Darujte si pohodové a ekologické Vánoce

Chcete si užít Vánoce a být přitom ohleduplnější k životnímu prostředí i sobě samým? Abyste tyto svátky strávili trochu ekologičtěji, nemusí se z vás stát Grinch, který se zbaví stromečku nebo dárků.

Pomalu končí rok, ve kterém už i širokou veřejnost zasáhly zprávy o klimatické změně. V oceánech plavou ostrovy z plastů. Lidé bezhlavě nakupují stále nové a nové věci, při jejichž výrobě se plýtvá přírodními zdroji a znečišťuje se životní prostředí. Staré, kolikrát ještě funkční věci končí ve spalovnách a na skládkách.

Říkáte si, co to má společného s Vánoci? Hodně. 

Vánoce už dávno nejsou jen svátky radosti a klidu. Radost vystřídal stres a klid jsme vyměnili za zběsilé hledání dárků a dokonalosti. Nejkrásnější svátky roku se staly doslova oslavou konzumu. Přitom se nadměrná spotřeba, kterou často přinášejí, podepisuje na naší budoucnosti.

Vánoční koleda

V roce 1843 napsal Charles Dickens povídku Vánoční koleda. Chamtivého obchodníka v příběhu navštívili tři duchové: duch minulých, přítomných a budoucích Vánoc.

Jaké Vánoce by nám tihle tři návštěvníci ve všeobecnosti ukázali, kdyby nás dnes navštívili?

Duch minulých Vánoc. V minulosti bylo období vánočních svátků plné zvyků a magie. Byl to čas klidu a míru. Rodina měla radost z toho, že je pohromadě a může oddechovat. Štědrovečerní stůl byl podle možností vždy plný. Pokud něco zbylo, dalo se to domácím zvířatům. Dárky byly jen symbolické, darované hlavně dětem.

Duch přítomných Vánoc. Křičí na nás už od listopadu (v lepším případě) tím pisklavým hlasem zeleného mužíčka z reklam. Ty vás ženou do bezhlavého nakupování, nebo se vám snaží vnuknout představu o dokonalých Vánocích. Víc dárečků, víc světýlek, víc cukroví, víc ozdob, víc, víc, víc…. Z toho samozřejmě vyplývá víc stresu, víc únavy, víc zbytečností a víc odpadu.

Duch budoucích Vánoc. Kdybych byla pesimistka, napíšu jen: přírodní katastrofy, znečištěné oceány, nedýchatelný vzduch, vyčerpané přírodní zdroje, hory odpadků. Žádné Vánoce. Naštěstí neztrácím víru v lidi a vidím, jak se ty nejkrásnější svátky roku vrátí ke své podstatě.

Jestli to má být vánoční pohádka se šťastným koncem, je potřeba, aby každý začal od sebe. Proto mám pro vás několik tipů, jak si už letošní svátky udělat pohodovější, radostnější a aspoň o trochu ekologičtější.

“Buďte změnou, kterou chcete ve světě vidět.” – Gándhí

Vánoční stromek

Nejznámějším symbolem Vánoc (když pomineme červený kamion) je už dlouhé roky stromek. Borovice, smrky nebo jedličky padají hlava nehlava, aby se na pár týdnů staly dominantou našich obýváků. Zazáří a hned i zhasnou. U kontejneru. A to nezní moc EKO. Tak jak? Živý nebo umělý?

Živý stromeček musíte kupovat každý rok, přičemž ten umělý vydrží i několik desítek let. Jestli je to ten správný způsob “trvalé udržitelnosti” je ale sporné. Takové stromečky jsou totiž vyrobené převážně z PVC a při jejich výrobě vznikají látky škodlivé pro životní prostředí. Většina z nich pochází z továrny světa, Číny. Vydrží vám sice několik let, ale ne navždy. Protože je stromeček kombinací více materiálů (plastu a kovu), je jen těžko recyklovatelný.

