedného neodbytného chrobáka mi ale do hlavy nasadila a to, že po 5-tich rokoch by som si mala sadnúť za klavír a dačo zahrať, tak to spravím hneď dnes!

 

Petra

618Qm8wiTWL._SL300_Já mám zrovna rozposlouchanou audioknihu Ice Like Fire od Sary Raasch. Jde o druhý díl trilogie Snow Like Ashes a protože je to druhý díl, nemůžu o něm moc vyprávět – navíc se tam moje oblíbená postava zrovna teď nechová podle mých představ.

Snow Like Ashes je YA fantasy (ano, jako většina věcí, co čtu i poslouchám) a já ná sérii nejvíc obdivuju vystavení světa – příběh se totiž odehrává v Primorii – ta je rozdělená na 8 království, čtyři z nich jsou “seasons”, tedy roční období, v nich je po celý rok stejné období (samozřejmě podle toho, co za království jsou), ostatní čtyři jsou “rhythms”, v nich se střídají jednotlivá roční období. A každé království má svůj “conduit”, což je magický předmět, který může ovládat jen král/královna a ovlivňuje jen obyvatele toho daného království (dodává jim třeba sílu, nebo vychytralost, atp.). To je jediný pozůstatek magie, protože v minulosti měli všichni k magii přístup, ale zneužívali toho, a tak vzniklo velké zlo…však to znáte 🙂

Každopádně…celý koncept různých typů království založených na ročních obdobích, jejich vlastní i zakázané magie (ke které se samozřejmě v rámci série vracíte) mě zaujal. A rozhodně se zatím bavím. Ale že bych brala sérii jako něco revolučního, co budu doporučovat každému, koho potkám…ne tak úplně. Poznámka na závěr, audioknihu jsem mimochodem nejdřív vybrala hlavně kvůli obálce. Podle mě je nádherná!

 

Jakub

Jonas Jonasson - Zabiják AndersZahanbeně přiznávám, že v srpnu poslech audioknih trošku zanedbávám. Dílem je to dáno tím, že vydavatelé nechrlí takové množství nových titulů, dílem, že jsem si dopřál komfort velkého rodinného stěhování z města na venkov. A i když jsem se těšil, že balení a rozbalování všech těch nastřádaných věcí a krabic s audioknihami bude příležitostí k soustředěnému poslechu, další členové domácnosti mě vyvedli z omylu – komunikace byla často natolik hlasitá, že poslech audioknih naprosto znemožňovala.

Pochopitelně jsem si ale nenechal ujít očekávanou novinku, Zabijáka Anderse a jeho přátele. Po legendárním Staříkovi, který vylezl z okna a zmizel a Analfabetce, která uměla počítat, jde o třetí román Jonase Jonassona v nezaměnitelné interpretaci Martina Stránského. Stručně řečeno: Stařík mě nadchl, Analfabetka zklamala a Anders velmi příjemně překvapil. Jonasson se tentokrát omezil na vyprávěné v jedné časové linii, zachoval však svůj smysl pro absurditu děje i postav. Stránský jeho textu jednoznačně pomáhá a posouvá ho o kus výše. Za mne tedy Anders rozhodně stojí za poslech.

Neodpustil jsem si ani občasný poslech slavného Světa podle Garpa, kterého pro Nakladatelství XYZ přečetl Martin Zahálka. Irvingův humor a ironii dávkuje velmi přesně, zbytečně nepřehrává a prostou četbu posouvá spíše do přirozeného vyprávění. Nejenom že se u poslechu velmi dobře bavím, ale zároveň oceňuji i formu zpracování – čistou nekrácenou četbu s předělovou hudbou. Více než 28 hodin trvající nahrávka je sice dlouhá, Irving ale nepotřebuje účelné krácení – nespadává do prázdných pasáží a čtenáře ani posluchače rozhodně nenudí.

Sdílej článek

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější články

Osobní rozvoj

Vnitřní motivace: víte PROČ a jak se donutit k učení, i když to někdy bolí?

Pokud se chcete naučit něco nového, občas to může bolet. Abyste to brzy nevzdali a dopracovali se do zdárného cíle, potřebujete tajnou zbraň – vnitřní motivaci. Co to vůbec je a jak se k ní při učení dopracovat?

Pokračuj >
Příspěvky od hostů

Dva autoři, dvě knihy: Proč je dobré dýchat nosem a koupat se v ledové vodě? 

Byl to ten nejhorší námět na knihu, ze kterého však James Nestor udělal světový bestseller, aktuálně přeložený do 36 jazyků. Řeč je o audioknize Dech, kde americký novinář učí lidi správně dýchat. V jeho stopách se vydal i Čech Libor Mattuš, který pomáhal uvádět Nestorův bestseller na český trh a sám učí české čtenáře dechová cvičení i ledové koupele, a to mimo jiné ve své knize Chladová terapie. Začátkem září se znovu spojili a jeden vyzpovídal druhého.

Pokračuj >
Business

Zavádíme na zkoušku 4denní pracovní týden

Rozhodli jsme se, že na zkoušku od 1.7. do 2.9.2022 budeme v Audiolibrix fungovat v režimu 4denního pracovního týdne v systému 100-80-100 – 100% mzdy za 80% času se 100% produktivitou. Uvidíme, jestli se naše očekávání naplní.

Pokračuj >