Kupovat si každý rok nový živý stromeček se proto stále ukazuje jako ekologičtější řešení oproti tomu plastovému. Při koupi živého stromečku je třeba dbát na to, aby byl vypěstovaný v lesní školce. Nejlepší je, když najdete nějakou takovou školku v blízkosti svého bydliště.

Ještě ekologičtější alternativou je koupě stromečku v květináči, který můžete na Nový rok vysadit do přírody. Při nákupu takového stromečku je třeba dbát na kvalitu. Ne všechny stromky (obzvlášť ty z velkých obchodních domů) jde sázet do země.

A když si stromeček nechcete kupovat, je možné si ho během vánočních svátků pronajmout. V Praze a okolí takovou službu například nabízejí stránky pronajemstromku.cz nebo pujcovnastromku.cz 

Další alternativou je znovu použitelný dřevěný stromek a různá kreativní řešení, například stromek na stěně, vytvořený ze špagátu a suchých větví. Nebo se můžete vrátit ke starým tradicím a místo stromečku zvolit jen výzdobu z větviček.

Vánoční ozdoby

“Víme, jaká je barva letošních Vánoc! Letošní vánoční trendy!” Tento rok narozeninová párty v modré, zajásal Ježíšek. Nebo ani ne…

A co vy? Máte doma ty správné barvy, nebo potřebujete skočit do obchodu, abyste se na tyto Vánoce vyladili? Vždyť ty zářivé plastové ozdoby máte i tak už dva roky a dali jste za ně jen pár korun. Je čas na změnu…

Jenže. V první řadě je důležité si uvědomit, proč přesně ty ozdoby stojí jen pár korun. Pravděpodobně pocházejí z Číny a vyrobili je lidé pracující v otřesných podmínkách. A to jen proto, abyste si s nimi jednou nebo dvakrát ozdobili svůj domov a potom si koupili další.

“Ale ty ozdoby už jsou přece vyrobené! Když si je nekoupím já, tak si je koupí někdo jiný.”

Možná. Možná ne. Poptávka má vliv na nabídku. A ano, ostatní neovlivníte, ale můžete ovlivnit to, co uděláte vy. 

“Když si to nikdo nekoupí, tak se to vyhodí.” Ano, zřejmě to skončí v koši. Ale je to jasný vzkaz pro výrobce: NE, děkujeme!

Pokud už takové ozdoby vlastníte, nevyhazujte je. A když se vám už nelíbí, můžete je darovat. Alternativou jsou nadčasové ozdoby z přírodních materiálů, vyrobené ze dřeva, látky nebo slámy. Nebo klasické skleněné koule.

Vždycky je lepší, když jde o výrobky z místní produkce, které za vámi neprocestují půlku světa. Je jasné, že čínskýexpress.com už nabízí i trendy “eko výrobky”. Jejich cesta k nám ale v žádném případě ekologická není. Přepravují se na obrovských lodích, které spotřebují ještě větší množství nafty a do ovzduší zase spoustu emisí. Podpořte radši malé podnikatele nebo třeba chráněné dílny ve svém okolí.

Pokud se vám zdá cena za takové výroby vysoká, vždycky si je můžete koupit z druhé ruky nebo si je jednoduše vyrobit doma. Z ořechů, perníku, sušených pomerančů, papíru… nebo si je můžete ušít. Pokud máte malé děti, udělejte si z toho společnou aktivitu. Buďte si jistí, že při zdobení tak budou mít dvojnásobnou radost.

Světlo svíček nebo žárovek je neodmyslitelnou součástí vánoční atmosféry. I tady zvládnete zvolit alternativy, které méně zatěžují životní prostředí i vaše zdraví. Při elektronickém osvětlení jsou vítězem LED žárovky, které mají delší životnost a spotřebují mnohem méně energie. 

Svíčky příjemně doladí slavnostní atmosféru. Většina svíček je ale vyrobená z parafínu. Vedlejšího produktu při výrobě ropy, který při spalování uvolňuje do ovzduší i zdraví škodlivé látky. Když máte takové svíčky zapálené víc jak dvě hodiny a nevětráte, může to pro vás být nebezpečné.

Nemusíte ale smutnit, dnes už všude seženete zdravé alternativy jako svíčky z včelího nebo rostlinného vosku

Vánoční dárky

Stres, adrenalin, panika. Tyhle “krásné” emoce zažívají někteří lidé už od poloviny listopadu. Neblíží se ale nepřátelská vojska, jen svátky klidu a pokoje.

Takže se hezky v klidu a pokoji vydáte nakupovat dárky. Pro děti, manžela, pro mámu, tátu, bráchu, babičku, dědu, švagrovou, švagra, tchýni, tchána, synovce, neteř, souseda, psa…

S některými jste možná naposledy mluvili o posledních Vánocích a nemáte ani šajn, co by tak mohli chtít. A někteří prostě mají všechno. Jednoduše nepotřebují NIC. Ale NĚCO jim přece dát musíte, když jsou ty Vánoce. Jak by to vypadalo…

No, co kdyby to letos vypadalo jinak? Než se pustíte do nakupování dárečků, zastavte se a zamyslete. Opravdu musíte obdarovávat celou širokou rodinu? Jen proto, že “by se to mělo”. Ti z nás, kteří už z Ježíška a Santy vyrostli, moc dobře vědí, že jste předtím zoufale běhali po obchodech a tu svíčku jste jim koupili jen proto, že jste nevěděli, co jiného. 

Pokud jste vyloženě dárkový typ a obdarovávání vás baví, pořád můžete uvažovat aspoň trochu minimalisticky i ekologicky. Takové lístky do divadla, kina nebo na koncert, permanentky do posilovny nebo na jógu jsou skvělým dárkem. Když víte, že někdo chce novou šálu nebo ponožky, zkuste vybrat od místních výrobců. Máte tak jistotu, že takové oblečení nevzniklo na druhém konci světa za směšnou mzdu.

UPDATE 2020: Vzhledem k současné situaci je možné zakoupit a darovat lístky i na online představení divadel, či online koncerty. Zacvičit si klidně můžeme i v pohodlí domova, potěšit sportuchtivé můžete například členstvím na portálu Fitshaker.sk.

V případě, že nemáte ani tušení, co by obdarovanému udělalo radost, ale z dárkového kolotoče nedokážete slézt, můžete si spolu s blízkými vytvořit seznamy přání. Ať už napíšete klasický dopis Ježíškovi, nebo využijete sofistikovanější způsob a svá přání svěříte třeba aplikaci TOMIKUP.cz, nikdo nezůstane zklamaný.

Dárcem se může stát i obdarovaný. Pokud máte v rodině někoho, kdo by se sám rozdal, největší radost mu udělá, když pomůže jiným. Přispějte v jeho jméně neziskové organizaci nebo obdarujte děti z dětských domovů. A když to není úplně ono, kupte mu rovnou kozu nebo strom

A pokud máte pocit, že tak nic nedarujete, tak zkuste třeba nakoupit výrobky, ze kterých aspoň část putuje na dobrou vec.

Dopředu si promyslete i nákup tzv. ekologických dárků. Jasně, je to lepší než koupit silvestrovské petardy nebo nový mobilní telefon (přestože ten poslední je starý jen rok)… Ale opravdu ten dotyčný potřebuje kovové brčko, super truper eko bio raw bambusové nádobí nebo desátou plátěnou tašku na nákupy?

Základem udržitelného  života je hlavně jednoduchost a střídmost. Víc haraburdí, i když bude eko, je pořád víc haraburdí. A určitě se vyhněte snaze firem vám natlačit věci s nálepkou EKO, které s tím ale nemají nic společného.

Balení dárků

Věděli jste, že lesklé, třpytivé balící papíry nepatří do modrého kontejneru? Příroda se zaraduje, když dáte přednost obyčejnému recyklovatelnému papíru. Ten si můžete dotvořit razítkováním, obvázat přírodním motouzem nebo dozdobit větvičkou. A originální dáreček je na světě.

Případně si můžete pořídit jednoduché papírové tašky, které můžete používat i několik let. A když už máte ty běžné dárkové tašky doma (kdo by neměl, že), tak je použijte. Znovu a znovu…

Dárky pro děti

Speciální kapitolou jsou dárky pro děti. Těm bychom nejradši darovali modré z nebe. Nechceme přece přijít o tu půlhodinu radosti, když po místnosti létají kusy balícího papíru a natěšené dítě rozbaluje jednu hračku za druhou.

Jenže v lepším případě si z té kopy potom vybere jednu hračku a s tou si hraje celý večer. V horším případě skončí mrzuté, protože bude tak přesycené, že si nebude schopné hrát s ničím. 

V angličtině existuje takový pěkný výrok: “Your children need your presence more than your presents.” (Vaše děti potřebují vaši přítomnost víc než vaše dary). Věnujte jim svůj čas. Svou plnou přítomnost. Vy, tady a teď. Né vystresovaní rodiče, kteří přemýšlejí, ve kterém hračkářství ještě nebyli. 

A můžete začít už adventem. U nás doma fičí místo adventního kalendáře plného nezdravých čokoládek vlastní zážitkový kalendář. Každý den nás v hadrovém sáčku čeká společná aktivita jako pečení perníčků, prohlížení fotek/videí z minulých Vánoc, výroba ozdob, společné čtení/poslouchání vánoční knihy, výroba krmiva pro ptáčky, návštěva kina nebo vánočních trhů, stavění sněhuláka nebo koulovačka… Místo bezhlavého běhání po obchodech si tak zpříjemníte předvánoční čas v kruhu rodiny.

Další možností je obrácený adventní kalendář. Namísto toho, abyste každý den získali něco nového, něčeho se “zbavíte”. Připravte krabici a každý den do ní vložte jednu věc. Naučíte tak dítě nejen přijímat, ale i pouštět věci ze svého života. Obsah potom můžete společně odevzdat, nebo poslat někam, kde udělá radost. 

Jak na rodinu

Napište s dětmi dopis Ježíškovi a dejte vědět i rodině, po čem touží. S rodinou je to nejtěžší, ale můžete si nastavit pravidla. Například jedna hračka, jedna knížka, jeden kus oblečení. Jeden a dost. Od každého člena rodiny jeden dáreček a najednou má dítě pět. Já myslím, že i to je už slušná hromádka.

A když přemýšlíte o tom, jaký koupit dárek, radši se vyhněte levným plastovým hračkám, které mohou obsahovat škodlivé látky. Lepší jsou třeba věci od místních výrobců, hračky, které budou v dětech rozvíjet různé schopnosti, např. představivost, motoriku, myšlení, sociální nebo pohybové zručnosti. Pokud chcete prohlubovat jejich zájem o naši planetu, tak pro menší i větší děti je na našem trhu k dispozici několik knih a audioknih s tématem přírody a ochrany životního prostředí.

Vánoční uklízení a vaření

Mezi vánoční zvyky, které se nám zachovaly dodnes, patří i velké uklízení. Nadělíme si ho v období, kdy jsme unavení z nedostatku slunečního svitu a nahromaděné práce v zaměstnání, která se ještě do konce roku musí stihnout. Opravdu si v tu chvíli potřebujeme přidávat?

Nenechávejte si všechno uklízení na konec roku, jednodušší je dělat ho průběžně. A vím ještě o jedné věci, která vám pomůže se velkému uklízení vyhnout. Minimalizujte svou domácnost. Míň věcí rovná se míň umývání, míň přesouvání, míň žehlení… Když k tomu ještě minimalizujete i počet všemožných přípravků na mytí a vyměníte je za ekologičtější alternativy jako jsou ocet nebo soda, poděkuje vám příroda, vaše zdraví i peněženka.

Nákup potravin na vánoční stůl si dopředu naplánujte. Aby se nestalo, že ho budete po svátcích vyhazovat. Dopřejte si, ale dávejte pozor na to, aby se vánoční hojnost přeměnila ve velké vánoční plýtvání. Pokud máte tu možnost, zvolte bezobalový nákup do vlastních nádob.

Základ štědrovečerního menu u nás tvoří už (nebo jen) několik desítek let kapr. Tato ryba se chová v našich vodách a než se dostane na vánoční stůl, neprocestuje stovky kilometrů na rozdíl od těch mořských. Co ale prožije, než se dostane na náš talíř, je jiná věc. Nelehký život téhle budoucí večeře končí častokrát neodborným usmrcením. Vánoce. Klid a mír. Ale tohle?

Když svou vánoční večeři v žádném případě nehodláte přehodnocovat, určitě můžete být ohleduplnější. Kapra je možné nechat zabít odborně v místě prodeje. Pokud ho přeci jen odnesete domů, přenést ho můžete po co nejkratší dobu v mokrém ručníku nebo utěrce a vypustit ho do vany s odstátou vodou.

Věřím, že nikdo z nás nechce týrat kapry. A stejně byste měli přemýšlet i o sobě. Zejména ženy. Myslete na svůj klid a pokuste se letos neuhnat. Všechno nemusí být dokonalé. 

Opravdu nemusíte po nocích vypékat deset druhů cukroví. Vyberte si pár druhů a zapojte i rodinu. Bavte se při tom, ušpinte se od mouky a užívají si proces tvořením. Vánoční stůl navíc můžete doplnit klidně jen sušeným ovocem a oříšky. Je to zdravější a méně časově náročné.

Vánoční přání na závěr

Z chamtivého obchodníka v Dickensově příběhu se v průběhu jedné noci stal milejší, štědřejší a šťastnější člověk. Řeknete si, že zázraky na počkání se dějí jen v pohádkách… Ano, reálná změna přístupu je o něco delší proces, ať už se jedná o povahu, zvyky nebo vztah k životnímu prostředí. Ale nejsou Vánoce časem zázraků? 

Můžete být ohleduplnější. Zahodit vlastní přehnaná očekávání a vyhnout se tak zbytečnému stresu – být i hodnější sami na sebe. Přistupovat ke svým blízkým s laskavostí, věnovat jim svůj čas a porozumění a ne jen další zbytečné věci. Být empatičtí ke zvířatům, přírodě, pomoci chránit naši planetu. Pokud totiž vím, je to přeci jediná planeta, na které se Vánoce slaví 🙂 

Šťastné, pohodové a ekologické Vánoce!

Sdílej článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější články

Audioknihy

Audioknižní experiment: vybrali jsme nejlepší audioknihy z oblíbených žánrů

Audioknižní experti z Audiolibrixu dostali za úkol vybrat ze svého oblíbeného žánru jednu jedinou audioknihu, kterou by doporučili odvážnému jednci ochotnému probádat zatím neznámý žánr. ...
Pokračuj >
Velký audioknižní průzkum 2023 a soutěž o 22 audioknih Audioknihy

Velký audioknižní průzkum 2023

Informace o akci Velký audioknižní průzkum 2023 a soutěž o 22 audioknih, která probíhá od října do konce roku 2023.
Pokračuj >
Umělá inteligence Technologie

Umělá inteligence: Už jste se s ní setkali?

Umělá inteligence, ChatGPT, AI. Pojmy, které na nás skáčou ze všech stran, moc jim nerozumíme, ale podle všeho je to něco skvělého a zároveň děsivého. ...
Pokračuj >